Valsts kontrole: No «kvotu bēgļu» uzņemšanas tēriņiem 200 000 eiro izlietoti neatbilstoši

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Patvēruma meklētāju pārvietošanai un uzņemšanai Latvijā paredzēti ievērojami lielāki līdzekļi, nekā bijis nepieciešams, secinājusi Valsts kontrole. No 2016.gadā piešķirtajiem 7,29 miljoniem eiro izlietoti 5,58 miljoni eiro, un 200,6 tūkstoši eiro izlietoti neatbilstoši mērķiem.

Valsts kontrole, veicot ikgadējo finanšu pārskatu revīziju ministrijās, īpaši pievērsusi uzmanību rīcības plāna izpildei piešķirto līdzekļu izlietojumam. Revīzijā konstatēts, ka Ministru kabinetā līdz šim nav vērtēta rīcības plāna izpilde un nav analizēti sasniegtie rezultāti. Rīcības plānam piešķirtie valsts un Eiropas Savienības (ES) fondu līdzekļi lielākoties tērēti atbilstoši mērķiem. Tomēr to apmērs bijis nepieciešams ievērojami mazāks, nekā sākotnēji paredzēts.

Rīcības plāna izpildei 2016.gadā līdzekļi gandrīz divi miljoni eiro apmērā nav bijuši nepieciešami. 1,02 miljoni eiro atgriezti valsts budžetā, bet 698 tūkstoši eiro ar valdības lēmumu pārdalīti citiem mērķiem.

Tiešie izdevumi – 12%

No 2016.gadā izlietotajiem 5,58 miljoniem eiro 12% (646 tūkstoši eiro) bijuši tiešie patvēruma meklētāju uzņemšanas un izmitināšanas izdevumi, kurus veido samaksa par medicīnas precēm, valodas apmācību un tulkošanu, kā arī līdzekļi uztura naudai un pabalstam.

Lielākā daļa finansējuma jeb 73% izlietoti infrastruktūras attīstībai, palielinot patvēruma meklētāju un aizturēto ārzemnieku izmitināšanas iespējas.

Šis finansējums izmantots esošo patvēruma meklētāju izmitināšanas centra “Mucenieki” telpu rekonstrukcijai un jaunu telpu izbūvei, kam iegādāta nepabeigta daudzdzīvokļu ēka “Bundulīši”. Rezultātā patvēruma meklētāju izmitināšanas iespējas Latvijā pieaugušas no 200 līdz 450 vietām, savukārt aizturēto ārzemnieku – no 84 līdz 168 vietām.

Salīdzinot ar 2013.gadu, kad Valsts kontrole veica revīziju par patvēruma meklētāju uzņemšanu Latvijā, ir arī paaugstināti patvēruma meklētāju uzturēšanās standarti. Izdevumu pieaugums galvenokārt veidojas uz katram patvēruma meklētājam izmaksājamās uztura naudas rēķina – iepriekšējo 2,15 eiro vietā tie šobrīd ir 3 eiro dienā.

Savukārt 15% bijuši administratīvie izdevumi, kas ietver atlases vizītes Itālijā un Grieķijā, personu pārvietošanu uz Latviju, drošības un citus pasākumus.

Neatbilstoši izlietoti 200 tūkstoši

Gada laikā patvēruma pieteikuma izskatīšanai un lēmuma pieņemšanai vajadzīgais laiks ir samazinājies vidēji no 8 līdz 4,2 mēnešiem, kas lielā mērā saistīts ar to, ka pārvietoto personu identitāte jau ir noskaidrota pirms ierašanās Latvijā un vairumā gadījumu tiek pieņemts patvēruma meklētājam pozitīvs lēmums par bēgļa vai alternatīvā statusa piešķiršanu.

Patvēruma meklētāju skaita pieaugums gan nav bijis tik būtisks, kā plānots, tāpēc darbā tika pieņemti seši, nevis 16 jauni darbinieki, kā bija paredzēts plānā. Līdz ar to izveidojās līdzekļu pārpalikums, ko bija iespēja izlietot citu darbinieku prēmēšanai un motivēšanai.

Revidenti atklājuši, ka no 16 jauno amata vietu izveidošanai paredzētajiem līdzekļiem atalgojums maksāts 59 personām, tā neatbilstoši izlietojot 200 612 eiro.

Kā atsevišķs rīcības virziens plānā tika paredzēta patvēruma meklētāju sociālekonomiskā iekļaušana. No šim mērķim kopumā izlietotajiem 562 tūkstošiem eiro 68% jeb 381 tūkstoši eiro ir ES fondu līdzekļi. Tie izmantoti atbalsta pasākumiem veiksmīgākai integrācijai, piemēram, 208 patvēruma meklētāji apguvuši latviešu valodas pamatus, 37 personas saņēmušas Nodarbinātības valsts aģentūras pakalpojumus, 324 personām nodrošināti sociālā darbinieka un sociālā mentora pakalpojumi, 231 personai sniegti tulka un tulkošanas pakalpojumi.

Valsts kontroles ieskatā ir jāizvērtē rīcības plāna ietvaros veikto pasākumu rezultāti, atbilstoši pārskatot nākamajos gados piešķiramā finansējuma apmēru. Nebūtu pieļaujams, ka ministriju budžeta bāzes izdevumos tiek paredzēti līdzekļi, kas šim mērķim nav nepieciešami.

Kopumā uz Latviju 2016.gadā pārvietotas 169 personas, no kurām 80 bija nepilngadīgas. Noteiktie atlases kritēriji paredz, ka priekšroka tiek dota ģimenēm ar bērniem, personām ar vismaz vidējo izglītību un svešvalodu zināšanām, kā arī tiem, kas pauž skaidru piekrišanu pārvietošanai uz Latviju.

Ziņots, ka rīcības plānu personu, kurām nepieciešama starptautiskā aizsardzība, pārvietošanai un uzņemšanai Latvijā Ministru kabinets atbalstīja 2015.gada nogalē, paredzot tā izpildei 2016. un 2017.gadam turpat 15 miljonus eiro. Rīcības plānu paredzēts izpildīt līdz 2017.gada beigām, bet no 2018. gada līdzekļus paredzēts iekļaut ministriju budžeta bāzes izdevumos.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti