Valsts kontrole: LOK un sporta federācijām jāvieš skaidrība par budžeta naudas izlietojumu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Valsts kontrole (VK) revīzijā pārliecinājusies, ka Latvijas Olimpiskās komitejas (LOK) piešķirtie valsts budžeta līdzekļi ir izlietoti atbilstoši mērķim, tai skaitā atbalstot Latvijas labāko sportistu gatavošanos olimpiskajām spēlēm un veicot organizatoriskos darbus dalības nodrošināšanai olimpiskajās spēlēs. Tomēr revidentiem ir būtiski iebildumi par LOK īstenoto sporta federācijām piešķirtā finansējuma izlietojuma uzraudzību, jo ne visos gadījumos esot iespējams apgalvot, ka federācijas tām piešķirtos līdzekļus ir izmantojušas pamatoti.

Valsts kontrole: LOK un sporta federācijām jāvieš skaidrība par budžeta naudas izlietojumu
00:00 / 00:55
Lejuplādēt

2019. un 2020. gadā LOK tika piešķirts valsts budžeta finansējums kopā 13 miljonu eiro apmērā, tostarp 1,3 miljonu ziedojums no "Latvijas Valsts mežiem" un papildu divu miljonu eiro finansējums Covid-19 pandēmijas seku mazināšanai.

Par sporta federāciju izdevumu nepieciešamību sportistu ekipējuma un inventāra iegādei vai sacensību organizēšanai Valsts kontrolei nav šaubu. Tomēr uzraudzības trūkums ir licis atklāt dažādas neatbilstības un problēmjautājumus.

Piemēram, ir konstatēti gadījumi, ka sporta federācijas pārskaita finanses privātiem subjektiem, kuru dibinātājs vai valdes loceklis vienlaicīgi ir arī sporta federācijas valdes loceklis. Šādas situācijas liecina par iespējamu interešu konfliktu. Tāpat sporta federācijas saņem finansējumu vienlaikus no vairākiem avotiem, kas rada risku, ka sporta federācijas finansējumu var saņemt dubultā.

Revīzijā konstatēts, ka 2019. un 2020. gadā četras sporta federācijas gan LOK, gan Latvijas Sporta federāciju padomei atskaitēm par saņemtā finansējuma izlietojumu pievienojušas vienus un tos pašus izdevumu attaisnojuma dokumentus, tā saņemot finansējumu dubultā apjomā.

VK vadītājs Rolands Irklis Latvijas Radio norādīja: "Vairākas sporta veidu federācijas saņem līdzekļus gan no Latvijas Sporta federāciju padomes, gan pa taisno no Latvijas Olimpiskās komitejas. Tās federācijas, kas to pieļāvušas, ir Latvijas Bobsleja un skeletona federācija, Kamaniņu sporta federācija, Jātnieku federācija un Latvijas Šaušanas federācija. Ir jau gadījumi, kad šie līdzekļi atmaksāti atpakaļ, un LOK ieviesusi vienas pieturas aģentūras principu, kas ļauj izsekot finansējuma plūsmai un nodrošināt, ka finansējumu nepārskaita dubultā."

Attiecībā uz divu miljonu eiro papildu piešķīrumu Covid‑19 pandēmijas seku mazināšanai revidenti secināja, ka 21 sporta federācijai finansējums piešķirts pēc vienotas pieejas, ir izsekojams un atbilstošs Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) apstiprinātajai kārtībai un kritērijiem. Tomēr atbalsts primāri nav sniegts tām sporta federācijām, kuru darbību ir ietekmējusi Covid-19 pandēmija, jo tas piešķirts, nevērtējot, vai sporta federācijām Covid-19 pandēmijas ietekmē ir samazinājies privātais finansējuma apjoms.

Finansējums piešķirts, balstoties tikai uz vienu aspektu – vislielākais potenciāls gūt izcilus sasniegumus visaugstākā līmeņa sacensībās un sporta federāciju sportistu skaits Latvijas Olimpiskajā vienībā. VK secina, ka papildu finansējums nav piešķirts ar mērķi novērst sekas, kas radušās iepriekš neprognozējamās un neplānotās Covid-19 pandēmijas dēļ, bet gan tas ir ikgadējais valsts atbalsts augstas klases sportistiem.

Revīzijas ietvaros Valsts kontrole ir sniegusi LOK septiņus ieteikumus iekšējo procesu, izmaksu optimizācijas un kontroles vides pilnveidošanai un uzlabošanai.

Vienlaikus LOK jau revīzijas laikā īstenojusi iekšējo procesu uzlabojumus, kādēļ jau tuvākajā laikā paredzama pārskatāmāka finanšu plūsma un administratīvo izdevumu samazinājums, norādīja Valsts kontrole.

LOK iepazinusies ar revīzijas ziņojumu

LOK prezidents Žoržs Tikmers norādīja, ka LOK apzinās VK ziņojumā minētās problēmas saistībā ar sporta veidu federācijām piešķirtā finansējuma izlietojuma uzraudzību un caurskatāmību, un vēl pirms VK ziņojuma šī gada laikā veica dažādus pasākumus iekšējo procesu uzlabošanai un resursu optimizācijai, kas nodrošina pārskatāmu finanšu plūsmu un LOK administratīvo izdevumu konsolidāciju un samazinājumu.

No 2021.gada 1.janvāra Latvijas Olimpiskā komiteja ir ieviesusi vienas pieturas aģentūras modeli sadarbībā ar sporta veidu federācijām, kas paredz viena finanšu avota principu un līdz ar to finanšu plūsmas konsolidāciju un caurskatāmību, pauda komitejā.

Tāpat apspriežot dokumentu "Sporta politikas pamatnostādnes 2021. - 2027.gadam", LOK rosina IZM šajā dokumentā ietvert uzdevumu, kas attiecas uz visas sporta nozares finansējuma sakārtošanu, proti, no 2023.gada realizēt viena kanāla finansēšanas modeli Olimpiskajām un neolimpiskajām federācijām atsevišķi, nodrošinot, ka viena sporta veida federācija saņem valsts budžeta finansējumu tikai no viena finanšu avota, skaidri definējot sasniedzamus rezultātus un mērķus, vienlaikus pastiprinot finanšu plūsmas kontroli.

Līdz ar to viena sporta organizācija saņemtu finansējumu tikai no viena avota, un tā varētu precīzi un mērķtiecīgi plānot sava sportistu un sava sporta veida attīstību. Šis priekšlikums paredz arī to, ka skaidri tiek nodalīts Olimpisko, neolimpisko un pielāgotā sporta federāciju finansējums, norādīja LOK.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti