Valsts kontrole: Jāmaina pašvaldību deputātu atlīdzības sistēma

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Ir jāmaina Latvijas pašvaldību deputātu atlīdzības sistēma, padarot to taisnīgāku, vienkāršāku un skaidrāku un mazinot administratīvo slogu pašvaldībās, uzskata Valsts kontrole, kas, pārbaudot 30 pašvaldības, vairākās atklāja nepamatotu atlīdzības vai prēmiju izmaksu deputātiem.  

ĪSUMĀ:

  • Valsts kontrole vairākās pašvaldībās konstatē pārkāpumus deputātu atalgošanā.
  • Revidenti aicina mainīt pašvaldību deputātu atlīdzības sistēmu.
  • VK rosina noteikt deputātu pienākumu kritērijus un algas minimumu un maksimumu.
  • No likuma izrietošo maksimālo stundas likmi ievēro 7 revidētās pašvaldības, pārsniedz – 19.
  • Pārkāpjot likumu, 8 pašvaldības maksā prēmijas.
  • Pašvaldību savienība: Algu sistēma ir jāvienkāršo, nepiekrīt VK interpretācijai par maksimālo samaksu.
  • LPS: Jāatgriežas pie kārtības, ka pašvaldība pati nosaka algas.

2017. gada saimnieciskā gada pārskatu revīzijā, izlases veidā pārbaudot 30 pašvaldības, konstatēti dažādi pārkāpumi deputātu atlīdzības noteikšanā.  Piemēram, Rīga saviem domniekiem pusgadā samaksājusi 125 tūkstošus eiro virs atļautā, Jūrmala pāri likuma slieksnim tērējusi 61 tūkstoti, bet Jelgava un Ventspils novads – pa 44 tūkstošiem eiro.

Valsts kontrole piedāvā izmaiņas

Valsts kontrole piedāvā likumā noteikt skaidrus pašvaldības deputāta amatalgas noteikšanas principus un maksimālā un minimālā apmēra ierobežojumus, ņemot vērā pašvaldības iedzīvotāju skaitu un citus darba apjomu ietekmējošus faktorus, piemēram, teritorijas platību vai pagastu pārvalžu skaitu, budžeta vai nodokļu ieņēmumu apjomu un citus.

Vienotās sistēmas piemērošana vietējai situācijai būtu atstājama katras pašvaldības kompetencē.

Skaidra un vietējai situācijai atbilstoša deputātu atlīdzības sistēma “veicinātu pašvaldības darbības atklātību un vairotu iedzīvotāju uzticēšanos pašvaldībai kā vietējai varai”, pārmaiņu nepieciešamību skaidroja valsts kontroliere Elita Krūmiņa.

Deputāta pienākumiem ir specifisks raksturs - bieži vien to apvieno ar citu pilna laika darbu, taču tas arī prasa neierobežota laika iesaisti.

Deputātu atlīdzības kārtību katrā pašvaldībā nosaka dome, tomēr pašvaldības domei pašvaldības deputātu atlīdzības noteikšanā ir jāievēro Atlīdzības likuma normas, tai skaitā nostrādātā laika uzskaite.

Valsts kontrole piedāvā atteikties no administratīvi sarežģītās un pašvaldības deputāta pienākumu būtībai neatbilstošās darba laika uzskaites deputātiem, kuri neieņem algotu amatu domē.

Tā vietā varētu  piemērot domes noteiktu deputāta atlīdzības apmēru un tajā ietilpstošo standarta pienākumu uzskaitījums, kas ir pamatots ar objektīvu nepieciešamās slodzes (darba un laika) novērtējumu. 

Savukārt šo pamatsummu varētu samazināt, ja deputāts nepilda savus pienākumus, piemēram, neapmeklē domes vai komitejas sēdes.

Revīzijā konstatēts, ka piecās no revidētajām pašvaldībām nav uzskaitīts deputātu darba laiks pilnā apmērā.

Tādēļ Valsts kontroles revidenti neguva pārliecību, vai šo pašvaldību izdevumi gandrīz 550 000 eiro apmērā atbilst normatīvo aktu prasībām.

Nepamatoti aprēķinātas algas un prēmijas

Pašvaldības arī atšķirīgi interpretē Atlīdzības likumā noteiktos atlīdzības apmēra ierobežojumus deputātiem, kuri neieņem algotu amatu domē.

Valsts kontrole konstatējusi, ka no likuma izrietošais maksimālās stundas likmes ierobežojums tiek ievērots septiņās revidētajās pašvaldībās, bet tiek pārsniegts 19 pašvaldībās.

Nepiemērojot likumā noteiktos ierobežojumus jeb nosakot neatbilstoši augstu stundas likmi, šajās pašvaldībās kopā deputātu atalgojumā nepamatoti izmaksāta summa ir vismaz 368 000 eiro un vēl gandrīz 87 000 eiro samaksāti kā darba devēja sociālais nodoklis, secināja VK.  

Pārkāpjot likumu, astoņas pašvaldības ir piešķīrušas un izmaksājušas domes deputātiem prēmijas un naudas balvas vismaz 5000 eiro apmērā.

Lai gan par naudas balvu neatbilstošu piešķiršanu pašvaldībām jau aizrādīts iepriekšējo gadu revīzijās, valsts revidenti joprojām pašvaldībās konstatē to izmaksāšanu bez pamatojuma par amatpersonas ieguldījumu institūcijas mērķu sasniegšanā.

Pašvaldību savienība: Vietvarām jālemj pašām

Latvijas Pašvaldību savienība (LPS) atzinīgi novērtēja Valsts kontroles publiski pausto, ka pašvaldību deputātu atalgojuma noteikšanā vienotā ietvara piemērošana vietējai situācijai būtu atstājama katras pašvaldības kompetencē.

“To, ka vienotā atlīdzības sistēma jāpadara vienkāršāka un vieglāk piemērojama, tajā skaitā attiecībā uz pašvaldību deputātu un darbinieku atalgojumu, Latvijas Pašvaldību savienība norādījusi jau vairākkārt – gan diskusijās ar likumdevēju, gan kontrolējošām iestādēm, piemēram, Valsts kontroli un Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroju,” uzsvēra LPS vadītājs Gints Kaminskis.  

LPS gan nepiekrīt Valsts kontrolei likuma interpretācijā, norādot, ka likums paredz maksimālo pašvaldības deputāta mēnešalgas apmēru, tomēr nenosaka maksimālo deputāta darba stundas likmes apmēru. Likums ļauj domei noteikt mēnešalgas aprēķināšanas kārtību un apmēru, nepārsniedzot maksimālo pašvaldības deputāta mēnešalgas apmēru.

“Tas nozīmē, ka pašvaldība pati lemj par deputāta atalgojumu, izvērtējot savas teritorijas lielumu, iedzīvotāju skaitu, darāmo darbu apjomu un budžeta iespējas,” norāda LPS.

LPS lūdza gan Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas, gan Saeimas Juridiskā biroja viedokli.

Saeimas Juridiskais birojs norādīja: “Uz deputātu nav iespējams attiecināt pieņēmumu, ka darba stundu skaits mēnesī ir 160 stundas. Deputāts ir t.s. amata attiecībās nodarbināta persona, un attiecībā uz viņa darbību likums nenoteic ne maksimālo, ne minimālo darba stundu skaitu. Deputāta darbībai nav piemērojams normālā darba laika režīms, tāpēc deputātam nav tiesību arī uz piemaksu par virsstundu vai nakts darbu”.

LPS arī uzsvēra, ka neviena no izlasē iekļautajām pašvaldībām Atlīdzības likumā noteikto maksimālo pašvaldības deputāta mēnešalgas apmēru nav pārsniegusi.

LPS uzskata, ka jāatgriežas pie kārtības, ka pašvaldība pati lemj gan par pašvaldības deputātu, gan darbinieku atlīdzības jautājumiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti