Panorāma

Slimnīcās nav pacientu, kas pabeiguši vakcināciju

Panorāma

Obligātā testēšana lidostā rada burzmu

Naudu Salaspils reaktora likvidēšanai tērē citiem mērķiem

Valsts kontrole ceturto reizi negatīvi novērtē naudas izlietojumu Salaspils reaktora likvidēšanai

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Sākta ilgi atliktā Salaspils kodolreaktora izpēte un būvprojekta izstrāde. Projekta laikā plānots noteikt nākotnes būvdarbu izmaksas, kam būs nepieciešams arī finansējums no valsts budžeta. Tikmēr Valsts kontrole jau ceturto reizi devusi negatīvu atzinumu par līdzšinējo finansējuma izlietojumu Salaspils reaktora likvidēšanai.

Valsts kontrole ceturto reizi negatīvi novērtējusi finansējuma izlietojumu Salaspils reaktora likvidēšanai
00:00 / 05:38
Lejuplādēt

Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs (LVĢMC) noslēdzis vairāk nekā divu miljonu eiro vērtu līgumu ar SIA "REM PRO" par būvprojekta izstrādi Salaspils kodolreaktora likvidēšanai. Uzņēmums savukārt darbu veikšanai piesaistīs arī apakšuzņēmumus no Lietuvas, kam ir pieredze demontāžas darbos Ignalinas atomelektrostacijā (AES), kā arī ekspertus no Somijas.

Salaspils bijušā kodolreaktora demontāžas būvprojekts jāizstrādā divu gadu laikā, norādīja LVĢMC Informācijas analīzes daļas vadītāja Anta Jantone.

"Pirmais posms šī līguma ietvaros būs izpētīt un veikt arī laboratoriskās analīzes pašam kodolreaktoram un ar to saistītajām ēkām, lai konstatētu un veiktu pārrēķinus – cik tad liels būs radioaktīvo atkritumu apjoms demontāžas procesā, jo tas būs nepieciešams tālāk arī glabāšanas tvertnes būvniecībai Baldonē. Protams, tad, kad tika izstrādāta koncepcija 2004. gadā, tad jau arī tur bija aplēses par atkritumu apjomu (betoni, dzelži, ūdens), bet šī projekta ietvaros, ņemot vērā, ka laika gaitā radioaktīvais piesārņojums mazinās, tad šie aprēķini tiks aktualizēti. Tāpat, iespējams, ir jāprecizē, kuriem atkritumiem ir nepieciešama īpašāka apglabāšana. Tas viss tiks precizēts šajā demontāžas plānā."

Vienlaikus par 380 000 eiro noslēgts līgums ar personu apvienību "GCA" par jaunas radioaktīvo atkritumu tvertnes, ilgtermiņa glabātavas un droša pārsega būvprojekta izstrādi pieminētajā Baldones radioaktīvo atkritumu glabātavā "Radons", kur plānots nogādāt visus Salaspils reaktora atkritumus.

Patlaban projektēšanai papildu finansējumu no valsts nav plānots piesaistīt, jo tiks apgūta centram iepriekš no valsts ieskaitītā nauda reaktora likvidēšanai.

Jantone lēsa, ka pēc projekta izstrādes paša reaktora demontāžas darbi varētu ilgt vēl līdz četru gadu garumā. Iepriekš gan vēl atsevišķos konkursos būs jāatrod būvnieki.

"Ņemot vērā, ka tvertnes būvprojekta izstrāde ir 12 mēneši, tad mēs negaidīsim, kad pienāks arī reaktora demontāžas plāna izstrādes beigas. Mēs jau ātrāk iesim uz Ministru kabinetu ar finanšu pieprasījumu, jo glabāšanas tvertnes būvdarbiem arī būs ātrāk jāiet uz priekšu, jo, tad kad sāks fiziski demontēt reaktoru, mums jau ir jābūt vietai, kur tos atkritumus pieņems. (..) Iepriekš būvnieku meklēšanas konkursos grūtības radīja tas, ka projektēšana bija kopā ar būvniecību un bija pārāk daudz nezināmā. Taču tagad jau būs būvprojekti gatavi un pretendentiem būs daudz vieglāk iesniegt piedāvājumu ar nepieciešamo apjomu, risku izvērtējumu un ekspertiem, kuri jāpiesaista," klāstīja LVĢMC pārstāve.

Salaspils novada domes pārstāve Lolita Balcerbule norādīja, ka objekts atrodas pašvaldības teritorijas plānojumā noteiktajā rūpnieciskās apbūves zonā, bet tā īpašnieks ir LVĢMC, tādēļ vietvara nekādas teritorijas attīstības vīzijas līdz šim nav kalusi un ir vien novērotāja lomā.

"Pašvaldībai nevar būt plānu par zemes gabalu, kas tai nepieder. Taču mūsu iedzīvotāju interese par reaktora likteni pieaug ikreiz, kad parādās ziņas par dažādu valsts institūciju reaktora likvidēšanas darbu plāniem. Kā zināms, šobrīd valsts atkal ir ķērusies pie šī jautājuma risināšanas un mēs ceram, ka šoreiz to izdosies tiešām īstenot līdz galam," sacīja pašvaldības pārstāve.

Valsts kontroles padomes locekle Inga Vilka norādīja, ka finansējuma izlietojums vērtēts kopš 2015. gada, kad Salaspils reaktora likvidēšanai kā neatliekamam pasākumam piešķīra naudu no valsts budžeta vairākiem gadiem uz priekšu.

Arī nupat noslēgtajā finanšu revīzijā par aizvadīto gadu Valsts kontrole jau ceturto reizi devusi negatīvu atzinumu.

"Neskatoties uz to, ka šo gadu laikā šim pasākumam ir piešķirti 9,6 miljoni, tomēr Salaspils kodolreaktora likvidācija noslēdzoties 2020. gadam vēl nebija sākusies. 3,5 miljoni joprojām ir LVĢMC kontā, 4,2 miljoni eiro ir pārdalīti citiem pasākumiem un pa gadiem tur ir dots dažādām lietām, kā ārvalstu filmu uzņemšanai Latvijā vai Dabas aizsardzības pārvaldei kvadraciklu iegādei utt. Nav jau teikts, ka pasākumi ir slikti, bet šī nauda prasīta pilnīgi citam mērķim un, iespējams, šie pasākumi citādi to nebūtu saņēmuši. Tā ir sliktā budžeta plānošanas prakse no VARAM puses, jo tad, kad pieprasa naudu, tad ir drāma, bet pēc tam izrādās, ka šis neatliekamais pasākums var tikt atlikts no gada uz gadu," teica Valsts kontroles pārstāve.

Savukārt līdz Salaspils bijušā kodolreaktora likvidēšanai, tā drošai uzturēšanai ik gadu no valsts budžeta ir nepieciešami 150 000 eiro.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti