Valsts kontrole: Aizsardzības resora galvenajā mītnē gadiem neizskaidrojamu labvēlību bauda privāts nomnieks

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Trešdaļa Aizsardzības ministrijas (AM) valdījumā esošās teritorijas Rīgā, Krustabaznīcas ielā 11, kur vēsturiski atrodas Nacionālo bruņoto spēku (NBS) vadības galvenā mītne – Apvienotais štābs, realitātē nav pieejama aizsardzības nozares vajadzībām.

Nomas līgums ar privātu uzņēmumu liedz aizsardzības resoram pilnībā izmantot teritoriju Krustabaznīcas ielā
00:00 / 02:49
Lejuplādēt
Kaut arī pēdējos gados nepieciešamība aizsardzības resoram visu šo teritoriju izmantot savām vajadzībām ievērojami pieaugusi, zemes un telpu nomas līgumi ar privātu uzņēmēju, kas noslēgti uz 40 gadiem, ir spēkā joprojām un liedz aizsardzības resoram pilnvērtīgi izmantot Krustabaznīcas ielas teritoriju. Pie šādiem secinājumiem AM 2020. gada finanšu revīzijas gaitā ir nonākusi Valsts kontrole.

 

ĪSUMĀ:

  • Līgumi par zemes un telpu iznomāšanu ar SIA "Arsan" uz 40 gadiem noslēgti 1998. gadā.
  • Pārkāpts tobrīd spēkā esošais regulējums un paredzēti AM neizdevīgi nosacījumi.
  • Pirms 10 gadiem objekts Krustabaznīcas ielā 11 nonāca VAMOIC pārvaldībā.
  • VAMOIC nav rosinājis pārskatīt līgumu nosacījumus; nav uzsācis līgumu laušanu.
  • VAMOIC nav rosinājis nomas maksas pārskatīšanu; tai būtu jābūt 2 reizes lielākai.
  • “Arsan” regulāri kavējusi līgumā noteiktos nomas un energoresursu maksājumus.
  • Revidenti nerod izskaidrojumu VAMOIC labvēlībai pret “Arsan”.
  • Trešā daļa objekta Krustabaznīcas ielā 11 aizvien nav pieejama NBS vajadzībām.
  • AM: 2017. gadā sāktas sarunas par līguma laušanu, taču tās beidzās nesekmīgi.
  • Līguma laušanai uzņēmums pieprasījis 1,6 miljonus eiro; AM nepiekrita.
  • Uzņēmuma vadītājs Endo Lapsa noliedza, ka izjutis kādu īpašu labvēlību.
  • AM: būs pārbaude par VAMOIC un SIA “Arsan” zemes un telpu nomas līgumiem.
  • Tikšot meklēti risinājumi, lai lauztu nomas līgumus ar "Arsan".

Pirms vairāk nekā 20 gadiem NBS aptuveni trešo daļu teritorijas iznomāja bijušā Privatizācijas aģentūras (PA) vadītāja Jāņa Nagļa piederošajam uzņēmumam SIA "Arsan", kuram līgums pieļauj plašas darbības iespējas.

Līgumi par zemes un telpu iznomāšanu ar nomnieku SIA "Arsan" uz 40 gadiem noslēgti 1998. gadā, pārkāpjot tobrīd spēkā esošo regulējumu un paredzot AM neizdevīgus nosacījumus. Saskaņā ar līgumiem SIA "ARSAN" drīkst nomāto zemi izmantot ēku un būvju celtniecībai, ekspluatācijai un apsaimniekošanai biroju un tirdzniecības vajadzībām, kā arī slēgt apakšnomas līgumus.

Ar SIA “Arsan” noslēgtajos nomas līgumos nav arī noteikumu, kas ierobežotu nomnieka vai apakšnomnieku darbību, ņemot vērā, ka nomātā teritorija ir valsts aizsardzības objekts.

"Līgums noslēgts ne uz tiem labvēlīgākajiem noteikumiem valstij, jo būtībā nomnieks var objektu izmantot, kā vien vēlas. Var tikt būvēti dažādi objekti, var tikt nodots apakšnomā. Un veidojas tāda situācija, ka valstij ir samērā maza iespēja ietekmēt šos procesus," skaidroja Valsts kontroles padomes locekle Ilze Grīnhofa.

Valsts kontrole, veicot pārbaudi, īpaši pievērsās pēdējiem 10 gadiem, kad nekustamo īpašumu objekts Krustabaznīcas ielā 11 ir nonācis Valsts aizsardzības militāro objektu un iepirkumu centra (VAMOIC) pārvaldīšanā. VAMOIC kā šī īpašuma pārvaldītājs ne tikai nav rosinājis pārskatīt noslēgto līgumu nosacījumus, bet arī nav izmantojis līgumos paredzēto iespēju uzsākt līgumu laušanas procedūru, lai gan SIA “Arsan” sistemātiski un ilgstoši kavējusi maksājumus un šāds noteikums līgumos ir paredzēts.

Revidenti nerod izskaidrojumu VAMOIC labvēlībai pret SIA “Arsan”, kas regulāri kavējusi līgumā noteiktos nomas un energoresursu maksājumus. Ieilgušo un apjomīgo kavēto maksājumu dēļ SIA “Arsan”  regulāri kreditēta uz valsts rēķina līdz brīdim, kad parāds tiek atmaksāts. Proti, VAMOIC veic samaksu nomnieka vietā, bet nomnieks vēlāk norēķinās ar VAMOIC. Turklāt VAMOIC nevienā gadījumā nav izmantojis līgumos paredzētās tiesības uzsākt saistību piespiedu izpildi. Saskaņā ar bilances datiem 2020. gada 1. janvārī prasības summa pret SIA “ARSAN” bija 122 371 eiro.

VAMOIC ne reizi nav izmantojis arī iespējas pārskatīt līgumu nomas maksu. Joprojām ir spēkā vairāk nekā pirms divdesmit gadiem nolīgtā nomas maksa, kas jau slēgšanas brīdī bija zemāka par normatīvajos aktos pieļauto.

"Lieki piebilst, ka šajā laika periodā ir pieaugusi zemes un īpašumu kadastrālā vērtība un tirgus cena, bijusi inflācija un mainījušies citi apstākļi, kuru dēļ līgumu noteikumi būtu pārskatāmi. Piemēram, saskaņā ar 1998. gadā noslēgto līgumu SIA “Arsan” par telpu nomu joprojām maksā 914 eiro mēnesī (bez PVN). Revidenti veica aplēsi, pamatojoties uz Centrālās statistikas pārvaldes patēriņa cenu indeksa palielinājumu no 1999. gada janvāra līdz 2020. gada martam, un secināja, ka šobrīd nomas maksai vajadzētu būt ap 1883 eiro mēnesī," skaidroja Valsts kontrole.

Revidenti konstatējuši arī, ka aizsardzības resorā ir veikts izvērtējums par līgumattiecību pārtraukšanu ar SIA “Arsan”, kas beidzies bez rezultāta SIA “Arsan” pieprasītās kompensācijas apmēra dēļ.

Šobrīd līgumattiecības ar SIA “Arsan” turpinās un trešā daļa no valsts aizsardzības objekta teritorijas Rīgā, Krustabaznīcas ielā 11, aizvien nav pieejama Nacionālo bruņoto spēku vajadzībām.

Valsts kontrole, noslēdzot pārbaudi, sagaida, ka AM izvērtēs VAMOIC kā valsts nekustamā īpašuma objekta Rīgā, Krustabaznīcas ielā 11, pārvaldītāja atbildību par situācijas nerisināšanu jau desmit gadu garumā, atzīmēja Valsts kontrole.

Pamatojoties uz Valsts kontroles izvērtējuma secinājumiem, tiks uzsākta pārbaude par VAMOIC un SIA “Arsan” ilgtermiņa zemes un telpu nomas līgumiem objektā Krustabaznīcas ielā 11, informēja AM, paužot pateicību Valsts kontrolei par sniegto izvērtējumu.

Ņemot vērā ieteikumus, tiks skaidroti nomas līgumu noslēgšanas apstākļi, kā arī meklēti risinājumi, lai lauztu nomas līgumus ar SIA "Arsan". AM pašlaik apsver vairākus scenārijus, kā rīkoties – tajā skaitā pārskatīt nomas maksu.

Atbilstoši dienesta pārbaudē secinātajam iespējami arī disciplinārsodi.  AM valsts sekretārs gan norādīja, ka atalgojuma dēļ iestādē ir augsta kadru mainība un nav izslēgts, ka par iespējami nesaimniecisku rīcību atbildīgie amatus vairs neieņem.

Saskaņā ar bilances datiem 2020. gada 1. janvārī prasības summa pret SIA "Arsan" bija 122 371 eiro.

"Diemžēl tad, kad mēs pirms vairākiem gadiem šo faktu konstatējām, ka ir parāds šim uzņēmumam, tad jau bija panākta vienošanās par parāda nomaksāšanu. Pirms diviem gadiem arī lūdzām pārskatīt nomas maksas, bet nekas nav mainījies," skaidroja AM valsts sekretārs Jānis Garisons.

Turklāt 2017. gadā jau bija uzsāktas sarunas par līguma laušanu ar uzņēmumu. Ministrija piedāvāja teju 800 000 eiro kompensāciju par veiktajiem ieguldījumiem. Taču, lai segtu līguma laušanas dēļ negūtos ienākumus, uzņēmums pieprasīja vēl 845 000 eiro – tātad kopumā vairāk nekā 1 600 000 eiro valsts budžeta naudas. Ministrija piedāvājumam nepiekrita.

"Vienā sadaļā vienošanās panākta. Nav panākta tikai vienošanās par negūtās peļņas aprēķinu. Tā kā esam iesnieguši ministrijā auditoru aprēķinu, es redzu to kā gala posmu, kura rezultātā varētu vienoties.

Vienkārši mums ir savas saistības, kas jākārto pret banku, jo mēs uzcēlām praktiski no jauna biroja ēku un ieguldījām teritorijā, tāpēc nevaram vienkārši aiziet," skaidroja uzņēmuma valdes loceklis Endo Lapsa.

Parāds esot iekrājies kopš 2008. gada ekonomiskās krīzes, un to šobrīd sedz pēc grafika, par kuru uzņēmums vienojies ar VAMOIC, skaidroja Lapsa, noliedzot, ka uzņēmums izjutis kādu īpašu labvēlību no pārvaldnieka puses.

Aizsardzības ministrija uzsāks dienesta pārbaudi un skaidros līguma slēgšanas apstākļus, kā arī vērtēs pārvaldnieka atbildību par radušos situāciju.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti