Pusdiena

Pusdiena 11.09.2016

Pusdiena

Pusdiena 12.09.2016

Ar bēgļiem saistītos izdevumus pašvaldībām kompensēs valsts

Valsts kompensēs pašvaldību tēriņus par sociālo palīdzību bēgļiem

Pašvaldības varēs saņemt kompensāciju no valsts budžeta par sociālajiem un cita veida pakalpojumiem, kas ir sniegti bēgļiem, pirmdien, 12.septembrī vienojās valdība, komitejas sēdē apstiprinot Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) informatīvo ziņojumu.

Tiesa, pašvaldības jau šobrīd atzīst, ka ne viss iecerētajā kārtībā ir pietiekami labi pārdomāts.

Pirms gada valdība konceptuāli nolēma, ka saņemot bēgļa vai alternatīvo statusu, pēc likuma patvēruma meklētāji pašvaldībās ir tiesīgi saņemt sociālos palīdzību, un ar šiem pakalpojumiem saistītās izmaksas pēc tam kompensēs valsts.

Tomēr, kā norāda vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Kaspars Gerhards (NA), vēl bija nepieciešams precizēt, kuri no pašvaldību iepriekš neplānotajiem sociālās palīdzības izdevumiem patvēruma meklētājiem būtu kompensējami.

„Šis informatīvais ziņojums tikai precīzi pateica uz ko attiecas likumos noteiktais. Turklāt pašvaldību saistošie noteikumi iet caur VARAM saskaņošanu un ir skaidri pateikts, kādi pasākumi tiek atbalstīti. Nekāda pašdarbība netiek atbalstīta. Šis ir valdības lēmums, kuros tiek noteikts, ko mēs saprotam ar šiem izdevumiem,” paskaidroja Gerhards.

Tiesa, pašvaldības atzīst, ka arī vienojoties par šo kompensācijas kārtību, visas pašvaldību problēmas, kas saistītas ar patvēruma meklētāju uzņemšanu, nebūt vēl nav atrisinātas.

Kā norāda Latvijas Pašvaldību savienības eksperts Aino Salmiņš, būtiska problēma ir tas, ka sociālās palīdzības klāsts un izmaksas valstī būtiski atšķiras, bez tam nav pievērsta uzmanība arī to pašvaldību pakalpojumu izmaksām, kuras nav saistītas ar tiešu sociālo palīdzību.

„Mēs gribējām ielikt arī tās lietas, ko sauc par pakalpojumiem, jo nevar valstī noteikt vienādu sociālo palīdzību, ja nav noteikti vienādi tarifi. Pašvaldībā šis sociālo pakalpojumu tarifs būs dažāds. Šis ziņojums arī norāda, ka bēgļu vidū 30% ir jābūt bērniem un 70% pieaugušajiem. Mēs neredzam arī pakalpojumus. Ir runa tikai par pabalstiem. Līdz ar to, lai virzītu šo jautājumu uz priekšu, mēs sakām lielu paldies par VARAM, taču runa ir par faktiskiem pašvaldību izdevumiem,” norāda Salmiņš.

Savā ziņojumā Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija arī pievērš uzmanību, ka ņemot migrācijas krīzes tendences Eiropas Savienībā, iespējams, ka Latvijai katru gadu būtu nepieciešams rast iespēju sniegt atbalstu pirmās īres iemaksas vai garantijas segšanai aptuveni 300 bēgļu un alternatīvā statusa ieguvējiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt