Valsts kanceleju kritizē par kļūdām KNAB priekšnieka izdienas pensijas likumprojektā

Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas priekšsēdētāja Zaļo un zemnieku savienības deputāte Aija Barča kritizē Valsts kanceleju par neizdarībām saistībā ar Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja priekšnieka izdienas pensijas likumprojektu. Tas priekšniekam paredzēja labākus nosacījumus izdienas pensijas saņemšanai nekā pārējiem KNAB darbiniekiem. Tādā veidā Valsts kanceleja cerēja konkursam uz KNAB priekšnieka amatu piesaistīt pēc iespējas labākus kandidātus. Tomēr deputāti nosprieda, ka likumprojekts ir brāķis, un šobrīd tā virzība ir apturēta. 

Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja darbinieku izdienas pensiju nosacījumus regulē speciāls likums. Šobrīd tajā nav atsevišķi izdalītas normas, kas attiektos tieši uz priekšnieku. Likumā noteikts, ka izdienas pensiju var saņemt KNAB darbinieki pēc 50 gadu vecuma, kuriem izdienas stāžs ir vismaz 20 gadi, no kuriem pēdējie 10 gadi nostrādāti KNAB.

Tieši prasības pēc 50 gadu vecuma un 10 gadiem KNAB amatpersonas statusā Mārtiņa Krieviņa vadītā Valsts kanceleja rosināja neattiecināt uz biroja priekšnieku,

lai amatam motivētu pieteikties cilvēkus no prokuratūras un drošības iestādēm, kuriem izdienas stāžs jau tuvojas vajadzīgajiem 20 gadiem.

Tomēr grozījumus Saeimas atbildīgās komisijas izbrāķēja un pagājušajā nedēļā no Saeimas darba kārtības tos izsvītroja līdz tālākam Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas lēmumam. Grozījumus neaizstāv pat pats KNAB, kura priekšnieka pienākumu izpildītāja Ilze Jurča Valsts kancelejas sagatavoto likumprojektu sauc par neloģisku.

Likumprojekts tādā redakcijā, kādā viņi bija iesnieguši, bija nekvalitatīvs, un pilnīgi pamatoti, ka to noraidīja, atzina Jurča. "Tur bija tāda absurda norma, ka KNAB priekšniekam pietiek amatā nostrādāt trīs gadus un, ja viņam kopējais izdienas stāžs sasniedz šos 20 gadus, tad viņš var pensionēties. Tā ir pilnīgi dīvaina doma, jo KNAB priekšnieka pilnvaru termiņš ir pieci gadi," viņa teica.

Kritiska ir arī Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas priekšsēdētāja Zaļo un zemnieku savienības deputāte Aija Barča. Viņa pastāstīja, ka Valsts kancelejai bija mēnesis laika, lai pirms otrā lasījuma iesniegtu labojumus, taču Valsts kanceleja to neizdarīja. Savukārt uz komisijas sēdi par KNAB priekšnieka izdienas pensijas jautājumu Valsts kanceleja esot atsūtījusi nepieredzējušu darbinieci.

"Valsts kanceleja atsūtīja mums darbinieci, kura ir tikko sākusi strādāt un, protams, nebija informēta," pastāstīja Barča. "To var cilvēcīgi saprast, un noskaidrojām komisijas sēdē, ka kancelejas vadītājs ir devies atvaļinājumā. Protams, deputātiem tas bija ļoti nepatīkams pārsteigums, jo, ja vēlamies kolektīvi un kopīgi izdarīt labus darbus, tad ir šai sadarbībai jābūt korektai un nopietnai."

Barča KNAB priekšnieka izdienas pensijas jautājumu ir pārrunājusi ar premjera biroja cilvēkiem un par tālākām darbībām sarunas plāno turpināt jaunnedēļ.

Latvijas Radio neoficiāli zināms, ka premjers Māris Kučinskis varētu prasīt Valsts kancelejas direktoram Krieviņam skaidrot kļūdas saistībā ar KNAB priekšnieka izdienas pensijas likumprojektu. Valsts kancelejā tikmēr atbild, ka par tālākām darbībām saistībā ar likumprojektu varētu lemt nākamnedēļ, kad Krieviņš būs atgriezies no atvaļinājuma.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt