4. studija

Vai daudzstāvu namu rotaļu laukumos drīkst spēlēties kaimiņu māju bērni?

4. studija

Jaunais čeku dizains neļauj saprast, cik īsti maksājusi prece

Redzes invalīdi Liepājas autoostā piedzīvo daudz nepatīkamu brīžu

Valsts izsniegto nekvalitatīvo apliecību dēļ redzes invalīdiem liedz bezmaksas autobusa biļetes

Savulaik valsts izsniegto nekvalitatīvo invalīdu apliecību dēļ vairākiem redzes invalīdiem liegtas bezmaksas biļetes autobusā no Liepājas uz Rīgu, jo biļešu pārdevējs uzskatīja apliecības par viltotām nodilušas hologrammas dēļ.

Artūrs Būda, kurš pavadīja cilvēkus ar redzes invaliditāti, raidījumam “4. studija” stāstīja, ka viņi vēlējās no sacensībām Liepājā braukt atpakaļ uz Rīgu ar autobusu, bet nevarēja nopirkt biļetes. “Pirmo reizi, kopš 6 -7 gadus es braucu ar redzes invalīdiem kopā. Nekad nav bijušas problēmas. Tagad nepārdeva kasiere, jo problēma bija tāda, ka šai apliecībai aizmugurē bija nodilusi hologramma,” stāstīja Artūrs.

Problēmas ar šīm vecajām invaliditātes apliecībām ir labi zināmas, jo tās nav ielaminētas, tādēļ hologrammas ļoti ātri nodilst, kaut arī apliecību derīguma termiņš ir 10 gadi.

Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisijas vadītājs Juris Gaiķis atzina, ka šīm 2013. gadā izsniegtajām apliecībām jau 2017. gadā parādījās šī problēma, kas ātri tika novērsta, un jau no 2019. gada ar jaunu iepirkumu sāka izsniegt kvalitatīvākas apliecības.

“Līdz ar to mēs jau vairākkārt esam aicinājuši iedzīvotājus mainīt šīs apliecības, kurām ir, iespējams, nodiluma pazīmes,” norādīja Gaiķis.

Nekad iepriekš šī nekvalitatīvā holograma nav bijusi par pamatu, lai nesaņemtu bezmaksas biļeti, bet Liepājas autoostas kasē ir atteikts.   

“Pats trakākais, ka varēja jau pateikt – aizbrauksiet uz Rīgu un uztaisīsiet jaunas apliecības, bet tā vietā šāda diezgan cūciska rīcība,” sašutumu neslēpa Artūrs.

Autotransporta direkcijas Sabiedriskā transporta daļas vadītājs  Gusts Ašmanis skaidroja, ka biļešu pārdēvējam ir jāpārbauda būtiskākās komponentes invalīda apliecībā – tā ir fotogrāfija, apliecības derīguma termiņš, tālāk ir invaliditātes grupa – jānoskaidro, vai šai grupai pienākas atvieglojums, un pēdējā ļoti būtiskā komponente ir šī hologramma, kas uzrāda, vai apliecība nav viltota, “jo mēs zinām, ka mēdz viltot, un tā ir ļoti būtiska sastāvdaļa”.

Tīri cilvēcisks jautājums ir, vai  šajā gadījumā, redzot cilvēkus, kuri uzrāda savu apliecību, šoferim bija pamats domāt, ka šis dokuments ir viltots.

Elīze Strazdiņa

“Katrā ziņā es sajutos pilnīgi kā kaut kāds melis, noziedznieks,” atzina redzes invalīde Elīze Strazdiņa.

Ašmanis skaidroja, ka gan autoosta, gan šoferis ir rīkojies atbilstoši noteikumiem.

“Principā mums ļoti paveicās, ka Liepājā bija, kur samainīt šīs apliecības, jo šī komisija nav visās pilsētās un, ja nebūtu kur samainīt, es nezinu, kā tas viss būtu beidzies,” atzina Artūrs.

Jauno apliecību Liepājas viesiem izdevās saņemt dažu minūšu laikā. Diemžēl arī pēc tam nedienas turpinājušās.

“Pēc tam šoferis, pie kura mēs devāmies uz autobusu – jau nākamo, kas bija tuvākais, sāka neadekvāti kliegt uz vienu no šiem invalīdiem par to, ka visādi te tagad dzērāji un kur mēs vispār tās apliecības esam dabūjuši,” stāstīja Artūrs.

Autotransporta direkcijā atzīst – “šis ir stāsts par pasažieru apkalpošanas kvalitāti, tā tiešām Autotransporta direkcijai ir svarīga, un tāpēc mēs sazinājāmies ar pārvadātāju, izrunājām šo situāciju un pārvadātājs pauž nožēlu par notikušo, kam pievienojas arī Autotransporta direkcija, un pārvadātājs ir izrunājis ar konkrēto šoferi šo gadījumu un pārrunājis, lai šādas situācijas turpmāk neatkārtotos”.

Tikmēr Artūrs un Elīze brīdina cilvēkus, kuriem ir vecās invaliditātes apliecības, pievērst uzmanību hologrammai.

Elīze arī piebilst, ka nākamreiz noteikti brauks ar vilcienu, “jo tur vismaz attieksme ir cilvēcīga no kontrolieru puses un nekādu problēmu nav”.

Jauno apliecību var saņemt bez maksas jebkurā Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisijas nodaļā, kā arī uzrakstot iesniegumu pastā, vai interneta vietnē latvija.lv, un šī apliecība tiks atsūtīta.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt