Dienas ziņas

Izstādei "Rudens 2015" jubilejas gads

Dienas ziņas

Izveido RTU Absolventu asociācijas Vidzemes filiāli

Smagus noziegumus iztirzās īpaši

Valsts institūcijas smagos noziegumus iztirzās ne formālās sarakstēs, bet pie viena galda

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Latvijas ieslodzījuma vietās pašlaik atrodas aptuveni 300 dzimumnoziedznieku. Kā skaidro ieslodzīto uzraugi, šā tipa noziedznieki nebrīvē uzvedas priekšzīmīgi un dara visu, lai nopelnītu pirmstermiņa atbrīvošanu. Lai pēc iespējas samazinātu nozieguma atkārtošanas risku, atbildīgās iestādes par īpaši bīstamiem noziedzniekiem turpmāk runās pie viena galda.

Valsts policijas, Ieslodzījuma vietu pārvaldes un Probācijas dienesta vadītāji pirmdien, 23.novembrī, parakstīja starpresoru vienošanos. Tā paredz ar īpaši smagus noziegumus, piemēram, dzimumnoziegumus pret bērniem, izdarījušajiem turpmāk strādāt kopīgi – nevis elektroniski, bet reāli tiekoties un apmainoties ar informāciju, kas katrai iestādei ir par pašu noziedznieku, viņa upuri un recidīva riskiem.

“Saliekot šo informāciju kopā, iespējams, tādu, kura oficiāli nav fiksēta vai diezgan dziļā vēsturē atrodas, saliekot šo informāciju kopā ir diezgan liela iespēja precīzi identificēt riskus, ka varētu atkārtot noziegumu. (..) Atsevišķos gadījumos, ja mēs formāli sarakstāmies institūcija ar institūciju, tas aizņem varbūt pusotru mēnesi. Ja mēs sanākam, mēs šo informāciju paceļam gaisā divu stundu laikā ilgākais,” skaidro Valsts probācijas dienesta vadītājs Mihails Papsujevičs.

Prakse rīkot reālas iesaistīto institūciju tikšanās pārņemta no Lielbritānijas. Latvijā īstenotā pilotprojektā šādi strādāts ar desmit gadījumiem. Atbildīgās institūcijas atzīst – tieša informācijas apmaiņa palīdz labāk identificēt nozieguma atkārtošanas riskus un iezīmē, kurām institūcijām – sociālajiem dienestiem vai policijai – aktīvāk jāiesaistās noziedznieka uzraudzībā pēc soda izciešanas.

“Ja skata tādu ieslodzītā profilu, kas ir notiesāts par dzimumnoziegumiem, mēs saskatām tādu diezgan pozitīvu ieslodzīto, kurš pozitīvi izpaužas savā ikdienā. Bet tas ir mānīgs priekšstats,” norāda Ieslodzījuma vietu pārvaldes priekšniece Ilona Spure.

Tam piekrīt arī Valsts policijas priekšnieks Ints Ķuzis: “Šī aisberga neredzamā daļa ir pietiekami liela. Un mūsu redzeslokā nonāk informācija tikai, kad ir jau kaut kādi cietušie vai mēs iegūstam operatīva rakstura informāciju par personām, vai citus noziegumus izmeklējot.”

Starpresoru grupās tiks iesaistīti katru reizi citi atbildīgo iestāžu darbinieki – tie, kas strādājuši ar konkrēto noziegumu. Par nepieciešamību veidot šādas grupas lems probācijas dienests, kur norāda – visticamāk, šāds darbs tiks organizēts ar visiem dzimumnoziedzniekiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti