Pēc viņas teiktā, VID darba efektivitātes palielināšana un amata vietu skaita samazināšana ir viena no būtiskajām lietām, kas ir jāpaveic dienesta reformā.
VID paredzēts likvidēt 510 darba vietas, un līdz šim vairāk nekā puse darba ir paveikta – likvidētas vairāk nekā 250 darba vietas, tostarp ir 175 brīvas vakances, gan reālas darba vietas – atlaisti 104 darbinieki.
Štatu samazināšana ir jāpabeidz līdz šā gada beigām. Ar darba vietu samazinājumu plānots ietaupīt 6,5 miljonus eiro, ko plānots novirzīt algu palielināšanai VID.
Vēlāk precizēts, ka VID atteicies no 279 amata vietām. Nākamā gada sākumā šis skaitlis palielināsies vēl par sešām amata vietām.
“Mēs virzāmies uz elektroniskajiem pakalpojumiem, līdz ar to darbinieki, kas nav draudzīgi ar datoru, kas ir veikuši VID kaut kādas manuālas darbības, piemēram, gada ienākumu deklarācijas manuālu ievadi datorā, protams, šādu cilvēku vajag mazāk un mazāk. Arī darbs ar papīra arhīviem samazinās,” skaidro Cīrule.
Visvairāk amata vietas plānots samazināt nodokļu administrēšanas un muitas jomā, pārejot uz elektroniskām kontroles sistēmām.
Saeimas Aizsardzības iekšlietu un korupcijas komisijas vadītājs Ainārs Latkovskis (“Vienotība”) gan uzsver – izdevumu samazināšana nevar būt par pašmērķi: “Dzenoties pēc šī, mēs panākam, ka mēs nedarām to darbu, ko muita arvien vairāk pasaulē dara. Jūs redzējāt – muitas nodoklis sastāda nelielu daļu no iekasētajiem nodokļiem. Tomēr muitai ir drošība.”
“Nodokļu iekasējamības rādītāji ir labāki, absolūtajos lielumos – par 8,3% pret pagājušā gada lielumu. Līdz ar to nevar teikt, ka skaitliskie rādītāji uzrādītu, ka VID strādā neproduktīvi,” norāda Saeimas Budžeta un nodokļu komisijas priekšsēdētājs Jānis Vucāns (Zaļo un zemnieku savienība).
2015.gadā viena eiro iekasēšana izmaksāja 1,4 centus, bet 2019.gadā šīm izmaksām jāsamazinās līdz 1,1 centam.
Jau ziņots, ka VID reforma paredz arī dienesta Finanšu policijas un Muitas policijas apvienošanu vienā struktūrā. Lai gan valdošās partijas abu policiju apvienošanu atbalsta, iecere apstājusies, jo politiķi nav vienojušies, kuram vajadzētu pārraudzīt VID Iekšējās drošības daļu.