Valsts galvenais ierēdnis: «stāsts par šoferu dēliem» amatos nekur nav pazudis

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Valsts kancelejā (VK) saņemti vairāki zvani saistībā ar politiķu iespējami prettiesiskiem uzdevumiem ierēdņiem par konkrētu personu iecelšanu amatos, tostarp arī pašvaldībās. Tas liecina, ka "stāsts par šoferu dēliem nekur nav pazudis", Latvijas Televīzijas raidījumā "Viens pret vienu" atzina Valsts kancelejas vadītājs Jānis Citskovskis.

Valsts galvenais ierēdnis klāstīja, ka šie zvani saņemti pēc tam, kad visu ministriju valsts sekretāri nosūtīja vēstuli Valsts prezidentam un premjeram, aicinot risināt jautājumu par valsts sekretāru aizsardzību pret ministra politisku izrēķināšanos. Valsts augstākie ierēdņi par šādu vēstuli izšķīrušies pēc tam, kad Ekonomikas ministrijas (EM) tā brīža valsts sekretārs Ēriks Eglītis cēla trauksmi par ekonomikas ministra Ralfa Nemiro ("KPV LV") uzdevumu "Latvenergo" padomē iecelt savu padomnieku Pāvelu Rebenoku. 

Pēc Citskovska sacītā, ierēdņu pienākums ir sadarboties ar politiķiem, kam tauta devusi mandātu savas politikas īstenošanai. "Iepriekš redzējām, ka attiecības starp ierēdņiem un politiķiem nav sakārtotas, bet nebija prettiesiska uzdevuma došanas fakta," skaidroja Valsts kancelejas vadītājs.

Tomēr tad, kad politiķis prettiesiski iejaucas valsts pārvaldes darbā, dod prettiesiskus uzdevumus, tostarp politiski motivētus par kādas konkrētas personas iecelšanu augstā amatā, kā tas bija redzams EM gadījumā, to var uzskatīt par "sarkano līniju", kuru nedrīkst pārkāpt, un kad arī valsts augstākie ierēdņi teica "stop", sacīja Citskovskis.

Valsts kancelejas vadītājs atzina, ka saņemtie zvani par līdzīgiem gadījumiem bijuši gan saistībā ar politiķu prettiesisku iejaukšanos valsts pārvaldes, gan arī pašvaldību darbā.

Tas liecina, ka "stāsts par šoferu dēliem nekur nav pazudis", secināja Citskovskis, norādot – jo pašvaldība tālāk no Rīgas, jo problēma vairāk izplatīta. 

Vienlaikus Valsts kancelejas vadītājs atturējās plašāk stāstīt par šiem gadījumiem, norādot, ka cilvēki šos stāstus uzticējuši, paļaujoties uz to, ka tie netiks pausti publiski.

Citskovskis atzina, ka Valsts kanceleja ir izstrādājusi vadlīnijas - labas uzvedības standartus, kā politiķiem un ierēdņiem sadarboties un kā risināt iespējamās domstarpības. Šīs vadlīnijas tiks nosūtītas ministrijām un citām valsts iestādēm. 

KONTEKSTS:

Pēc Nemiro un Eglīša nesaskaņām augstākie ierēdņi vēstulē premjeram un prezidentam aicināja aizsargāt valsts sekretārus pret politisku izrēķināšanos, norādot, ka pašlaik šāds aizsardzības mehānisms neeksistē. Valsts prezidents Egils Levits atzina, ka ierēdņu vēstule ir nopietns signāls un neviens nedrīkst pieprasīt no ierēdņa prettiesisku vai valsts interesēm neatbilstošu rīcību. Premjers Krišjānis Kariņš ("Jaunā Vienotībā") pauda viedokli, ka valsts sekretāriem nevajadzētu būt politiskiem amatiem, valsts pārvaldē ir jāstrādā profesionāļiem.

Stāsta par "šoferu dēlu" iekārtošanu amatos pirmssākumi meklējami pirms vairāk nekā 10 gadiem, kad Satiksmes ministriju (SM) kūrēja Ainārs Šlesers. SM paspārnē esošās "Pasažieru vilciens" (PV) valdē iecelts Šlesera šofera dēls, kurš pirms tam strādājis par kārtībnieku Pašvaldības policijā un referentu Valsts probācijas dienestā. Šlesers apgalvoja, ka šofera dēls ieguvis izglītību mārketingā, tāpēc bija pārliecināts, ka amata pienākumus veiks profesionāli. Viņš pameta darbu PV, kad SM vadību pārņēma Kaspars Gerhards.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti