Valsts finansēs Covid-19 slimniekiem nepieciešamu oksimetru iegādi aprūpes centriem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Valsts finansēs Covid-19 slimniekiem nepieciešamu instrumentu – pulsa oksimetru – iegādi sociālās aprūpes centriem, daļēji kompensēs aizsardzības un dezinfekcijas līdzekļu iegādei iztērētos līdzekļus, informēja Labklājības ministrija.

Par to konceptuāli vienojās finanšu ministra vadības grupa, kurā spriež par atbalstu uzņēmējdarbībai un nodarbinātajiem Covid-19 pandēmijas laikā.

Nolemts nodrošināt pulsa oksimetru iegādi sociālās aprūpes centriem, vienlaikus arī nosakot, ka pulsa oksimetri būs obligāti izmantojami sociālās aprūpes centros kā preventīvs līdzeklis savlaicīgai veselības apdraudējuma riska konstatēšanai klientiem.

Pulsa oksimetrs ir  mērītājs, ko uzliek uz pirksta un kas palīdz noteikt skābekļa daudzumu asinīs, kas ir svarīgs radītājs, lai savlaicīgi pamanītu veselības stāvokļa pasliktināšanos un sniegtu nepieciešamo palīdzību.

Atbalstīts arī piedāvājums sociālo pakalpojumu sniedzējiem (sociālās aprūpes centriem, aprūpes mājās pakalpojumam, grupu dzīvokļiem un patversmēm) kompensēt individuālo aizsardzības un dezinfekcijas līdzekļu iegādei iztērētos finanšu līdzekļus 50% apmērā.

Labklājības ministre Ramona Petraviča (“KPBV LV”) aicina pašvaldības uz pretimnākšanu un izpratni: “Sagaidot lielāku atbildību no pašvaldībām par saviem aprūpes centriem, esam gatavi kompensēt pusi no strauji augošajām izmaksām.”

Kompensācijas mehānisms plānots no valsts budžeta programmas “Līdzekļi neparedzētiem gadījumiem”.  

Pēc sociālo pakalpojumu sniedzēju sniegtās informācijas nepieciešamais apmērs individuālo aizsardzības līdzekļu, t.i., masku, bahilu, respiratoru, kombinezonu, priekšautu, cepuru uc. iegādei mēnesī lēšams vairāk nekā 570 000 apmērā, un valsts kompensēs pusi.

Kompensāciju periods būs no 1. janvāra līdz 31. martam,  paredzot, ka šai laikā būs notikusi aprūpes centru vakcinācija, kas mazinās saslimšanas riskus un arī individuālo aizsardzības un dezinfekcijas līdzekļu patēriņu.

Labklājības ministrija arī informēja, ka ilgstošas sociālās aprūpes iemītnieku un darbinieku testēšanai lietos SARS-CoV-2 antigēna (Ag) noteikšanas testu.

Valsts, pašvaldību un privātajās ilgstošas sociālās aprūpes institūcijās 2021. gada sākumā bija nodarbināti 8056 cilvēki. Līdz ar to kopējais nepieciešamo testu skaits, pieņemot, ka Ag tests tiek veikts ne biežāk kā reizi divās līdz četrās dienās, ir vidēji 103 tūkstoši testu mēnesī. Darbinieku testēšanu plānots veikt līdz pilnīgai darbinieku vakcinācijas pabeigšanai.

Eiropas slimību profilakses un kontroles centrs rekomendē regulāri veikt ilgstošas sociālās aprūpes institūciju darbinieku testēšanu Covid-19 pārneses novēršanai, tai skaitā, izmantojot Ag testu.  Šādi – bieži testējot – ir iespējams veiksmīgi identificēt saslimušos starp ilgstošas sociālās aprūpes institūciju darbiniekiem, novēršot klientu inficēšanos un nāvi, informēja ministrija. 

Ag testu iepirkumu un iegādi organizēs Valsts aizsardzības loģistikas un iepirkuma centrs, savukārt, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests nodrošinās Ag testu nogādāšanu institūcijām.

Labklājības ministrija, ņemot vērā situācijas nopietnību, vērš uzmanību un aicina pašvaldības iegādāties un nodrošināt savu ilgstošas sociālās aprūpes institūciju darbiniekiem Ag testus jau tagad līdz iepirkuma rezultātā iegādāto testu piegādei.

KONTEKSTS:

LTV raidījums “Aizliegtais paņēmiens” šonedēļ vēstīja, ka daļā Latvijas pansionātu nav iegādāts skābekļa līmeņa asinīs mērītājs pulsa oksimetrs, kas Covid-19 slimniekiem bieži var glābt dzīvību.  

Covid-19 gadījumā svarīgi laikus nonākt slimnīcā. Lai pamanītu slimības saasināšanos, jāmēra temperatūra, kā arī skābekļa daudzums asinīs.  Sociālo aprūpes centru vadlīnijās oksimetri nav noteikti kā obligāti, tāpēc daudzviet to nav.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti