Dienas ziņas

Iecavas novadā sākta skolu reorganizācija

Dienas ziņas

Atvērtā vēstures stunda par Latvijas dibināšanu

Atver grāmatu "Latvijas valsts dibinātāji"

Valsts dibinātāju pēctečiem krājuma «Latvijas valsts dibinātāji» atvēršana – emocionāls brīdis

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Latvijas simtās dzimšanas dienas priekšvakarā klajā nākusi grāmata, kurā pirmo reizi apkopotas visu 39 Latvijas valsts dibinātāju biogrāfijas. Eseju krājumu “Latvijas valsts dibinātāji” izdevis Latvijas Nacionālais vēstures muzejs. Valsts dibinātāju pēctečiem grāmatas atvēršana bija emocionāls brīdis.  

Apjomīgajā izdevumā var padziļināti izzināt valsts dibinātāju devumu Latvijas tapšanā un tuvplānā ieraudzīt 39 ļoti dažādus dzīves gājumus un spilgtas sava laikmeta personības.

Grāmatas atvēršanā piektdien, 16. novembrī, muzejā bija klāt vairāk nekā 50 valsts dibinātāju dzimtu pēcteči, no kuriem vairāki īpaši par godu šim notikumam bija ieradušies Rīgā no ārzemēm.

Mārtiņš Andersons
Mārtiņš Andersons
 Mārtiņš Andersons atbraucis no Sanfrancisko Kalifornijā. Gustavs Zemgals ir viņa vecvectēvs.

“Lai gan daudzi viņu pazīst kā cilvēku, kurš pirms simt gadiem, būdams Tautas padomes priekšsēdētāja biedrs, nozīmīgajā 18. novembra datumā Rīgas pilsētas teātrī proklamēja Latvijas neatkarību, ir ļaudis, kas viņu pazīst kā krietnu demokrātu, kas ilgus gadus strādāja Latvijas tautas labā gan kā Saeimas deputāts, gan finanšu ministrs, aizsardzības ministrs un Valsts prezidents. Bet mūsu ģimenē – tēvs, vectēvs vai vecvectēvs, kas vienmēr tika saukts par „dadiņu”,” stāstīja Andersons.

“Viņš bija īsts ģimenes cilvēks ar labu humora izjūtu, kas mīlēja dzeju, teātri un kāršu spēli. Cilvēks, kurš priecājās par pašu izaudzētiem āboliem no Mežaparka māju dārza, un, lai arī bija pazīstams politiķis, pats tos tirgoja Rīgas Centrāltirgū,” stāstīja Andersons.

“Cilvēks, kurš katru maltīti pabeidza ar šķēli rupjmaizes, vienalga, vai tās bija glaunas vakariņas Rīgas pilī vai ikdienišķs launags ģimenes mājās. Tas ir tas Gustavs Zemgals, kas man ir prātā, kad no sirds novēlu jums un mūsu tautai priecīgus valsts svētkus!” sacīja Andersons.

Kopumā viņi bija 39 - zemnieki, advokāti, politiķi, inženieri, ārsti. Jau sen pelnījuši grāmatu par sevi, un beidzot šis darbs ir izdarīts.  

Grāmatas atvēršana notika ļoti emocionāli. Daudzi no klātesošajiem valsts dibinātāju pēctečiem to, ka viņu vecvectēvi stāvējuši pie valsts šūpuļa, uzzinājuši nejauši.

Arī Nikolaja Svempa meita Irēna no tēta to, ka viņš – jauns lauksaimnieks - dibinājis Latviju, bērnībā nedzirdēja, un viņai tas bija pārsteigums un fantastisks brīdis.

 Vēsturnieki atzīst, ka izdotā grāmata ir beidzot nokārtots parāds to cilvēku priekšā, bez kuriem Latvijas nebūtu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti