Valsts atsāk kompensēt medikamentus pacientiem ar intelektuālās attīstības traucējumiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Daļai diagnožu, kas ietilpst psihisko un uzvedības traucējumu grupā, paredzētie medikamenti no pirmdienas, 1.aprīļa, tiek kompensēti par valsts līdzekļiem. Vēl daļai šajā grupā esošo medikamentu kompensācijas apmērs tiek palielināts. Šādā veidā Veselības ministrija palēnām atgriežas pirmskrīzes situācijā, jo tieši krīzes laikā kompensācijas apmērs tika samazināts uz 50%.

No pirmdienas 100% apmērā tiek kompensēti medikamenti diagnozēm “vidēji smaga garīga atpalicība”, “smaga garīga atpalicība” un „dziļa garīga atpalicība”. Līdz šim kompensācija šīm diagnozēm paredzētajiem medikamentiem 100% apmērā bija pieejama tikai bērniem līdz 18 gadu vecumam.

Valsts atsāk kompensēt medikamentus pacientiem ar intelektuālās attīstības traucējumiem
00:00 / 02:55
Lejuplādēt

Veselības ministrijas Integrētās veselības aprūpes nodaļas pārstāve Kristīna Brūvere Latvijas Radio atzīst, ka krīzes dēļ kopš 2009. gada 1. marta bija samazināts kompensācijas apmērs – “lielākajai daļai diagnožu psihiatrijā bija 50% kompensācija, bija atsevišķām [zālēm] 75%”.

Ilgstoši kompensācijas pilnā apmērā netika atjaunotas finansējuma trūkuma dēļ.

“Tagad, ņemot vērā psihiatru asociācijas iniciatīvu un to, ka tika piešķirts papildu finansējums, ir nolemts atjaunot kompensācijas apmēru,” stāsta Brūvere.

Arī sabiedriskās organizācijas cilvēkiem ar intelektuālās attīstības traucējumiem „Saule” pārstāve Irina Rulle pauž gandarījumu par atbalstu cilvēkiem ar intelektuālās attīstības traucējumiem. Rulle uzsver - tas īpaši svarīgi ir trūcīgākiem ļaudīm.

“Kad ārsti izraksta zāles, viņi skatās pacientu kopumā, un bieži vien tiek izrakstītas vairākas zāles, un tad bieži vien gadās, aptiekāri ir novērojuši, ka nosauc zāles, kas vajadzīgas, tad pavaicā, cik ir jāpiemaksā, un tad no tām zālēm izvēlās kaut ko, bet svarīgs jau ir tas zāļu komplekss,” skaidro Rulle.

Arī biedrības, kas pārstāv cilvēku ar īpašām vajadzībām intereses, “Latvijas kustības par neatkarīgu dzīvi” vadītāja Inga Šķestere neslēpj gandarījumu par atbalstu.

“Ja cilvēkiem ir nepieciešama medikamentu lietošana ikdienā, lai nodrošinātu veselības stāvokli normālu, tad, protams kompensācija 100% apmērā ir būtiska,” pauž Šķestere.

Tomēr viņa arī norāda, ka tikai ar medikamentu pieejamības paplašināšanu nav gana.

“Cilvēkiem ar smagu un dziļu atpalicību ne mazāk svarīga ir pakalpojumu nodrošināšana, jo, ja cilvēkiem nebūs nodrošināti sabiedrībā balstīti sociāli pakalpojumi, tad medikamenti vien nekad nespēs nodrošināt cilvēku iespējas iekļauties sabiedrībā un dzīvot sabiedrībā. Piemēram, grupu mājas pakalpojums cilvēkiem ar dziļiem intelektuālas attīstības traucējumiem. Faktiski šāda pakalpojuma Latvijā nav un tad, kad ģimenes nespēj rūpēties par šiem cilvēkiem, tad cilvēki nonāk ilgstošas aprūpes centrā.

Līdz ar to medikamenti vien nenodrošinās iespēju iekļauties sabiedrībā,” uzsver  Šķestere.

Veselības ministrijas pārstāve Kristīna Brūvere norāda uz vēl kādu jauninājumu, kas līdz ar 1. aprīli stājas spēkā – proti, kompensāciju medikamentiem 100% apmērā saņems arī tie, kam ar tiesas lēmumu psihiatriskā ārstēšana tiks noteikta kā medicīniska rakstura piespiedu līdzeklis. Brūvere norāda, ka medikamentu apmaksa ļoti ceļ šādu pacientu līdzestību un viņu ārstēšana ir visas sabiedrības interesēs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti