Valsts apmaksātās vakcinācijas pret ērču encefalītu apjoms samazinājies par piektdaļu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Šī gada pirmajos četros mēnešos par 21,3% samazinājies valsts apmaksātās vakcinācijas pret ērču encefalītu apjoms. Iemels, iespējams, ir cilvēku nevēlēšanās to darīt ārkārtējās situācijas laikā, tomēr infektologi atgādina, ka Covid-19 izraisītā situācija nav atcēlusi citas saslimšanas. Vakcinācija ir ļoti nozīmīga pašlaik īpaši tiem, kas brīvo laiku pavada pie dabas, vēl jo vairāk  vietās, kuras ir nomaļas un maz apmeklētas.

Valsts apmaksātās vakcinācijas pret ērču encefalītu apjoms samazinājies par piektdaļu
00:00 / 04:27
Lejuplādēt

No janvāra līdz aprīlim šajā gadā valsts apmaksātās vakcīnas pret ērču encefalītu izmantotas par 21,3% mazāk nekā šajā pašā laika posmā pērn, norādīja Slimību profilakses un kontroles centrā (SPKC). Arī šogad ir atjaunots Latvijas endēmisko teritoriju saraksts. Atsevišķām šajos novados dzīvojošām iedzīvotāju grupām ir iespēja saņemt bezmaksas vakcīnas pret ērču encefalītu.

"Vakcinē bērnus no viena līdz18 gadu vecumam. Valsts apmaksā vakcīnu bērniem, kuri dzīvo teritorijās, kurās saskaņā ar SPKC datiem ir visaugstākā saslimstība. Visā valsts teritorijā vakcinē bērnus, kuri palikuši bez vecākiem. Šogad mums ir 26 novadi, kas ir endēmiskās teritorijas. Četri no tiem ir jauni – Mālpils, Ķeguma, Priekuļu un Baldones novads. Mums ir arī viens novads, kurā samazinājusies saslimstība un tas vairs nav endēmiskā teritorija – tas ir Kocēnu novads. Bet, protams, tur ir paredzēta valsts apmaksātās vakcinācijas pabeigšana – 2. un 3. pote vai arī valsts apmaksāta vakcinācija bērniem, kura uzsākta iepriekšējos gados," pastāstīja SPKC epidemioloģe Viktorija Černiševa.

Ar pilnu endēmisko teritoriju sarakstu ikviens var iepazīties SPKC mājaslapā. Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas infektoloģe Aija Vilde Latvijas Radio skaidroja – tie, kuri jau ir vakcinēti pret ērču encefalītu un ir jāveic vien revakcinācija, kas tiek veikta ik pa pieciem gadiem, tie var gaidīt, piemēram, mēnesi, līdz situācija ar Covid-19, iespējams, kļūst mierīgāka. Var vakcinēties vēlāk, jo viens mēnesis lielu lomu nespēlē. Tomēr tiem, kuri nav vakcinējušies, nav jāgaida situācijas nomierināšanās. Infektoloģe iesaka vakcinēties uzreiz, neatliekot to, piemēram, par mēnesi, īpaši tādēļ, ka šobrīd, kad slēgti publiskie pasākumi, iedzīvotāji daudz sava brīvā laika pavada pie dabas.

"Vakcinācija pret ērču encefalīta vīrusu šobrīd ir īpaši aktuāla jo, ja saslimst ar ērču encefalīta vīrusu, tad arī nav pieejami nekādi medikamenti, lai šo slimību izārstētu. Ja cilvēks vispār nekad nav vakcinējies pret ērču encefalītu, es rekomendētu to darīt tagad, jo šī mēneša laikā ir iespēja nonākt situācijā, kad ērce piesūcas. Pat ja ir sākusies sezona, vienalga - vajag vakcinēties," norādīja Vilde.

Infektoloģe uzsvēra – cilvēkiem ar stipri novājinātu imunitāti šī slimība var izrādīties arī letāla.

"Ērču encefalīta izraisītā slimība - ļoti daudzi domā, ka tā ir viegla un lielākajā daļā gadījumu tā arī ir. Problēma ir tā, ka daļai cilvēku... Un te dati atšķiras – citā literatūrā tie ir 15%, citā 30% – var radīt paliekošas sekas, var attīstīties otrais vilnis ar smadzeņu apvalka un smadzeņu vielas iekaisumu, ko sauc par meningītu vai kombinēti ar encefalītu. Tad jau cilvēks var nonākt intensīvās terapijas nodaļā un var būt paliekošas sekas. Parasti nenomirst, ja nav imūnsupresīvas terapijas kā ķīmijterapija onkoloģijas pacientiem vai pēc transplantācijām. Tie skaitās imūnsupresēti – tie var arī nomirt no šīs slimības," stāstīja Vilde.

Tikmēr Veselības ministrijas Vides veselības nodaļas vadītāja Jana Feldmane Latvijas Radio skaidroja, ka līdzīga situācija ir visur pasaulē – vakcīnu aptvere Covid-19 izplatības laikā ir mazinājusies.

"Neskatoties uz Covid-19 aktualitāti, vakcinācija nav zaudējusi savu nozīmi. Pastāv riski inficēties arī ar citām slimībām, tādēļ vakcinācija ir tikpat svarīga kā līdz šim. Jāsaka, ka tas ir aktuāli ne tikai Latvijā. Visās pasaules valstīs ir samazinājusies vakcinācijas aptvere," norādīja Feldmane.

Viņa arī uzvēra, ka vakcinācijas iestādes un ģimenes ārsti ārkārtas situācijas laikā ir saņēmuši atgādinājumus, ka vakcinācija tiek turpināta. Tāpat Feldmane sacīja – šajā laikā īpaši svarīga ir ģimenes ārstu loma, atgādinot saviem pacientiem par vakcinācijas nozīmi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti