Valsts apmaksātas Covid-19 analīzes veiks arī pārdevējiem un pastniekiem (precizēta)

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Valsts apmaksātas Covid-19 analīzes veiks arī tirdzniecības darbiniekiem un "Latvijas pasta" darbiniekiem, ja viņiem būs saslimšanas simptomi, otrdien žurnālistiem pastāstīja veselības ministre Ilze Viņķele (“Attīstībai/Par!”).

ĪSUMĀ:

  • Pārdevējiem un pastniekiem, kuriem ir Covid-19 simptomi, turpmāk veiks valsts apmaksātas analīzes.
  • Noteiktajās jomās arī darba devējs darbiniekus varēs nosūtīt uz analīzēm.
  • "Depo" un "Maxima" vairākus darbiniekus sūtījuši uz analīzēm par pašu līdzekļiem.
  • Samazinājies diennaktī paņemto analīžu skaits, kas biedē ministri.
  • Ministre aicina izmantot iespēju saņemt nosūtījumu uz Covid-19 testu, ja cilvēks atbilst noteiktiem kritērijiem.

Tirdzniecības iestādes strādājošie darbinieki, kuri ikdienā pakļauti saskarsmei ar citiem cilvēkiem, varēs vērsties pie ģimenes ārsta, kurš varēs nosūtīt uz analīzēm. Vienlaikus paredzēts, ka arī darba devējs varēs darbiniekus pieteikt testiem.

Viņķele teica, ka pašlaik vēl kopā ar tirdzniecības uzņēmumus pārstāvošo organizāciju tiek izstrādāts detalizēts plāns, kā darbinieku varēs nosūtīt uz analīzēm. Iespējams, ka testus varētu veikt, piebraucot klāt pie lielākajām tirdzniecības vietām.

Veselības ministrijā informēja, ka, ja persona vēršas pie ģimenes ārsta, tiek izveidots nosūtījums un ar cilvēku telefoniski sazinās par konkrētu laiku un vietu, kad analīzes veikt. Savukārt, ja darba devējs savu darbinieku ar slimības simptomiem vēlēsies pārbaudīt uz Covid-19, nozares nozīmēts pārstāvis sazināsies ar Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestu par analīžu veikšanas iespējām un pieteiks konkrētu cilvēku sarakstu. Attiecīgi lielās veikalu ķēdes katra būs izvirzījušas savu kontaktpersonu, bet citi mazumtirgotāji aicināti sazināties ar Latvijas Tirgotāju asociācijas speciāli izveidoto Tirdzniecības nozares krīzes centru, kurš strādā visu diennakti pa telefonu 67297372.

Līdzīgs princips ir attiecināms arī uz "Latvijas pasta" darbiniekiem, norādīja ministrijā.

Būvniecības veikalu ķēdē "Depo", kas šajās brīvdienās piedzīvoja īpaši lielu apmeklētāju pieplūdumu, pastāstīja – līdz šim bijis gadījums, kad uzņēmums darbiniekus uz analīzēm nosūtījis uz sava rēķina. "Mums ir bijušas aizdomas, ir saņemta informācija, ka konkrētā darbinieku lokā ir bijis cilvēks ar Covid simptomiem. Uzņēmuma vadība pieņēma lēmumu apzināt šī darbinieka kontaktpersonas, un attiecīgi mēs paši nācām ar iniciatīvu, sadarbībā ar Gulbja laboratoriju veicām šī analīzes, izbraucot uz darba vietu," pastāstīja "Depo" Darba aizsardzības nodaļas vadītājs  Artūrs Putrālis.

Nelielam darbinieku skaitam analīzes apmaksājusi arī "Maxima". Par valdības lēmumu testēt tirdzniecības darbiniekus veikalu tīkls priecājas, norādot – tieši pārdevēji un zāles darbinieki pastāvīgi atrodas riska zonā. Pirmssvētku laikā bijušas dienas, kad, lai nepieļautu cilvēku drūzmēšanos, "Maxima" īslaicīgi aizvērusi astoņus veikalus. Par pircēju uzvedību gan darbinieki nesūdzas.

"Dienā mūsu veikalos ir līdz pat 300 000 cilvēku, internetā vēl joprojām salīdzinoši mazs apjoms preču tiek iegādātas," sacīja “Maxima Latvija” krīzes organizācijas vadītājs Jānis Vanags.

Veselības ministre pauda bažas par to, ka sarucis diennaktī pārbaudīto cilvēku skaits. Iepriekš diennaktī tika pārbaudīti aptuveni 1000 un vairāk cilvēku, bet Lieldienās testēto cilvēku skaits krietni samazinājās, un pirmdien tie bija tikai nedaudz vairāk kā 200.

Precizējums

Ziņā precizēti kritēriji, kuriem jābūt, ja ģimenes ārsts cilvēku ar elpceļu infekcijas saslimšanas pazīmēm nosūta Covid-19 analīzēm.

Viņķele noliedza, ka testi speciāli tiktu taupīti. Ģimenes ārsti var nosūtīt veikt Covid-19 analīzes jebkuru cilvēku ar plaušu karsoņa pazīmēm. Analīzes veic arī cilvēkiem ar elpceļu infekcijas slimību pazīmēm, ja viņi atbilst vismaz vienam no šiem kritērijiem:

  • pacients ir vecāks par ir 65 gadiem;
  • hroniska saslimšana: cukura diabēts, sirds asinsvadu slimības, onkoloģiska slimība u.c.;
  • pacientam ir imūndeficīts un saņem imūnsupresīvu terapiju;
  • epidemiologa noteikts kontakts ar Covid-19 pacientu, ar kuru nedzīvo kopā;
  • dzīvo kopā ar kādu, kurš atgriezies no ārzemēm;
  • darba pienākumi saistīti ar augstu saslimšanas risku ar Covid-19, piemēram, strādā ar bērniem pirmsskolas izglītības iestādē.

Tāpat ir vairākas grupas, piemēram, ārstniecības personas, farmaceiti un farmaceitu palīgi, operatīvo dienestu darbinieki, ziņu žurnālisti un citi, kuriem analīzes veic ar darba devēja norīkojumu, ja šīm personām ir saslimšanas simptomi.

Lai pasargātu sevi un savus līdzcilvēkus, ministre aicināja izmantot "iespēju, par ko citās valstīs tikai var sapņot". 

Pēc Viņķeles teiktā, pašlaik runas par iespējamiem ierobežojumu samazinājumiem pašlaik nav pamatotas. Ap 25. aprīli, kad epidemiologi prognozē Covid-19 saslimšanas "pīķi", varētu spriest, kas notiks tālāk. "Pašlaik vēl tiek strādāts, lai nedēļas, pusotras laikā noteiktu, kas ir tie epidemioloģiskie marķieri, kas varētu signalizēt, ka situācija ir stabilizējusies," norādīja ministre.

KONTEKSTS:

Latvijā pirmoreiz Covid-19 vīruss konstatēts 2020. gada 2. martā. Vīrusa izplatības ierobežošanai 12. martā nolemts Latvijā izsludināt ārkārtējo situāciju, kuru otrdien, 7. aprīlī, nolemts pagarināt vēl par mēnesi – līdz 12. maijam. Ārkārtējās situācijas laikā noteikta virkne ierobežojumu un aizliegumu, tostarp attiecībā uz pulcēšanos.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti