Valsts apmaksās šķidro ēdināšanu neārstējamiem pacientiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

No šā gada otras puses neārstējami slimu pacientu šķidro ēdināšanu apmaksās valsts. Tas nozīmē, ka sabiedrisko mediju labdarības maratonam “Dod pieci” ir ne vien izdevies savākt līdzekļus nedziedināmi slimu pacientu ēdināšanai šogad, bet arī, aktualizējot paliatīvās aprūpes pieejamības jautājumus, mainīt valstī ierasto kārtību.

ĪSUMĀ:

  • No gada vidus valsts apmaksās neārstējami slimu pacientu šķidro ēdināšanu.
  • Šim nolūkam gadā nepieciešami 735 000 eiro.
  • VM turpinās darbu pie paliatīvās aprūpes pakalpojumu uzlabošanas.
  • Vēl VM šajā gadā iecerējusi arī izvērtēt un optimizēt slimnīcu sniegtos pakalpojumus.
  • No 1. aprīļa kompensējamo zāļu izrakstīšanā izmantos aktīvās vielas nosaukumu.
  • Plānotas veselības veicināšanas kampaņas, tostarp, lai mazinātu ņirgāšanos skolās.
  • Veiks onkoloģijas "zaļā koridora" auditu.

Valsts apmaksās šķidro ēdināšanu neārstējamiem pacientiem
00:00 / 02:10
Lejuplādēt
Šķidrā speciālā pārtika ir dārga. Pacientam, kas parastu ēdienu vairs nevar norīt, slimnieka ēdināšana ģimenei izmaksā 300 eiro mēnesī. Līdz šim tuvinieki to sedza no savas kabatas.

 

 

Lai mazāk turīgajiem vairs nebūtu jāmirst slāpēs un badā, valsts no šā gada vidus šķidro ēdienu sola apmaksāt.

“Šī gada nozares budžeta ietvaros esam raduši iespēju uzsākt enetrālās un paraenterālās barošanas maisījumu apmaksu ambulatorajiem pacientiem. Lai nerastos situācija, ka izrakstoties no stacionāra, pacientam finansiālu iemeslu dēļ nav iespējams iegādāties šo speciālo pārtiku,” informēja Veselības ministrijas (VM) valsts sekretāres vietniece veselības politikas jautājumos Līga Šerna.

VM aprēķinājusi, ka šim nolūkam gadā nepieciešami 735 tūkstoši eiro.

Tāpat ministrijā turpinās strādāt pie paliatīvās aprūpes pakalpojumu uzlabošanas.

Runājot par citām aktualitātēm šajā gadā, veselības ministre Ilze Viņķele ("Attīstībai/Par!") sacīja, ka tās būs saistītas ar slimnīcu darba un sniegto pakalpojumu izvērtēšanu un optimizāciju.

Tāpat šī gada aktualitāte būs psihiskā veselība, kuru Viņķele jau iepriekš nosaukusi par vienu no sava darba prioritātēm.

"Ļoti konkrētu divu gadu rīcību ar pretī paredzētu finansējumu, lai arī nepietiekamu, ar jau šobrīd plašāku medikamentu klāstu pacientiem ar psihiskas dabas saslimšanām un galvenais – ar jaunu pieeju pakalpojumu sniegšanā. Multidisciplinārām komandām, kur psihiatrs ar pacientu strādā kopā arī ar mākslas terapeitu, ergoterapeitu, psihologu, kad tas ir nepieciešams. Un arī pārskatīt apmaksas kārtību psihiatriem par šo pakalpojumu," teica ministre.

Ne mazāk nozīmīgas izmaiņas no 1. aprīļa gaidāmas arī farmācijas jomā.

"Ārsts kompensējamo zāļu receptēs rakstīs zāļu aktīvās vielas starptautisko nepatentēto nosaukumu un aptiekā pacientam izsniegs atbilstoša nepatentētā starptautiskā nosaukuma zāles ar zemāko cenu. Taču ārsts, ierakstot pamatojumu pacienta medicīniskajā kartē, kompensējamo zāļu receptē varēs norādīt arī konkrētu medikamenta nosaukumu, ja tam būs medicīnisks pamatojums.

Mērķis ir mazināt pacienta līdzmaksājumu par zāļu iegādi, mazināt zāļu cenu, veicinot konkurenci, veicināt pacientu līdzestību ārstēšanas procesā,

mazināt sociālo nevienlīdzību pieejamībā un veicināt izpratni par racionālu zāļu lietošanu," skaidroja VM Farmācijas departamenta direktore Inese Kaupere.

VM valsts sekretāres vietniece veselības politikas jautājumos Šerna skaidroja, ka tiks turpināts darbs pie veselības veicināšanas kampaņām. Paredzēta kampaņa, lai mazinātu ņirgāšanos skolās.  Tāpat tiks veikts audits tā sauktajam onkoloģijas zaļajam koridoram.

KONTEKSTS:

Problēmas paliatīvās aprūpes pieejamībā Latvijā aktualizēja arī Latvijas Radio projektā "Izmisuma zonā". Šai tēmai arī bija veltīts labdarības maratons "Dod pieci 2019", kura norises laikā pērn beigās ziedojumos savākti 438 197 eiro, sasniedzot absolūto rekordu "Dod pieci!" vēsturē. Ziedojumi nodrošina pilnvērtīgu uzturu neārstējami slimajiem cilvēkiem, kuri vairs nevar paēst paši, kā arī citu paliatīvās aprūpes atbalsta terapiju. 

Pirms nepilna mēneša no visiem projekta "Izmisuma zonā" izvirzītajiem mērķiem nebija sasniegts neviens, tostarp izpalika Veselības ministrijas solītie bukleti slimnīcās. Nacionālais veselības dienests (NVD) gan nupat paziņoja, ka informatīvie bukleti par paliatīvo aprūpi pieaugušajiem un bērniem ir izstrādāti un ir pieejami.

Tikmēr premjers Krišjānis Kariņš ("Jaunā Vienotība") uzdeva veselības ministrei un labklājības ministrei rast risinājumus paliatīvās aprūpes pieejamības nodrošināšanai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti