Valsts apmaksās mediāciju ģimenes konfliktos, kuros iesaistītas bērnu intereses

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

No 2020. gada 1. janvāra valsts apmaksās piecas mediatora nodarbības ģimenēm, kas vēlas risināt strīdus, kuros iesaistītas bērna intereses. Sertificētu mediatoru padomē norāda, ka meditācija ir ātrāks un lētāks process nekā tiesa, tomēr šajā gadījumā visiem iesaistītajiem ir jābūt ieinteresētiem situāciju atrisināt.

Valsts apmaksās mediāciju ģimenes konfliktiem, kuros iesaistītas bērnu intereses
00:00 / 02:40
Lejuplādēt

Mediācija ir process, kur strīdā iesaistītās puses savstarpēji cenšas panākt abiem pieņemamu risinājumu ar neatkarīga profesionāļa – mediatora palīdzību. Šāda valsts apmaksāta palīdzība no nākamā gada būs pieejama ģimenēm, kuru strīdos tiek aizskartas bērna intereses. Sertificētu mediatoru padomes priekšsēdētāja vietniece un sertificēta mediatore Baiba Kalnmeiere Latvijas Radio pastāstīja, ka situāciju, kurās ģimenes strīdā var tikt aizskartas bērna intereses, ir gana daudz.

"Mediatora bezmaksas pakalpojumus būs iespējams saņemt, piemēram, – ģimenes strīdos, kur ir bērna pastāvīgas dzīvesvietas noteikšana, uzturlīdzekļu apmērs vai uzturlīdzekļu maksāšanas kārtības noteikšana. Vecāku savstarpējo attiecību risināšana, vecāku savstarpējās komunikācijas uzlabošana, kā arī dažādos bērna audzināšanas jautājumos, laulības šķiršanā, arī tajā skaitā laulāto mantas sadalē, ja tur ir skartas bērna intereses," stāstīja Kalnmeiere.

Tieslietu ministrijas valsts sekretāra vietniece tiesu jautājumos Inita Ilgaža skaidroja, ka šāda programma iedzīvotājiem bija pieejama jau 2017. un 2018. gadā. Tolaik to izmantoja aptuveni 300 strīdu gadījumos katru gadu. 2019. gadā programma tika pārtraukta finansējuma nepietiekamības dēļ, bet no 2020. gada tā atkal tiks atjaunota. Ilgaža norādīja – iepriekšējo gadu pieredze liecina, ka mediācija spēj palīdzēt risināt strīdu, nenodarot pāri bērnam.

"Apmēram 65% no visiem dalībniekiem, kas vērsās pie mediatora šī projekta ietvaros, ir panākuši vai nu pilnīgu, vai daļēju vienošanos savā strīdā. Ņemot vērā, ka šī projekta mērķis ir cilvēciskā ceļā risināt tos strīdus, kas ir saistīti ar bērniem, tad, mūsuprāt, šis ir ļoti labs rezultāts," norādīja Ilgaža.

Mediatore Kalnmeiere Latvijas Radio skaidroja, ka vēlamo mediatoru iedzīvotāji var atrast paši vai arī pieņemt mediatoru padomes ieteikto profesionāli.

"Vai nu paši sameklē šo projektā iesaistīto, sertificēto mediatoru, kur informācija būs izvietota arī tiesās, gan portālos "tiesas.lv", "manastiesas.lv" un Tieslietu ministrijas mājaslapā, vai, ja puses nevar saprast "ko mēs gribam" vai nevar vienoties par konkrētu mediatoru, var griezties arī sertificētu mediatoru padomē, un tad padome iesaka mediatoru," skaidroja Kalnmeiere.

Mediatore stāstīja, ka katrs strīds ir unikāls, tādēļ nav iespējams pateikt, vai ar valsts apmaksātajām piecām vizītēm būs gana. Tomēr gadījumos, ja būs nepieciešams ilgāks kurss, tad to turpināt iedzīvotāji varēs par pašu līdzekļiem. Tikmēr Tieslietu ministrijas pārstāve Ilgaža skaidroja, ka attiecību statusam nav nozīmes, piesakoties valsts apmaksātajai mediācijai. Visērtāk pieteikties var interneta mājaslapā "sertificetimediatori.lv".

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti