«Valodas talka» – iespēja iepazīt dzimto vietu, pārrakstot tās folkloras materiālus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Latvijā un citviet pasaulē atzīmē dzimtās valodas dienu. Šajā dienā UNESCO aicina novērtēt valodu un kultūru daudzveidību, kas bagātina un saliedē sabiedrību un veicina starpkultūru dialogu. Šogad Latvijas iedzīvotāji aicināti piedalīties folkloras materiālu pārrakstīšanas akcijā “Valodas talka”. Tāpat dzimtās valodas dienu atzīmēs Maskavas latvieši, kā arī skolēni piedalīsies valodas konkursā Ādažu skolā.

Šogad dzimtās valodas dienas ietvaros UNESCO Latvijas Nacionālā komisija aicina izzināt dzimtajā vietā pierakstītos folkloras materiālus. Līdz pat aprīļa beigām noritēs akcija “Valodas talka”. Ikviens aicināts pētīt Latviešu folkloras krātuvē glabātos pierakstītos latviešu folkloras materiālus un palīdzēt pētniekiem atšifrēt dažādos rokrakstus piezīmēs un novadpētniecības materiālos no 19. un 20. gadsimta. To akcijas laikā var darīt portālā garamantas.lv.

“Šajā vietnē ir iespējams reģistrēties, izmantojot sociālo tīklu profilus vai e-pastus. Tad ir iespēja izvēlēties kādu materiālu 10 dažādās valodās, un, ja jūtams, ka materiāls vai rokraksts ir par sarežģītu, lai atšifrētu, tad var izvēlēties citu.

Un šīs akcijas mērķis – lai iesaistītie nāk talkā folkloristiem pārrakstīt šos materiālus datorrakstā. Mēs aicinām pievērsties tieši savai dzimtajai vietai, jo reizēm caur šiem materiāliem iespējams iegūt jaunas zināšanas.

Šos materiālus ir iesūtījuši gan ievērojami cilvēki, novadpētnieki, skolas un aktīvi iedzīvotāji. Tur ir gan teikas, dziesma un stāsti. Es pieļauju katrs atradīs kaut ko sev tuvu un, iespējams, kādu liecību pierakstījis tieši tā cilvēka vectēvs vai vecmamma. Akcija palīdzēs palūkoties uz valodas mantojumu un saskatīt arī savas saknes,” stāsta UNESCO Latvijā pārstāve Evija Maļkeviča.

Rezultātā Latvijas folkloras krātuvē iedzīvotāju pārrakstītos materiālus pārskatīs un apkopos digitālajā arhīvā.

Tāpat dzimtās valodas dienu svētdien atzīmē arī latvieši ārzemēs. Piemēram, Maskavas latviešu kultūras biedrība rīko pasākumu „Latviešu valodas pirmssākumi un dialekti”, kurā ar lekcijām uzstāsies Daugavpils universitātes profesori, bet Raimonda Amoliņa izpildījumā izskanēs Raimonda Paula dziesmas. Savukārt Ādažu Brīvajā Valdorfa skolā rīt noritēs, jau par tradīciju dzimtās valodas dienā kļuvušais, konkurss, kura mērķis ir ar dažādiem atraktīviem valodas uzdevumiem veicināt skolēnos atbildību par savu dzimto valodu.

“Šajā konkursā ir ne vien zināšanas un prasmes nepieciešamas, bet arī sadarbība, jo no katras skolas būs 10 cilvēku komanda. Šogad lielā tēma ir tolerantais vārds. Viesis būs mācītājs Juris Cālītis, kurš šogad ir Eiropas cilvēks Latvijā. Konkursa uzdevumus gan nevaru atklāt, jo tas būs tikai pirmdien. Galu galā uzvarētāj komanda iegūs biļetes uz teātri, bet svarīgākais, ka mēs ar šo pasākumu savai valodai devuši kādu akcentu jaunu cilvēku domāšanā, ka valoda nav tikai rīks katra cilvēka mutē,” stāsta skolas pārstāve Inga Zemīte.

Kopš 1999.gada 21.februārī pēc UNESCO iniciatīvas valodas dienu atzīmē ar mērķi izcelt valodas nozīmi ikdienas komunikācijā, pašizpausmē, sabiedrības veidošanā, zināšanu apgūšanā un tālākā nodošanā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti