Aktuāli

Vēsturniece Inese Dreimane par čekas maisu atvēršanu

Aktuāli

Vides ekspertu ieskatā nīkuļojošās austrumu mencas zvejas kvota jāsamazina krietni vairāk

Saeimas deputāts Aldis Adamovičs par augstskolu vadību valodas zināšanām

Valodas prasības Rīgas Ekonomikas un Rīgas Juridiskās augstskolas rektoriem varētu atvieglot vēl aizejošā Saeima

Likumprojektu par atvieglotām valsts valodas prasībām Rīgas Ekonomikas augstskolas un Rīgas Juridiskās augstskolas rektoriem varētu pieņemt vēl aizejošā Saeima, intervijā Latvijas Radio sacīja Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas vadītājs Aldis Adamovičs. 

Saeima oktobra Sākumā atbalstīja grozījumus likumā "Par Rīgas Ekonomikas augstskolu”, kā arī jauna likuma projektu Rīgas Juridiskās augstskolas atbalstam, kas paredz atvieglot valsts valodas prasības augstskolas personālam, tostarp rektoram. Otrdien likumprojektus skatīs Adamoviča vadītajā komisijā un, tā kā tiem ir piešķirta steidzamības kārta, balsošana parlamentā varētu notikt jau šajā ceturtdienā.

Jautāts par sociāldemokrātu partijas un Nacionālās apvienības iebildumiem par to, ka abu mācību iestāžu rektoriem tiek samazinātas valsts valodas prasības, Adamovičs stāstīja, ka tās pulcē Skandināvijas valstu un Baltijas valstu studentus un ceļ pārējo Latvijas augstskolu prestižu.

Grozījumi paredz, ka Rīgas Ekonomikas augstskolas akadēmiskajos amatos ievēlētajam personālam nav piemērojamas normatīvajos aktos noteiktās prasības par valsts valodas zināšanu līmeni. Tāpat likumā plānots nostiprināt tiesības rektora amatā ievēlēt ārvalsts pilsoni. Rektoram jāprot un jālieto latviešu valoda tādā apmērā, kāds nepieciešams profesionālo pienākumu pildīšanai, vai arī augstskolai ir jānodrošina tulkojums valsts valodā, informē Saeimas preses dienestā.

Kā norādīts likumprojekta anotācijā, prasības pēc valsts valodas prasmēm Rīgas Ekonomikas augstskolas akadēmiskajam personālam un rektoram nav nepieciešamas, jo studijas notiek angļu valodā. Taču likumu paredzēts papildināt ar pienākumu augstskolai nodrošināt dokumentu apriti un saziņu ar iestādēm un privātpersonām valsts valodā.

Līdzīgas normas par valsts valodas lietojumu iekļautas arī jaunā likuma projektā par Rīgas Juridisko augstskolu.

Likumprojekts aptver arī ar Rīgas Juridiskās augstskolas darbību saistītos vispārīgos jautājumus, definē tās darbības mērķi un uzdevumus, kā arī vēsta par pārstāvības un vadības institūcijām. Tas aptver arī jautājumus par studijām un augstskolas zinātnisko darbību, kā arī augstskolas īpašumu, finansēm un saimniecisko darbību.

Rīgas Ekonomikas augstskola dibināta 1993.gadā ar Zviedrijas valdības atbalstu, Izglītības un zinātnes ministrijai Latvijas Republikas personā noslēdzot starptautisku līgumu ar mērķi nodrošināt Latvijā izcilu izglītību ekonomikā un biznesa vadībā. Savukārt Rīgas Juridiskā augstskola dibināta 1998.gadā, kad tika parakstīts līgums starp Latvijas un Zviedrijas valdībām un Sorosa fondu – Latvija, teikts likumprojekta anotācijā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti