Dienas ziņas

Baltkrievijā vairāk nekā 200 aizturēto, arī žurnālisti

Dienas ziņas

Sankcijas liedz salabot salūzušos dīzeļvilcienus

3D ala - -jauns mācību instruments Latvijā

Valmieras tehnikumā inovatīva mācību tehnoloģija – 3D virtuālā ala

Sagaidot jauno mācību gadu, inovatīva mācību tehnoloģija ieviesta Valmieras tehnikumā. Programmēšanas laboratorijā ierīkota 3D jeb trīs dimensiju virtuālā ala, kurā jaunieši varēs iztēloties darba apstākļus dažādās vidēs un datorprogrammās veidotos projektus.

Speciālistiem no Vācijas 3D alas uzstādīšana Valmieras tehnikuma laboratorijā prasīja vairāk nekā divas nedēļas. Izglītības iestādē stāstīja – tehnoloģiju izmantos loģistikas speciālisti, simulējot noliktavu darbības principus. Ieguvēji būs arī programmētāji, mehatronikas un mašīnbūves studenti. 

"Piemēram, skrūve un uzgrieznis, kuru viņi virtuālajā realitātē varēs savienot un saprast, vai rasējums būs precīzs, un tikai tad ķerties pie izgatavošanas un ražošanas,"

skaidroja Valmieras tehnikuma projekta vadītāja Linda Riba.

"Mazāk kļūdīsies – nebūs jāveido prototipi, pirms ražošanas uzsākšanas var pārbaudīt jau laicīgi, precīzāk, veikt labojumus," sacīja Valmieras tehnikuma datortīklu administrators​​​​​​ Jānis Riba.

Tehniķis no Vācijas Bendžamins Voss, demonstrējot iekārtas darbību, piebilda – lai no datora pārraidīto projektu  varētu saskatīt telpisku un reālos izmēros, ir nepieciešamas speciālas brilles ar sensoriem. 

"Tagad brilles ir caurspīdīgas, bet, kad tās ir aktivizētas, viens stikliņš ir melns, otrs caurspīdīgs. Bildes kustas un mainās 120 reizes sekundē. Tas ir tik ātri, ka acs to neatpazīst," teica Voss.

Virtuālā ala veidota no četrām plaknēm, uz kurām attēls vai rasējums tiek projicēts no augšas. Tam nepieciešama gana jaudīga tehnika, lai sistematizētu informāciju un to projicētu uz sienām. 

"Kopā  mums ir pieci datori. Centrālais dators, kurš ir uzstādīts šeit, - cilvēks var sēdēt un mainīt aplikācijas, pārraidīt, kas tiek projicēts sistēmā. Un tad ir vēl četri datori - katrai sistēmas plaknei. Viens dators savienots ar vienu projektoru," rāda virtuālās realitātes speciālists no Vācijas Larss Hūbners.

3D ala ar laiku būs pieejama ne tikai Valmieras tehnikuma audzēkņiem, bet arī uzņēmējiem no dažādām nozarēm.

"Iespējas plašas, kāds uzņēmējs var, piemēram, izveidot dzīvokļa projektu, palaist šajā alā, un realitātē cilvēks jau var izstaigāt šo dzīvokli un paskatīties, vai būs tā, kā patīk, var kaut ko pamainīt tajā uzreiz,"

teica Valmieras tehnikuma datortīklu administrators Jānis Riba.

Apgūt 3D alu būs izaicinājums ne tikai skolas audzēkņiem, bet arī pašiem pedagogiem. Tuvāk  līdzīgs izglītības instruments ir pieejams tikai Vācijā, līdz ar to, kā uzsver arī Valmieras tehnikumā, tā šobrīd būs vienīgā izglītības iestāde Austrumeiropā ar šādu tehnoloģiju. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti