Dienas ziņas

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Valmierā vērtē piloteksāmenu fizikā

Valmieras skolēni: Eksāmens dabaszinātnēs visiem nav vajadzīgs

Šogad vairāk nekā trīstūkstoš vidusskolu absolventiem jāizdara vēl iepriekš nebijusi izvēle – iekļaut vai neiekļaut atestātā vērtējumu par aprīlī kārtoto fizikas, ķīmijas vai dabaszinību piloteksāmenu. Tā ir zināšanu pārbaude, ko tuvāko gadu laikā plāno ieviest kā obligātu, lai veicinātu skolēnu interesi par eksaktajām zinātnēm. Šogad Valmieras skolēni, kas to kārtojuši, spriež – eksāmens dabaszinātnēs nav vajadzīgs visiem.

Valmieras Pārgaujas ģimnāzijā fizikas eksāmenu obligātā kārtā rakstīja viena klase - 12.c, kas mācās dabaszinātņu novirziena programmā. Starp viņiem arī daži cilvēki, kas, kā paši saka, fizikas eksāmenu kārtojuši dubultā, jo izvēlējušies rakstīt arī centralizēto eksāmenu fizikā.

Skolēni atzīst, ka uz piloteksāmenu īpaši negatavojās. Tie, kuri bija nolēmuši kārtot centralizēto fizikas eksāmenu 1.jūnijā, aprīlī piloteksamenu uztvēra kā treniņu. Savukārt tie, kuriem centralizētais fizikas eksāmens nebijis plānots, šo rakstījuši tikai tāpēc, ka jāraksta.

“Man tas noderēja, es nezinu, kā citiem. Es liku arī īsto centralizēto eksāmenu. Tas palīdzēja sagatavoties, zināt tās lietas, ko es nesaprotu vēl tik labi. Vispār es vērtēju diezgan pozitīvi,” stāsta Valmieras Pārgaujas ģimnāzijas skolnieks Kristers Grīva.

“Tiem, kam tas nepadodas īpaši labi, tas ir tāds kā mīnuss, jo viņiem tas rada lieku stresu, manuprāt, un arī atestātā parādās,” saka Pārgaujas ģimnāzijas skolniece Rovena Ločmele.

Skolēniem, kas mācas dabaszinātņu novirziena klasē, nedēļā bijušas piecas fizikas mācību stundas, bet daudzi no viņiem atzīst – labprātīgi šo eksāmenu noteikti neizvēlētos.

Ir skolēni, kas fizikas eksāmenu uzskata par sev nevajadzīgu, jo ne visas augstskolas to izvirzījušas par kritēriju studentu uzņemšanā. Viņi arī izlēmuši šī piloteksāmena rezultātus savā atestātā neiekļaut. “Es domāju, ka tas bija bezjēdzīgi un šie rezultāti nav tik labi, lai to turpinātu tālāk kā parasto eksāmenu. Piespiedu kārta darītas lietas noteikti nenesīs mums kā jauniešiem kādu labumu,” norāda Valmieras Pārgaujas ģimnāzijas skolniece Lāsma Prauķe.

Lai arī nākotnē ir plāns šo eksāmenu pielīdzināt centralizētajam eksāmenam, pagaidām tie esot ļoti atšķirīgi. Valmieras Pārgaujas ģimnāzijas skolotāja spriež, ka piloteksāmenā pat bijuši tādi jautājumi, kas nav apgūstami fizikas mācību kursā, tāpēc eksāmena rezultāti neparāda to, kā ir apgūta mācību viela.

Valmieras Pārgaujas ģimnāzijas fizikas skolotāja Baiba Priedīte atzīst – tie, kuriem nebija motivācijas šo eksāmenu kārtot, arī negribēja papildus lasīt un domāt: “Pirmais jautājums bija viņiem – jāizrēķina, cik aptuveni sekundes viņiem vispār ilga eksāmens. Tāds bija pirmais testa jautājums. Nu, tātad tur no tās fizikas nebija nekā. Jāliek ir tiem, kuriem to vajadzēs, jo visi viennozīmīgi vienādi fiziku nevar mācīties.”

Pirmā piloteksāmena kvalitatīvu analīzi Valsts izglītības satura centrs veiks vasarā, lai jaunā mācību gada sakumā varētu spriest par to, kā piloteksāmens nākamajā gadā atšķirsies. Bet datums tam jau nolikts, un tas būs teju tajā pašā laikā, kad bijis šogad – 12.aprīlī.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt