Valmieras novadā domradēs uzklausa senioru idejas dzīves vides uzlabošanai

Sākot no datorkursu nepieciešamības un dažādiem sadzīves problēmu risinājumiem, līdz pat balles deju apmācībai – „Valmieras novada fondā” tagad ir garš saraksts ar senioru vēlmēm savas dzīves vides uzlabošanai. Ierosinājumi tika uzklausīti senioru domradēs jeb tikšanās reizēs jaunā Valmieras novada pilsētās un pagastos. Domrades notiek ar mērķi veicināt senioru iekļaušanos vietējās kopienas aktivitātēs, lai tādējādi mazinātu sociālās atstumtības risku.

Valmieras novadā domradēs uzklausa senioru idejas dzīves vides uzlabošanai
00:00 / 04:59
Lejuplādēt

Pēdējā no domradēm jeb senioru ideju apspriedēm notika Kauguru pagasta Mūrmuižā. Tā bija jau 21. tikšanās, kas aizvadīta novada pilsētās un pagastos. Seniori pastāstīja, ka pozitīva vietējā dzīvē ir Mūrmuižas Tautas universitātes darbība, kā arī aktīvā pašdarbība. Savukārt, runājot par to, kas neiepriecina, Mūrmuižas seniori vispirms minēja slēgto pasta nodaļu.

Kauguru pagasta iedzīvotāja Aina Saleniece, kura aktīvi piedalījās viedokļa izteikšanā, atzina, ka visvairāk vēlētos, lai saglabājas pagasta kultūrvēsturiskais mantojums.

"Latvijā daudz pazūd apdzīvoto vietu nosaukumi, tās vietas, tāpēc arī gribētos, lai Kauguru pagasta vārds paliek vēsturē, lai paliek Mūrmuižas vārds. Un tas, ko vēl teicu, tas ir par to veloceliņu izbūvi, kas mums ir ļoti aktuāli. Un jau krietni sen atpakaļ ir aktuāli. Tāpēc, ka trīs kilometrus no Mūrmuižas ir Kauguru skola, bērni tur varētu braukt un arī pārējie," stāstīja Saleniece.

Vidzemes reģionā ir salīdzinoši augsta vecākā gadagājuma iedzīvotāju daļa, tāpēc arī „Valmieras novada fonds” izraudzījās šo veidu, lai mudinātu seniorus piedalīties savas apkārtējās vides uzlabošanā. Kā pastāstīja fonda pārstāve Gundega Siliņa, uzklausīti ir ļoti daudzi ierosinājumi.

"Tās idejas izskan ne vienā vien pagastā, tās ir inteliģento sarunu vakari, pēcpusdienas, tikšanās.

Jā, tas nosaukums, kas radās Valmierā, ka tās varētu būt senioru akadēmijas. Tad piedaloties arī varbūt, kādam viedākam vai gudrākam lektoram par dažādiem tematiem, sākot no veselības, beidzot ar aktualitātēm gan kovidā, gan politikā. Doma visur ir viena un tā pati, ka viņi vēlas būt aktīvi, viņi vēlas zināt lietas, kas notiek. Un tā nemaz nav, ka ir tik kūtri un grib tikai sēdēt savās mājās," klāstīja Siliņa.

Senioru domrades nav tikai parunāšana par to, kas ir labs vai slikts. Ierosinājumi tiek apkopoti. „Valmieras novada fonds” vietējo kopienu projektu konkursā „Sev, tev, novadam” kā prioritāti ir izvirzījis tieši senioru ideju atbalstīšanu. 

"Fondam katru gadu notiek vietējo iedzīvotāju ideju projektu konkurss. Domradēs izskanējušās idejas – gan pozitīvās, gan tās, kas vēl jāpilnveido un jāuzlabo –, viņi var iesniegt šim konkursam, un mums ir pieejamas naudiņas līdz 5000 eiro. Tās ir mūsu pašu vietējo ziedotāju, vietējo cilvēku naudiņas," pastāstīja fonda pārstāve.

Seniori ir tā iedzīvotāju daļa, kas ir arī ļoti acīgi, pamanot dažādas nebūšanas. Tā viņu priekšlikumos, ieteikumos ir pieminētas arī nelaipnas pārdevējas pagasta veikalā, nepieskatīti saimnieku suņi, bedrainās ielas, kā arī dažādi trūkumi vides labiekārtošanas jomā. Šie jautājumi tiks nodoti pašvaldības speciālistu izvērtējumam.

"Ir lietas, kas ir risināmas uzreiz, piemēram, kāda apgaismojuma problēma vai atkritumu urnu trūkums.

Piemēram, ir nepieciešams arī atbalsts senioriem, cilvēkiem ar invaliditāti, kuriem ir nepieciešama ceļa tīrīšana, kaut gan varbūt šis ceļš ved tikai uz vienu viensētu. Līdz ar to arī tāds lēmums ir pieņemts, un senioriem būs iespēja tādu atbalstu saņemt. Daudzi jautājumi ir saistīti ar vides pieejamību, un seniori ir tā iedzīvotāju grupa, kuriem ir ļoti liela interese par savas vides uzlabošanu, labiekārtošanu. Bet varbūt ne vienmēr ir iespējas, un domrade līdz ar to kalpoja kā tāda laba platforma. Attīstīt vidi tā, kā ir vajadzīgs tieši tam iedzīvotājam, nevis varbūt tā, kā pašvaldības speciālistiem liekas. Tā ir tā lielākā vērtība," stāstīja pašvaldības pārstāve Kristīne Melece.

Bet, runājot par iedzīvotāju domradēm jeb ideju apspriedēm, "Valmieras novada fondā" vērtē, ka tās sevi attaisno un būtu jārīko katru gadu, lai veicinātu iedzīvotāju piederības sajūtu savam pagastam, pilsētai un rosinātu arī savas dzīves vides uzlabošanai.   

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt