Valmierā, Ventspilī un Daugavpilī darbu sāk Pusaudžu resursu centra filiāles

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Kopš 1. jūlija darbu ir uzsākušas trīs jaunas Pusaudžu resursu centra (PRC) filiāles – Valmierā, Ventspilī un Daugavpilī, savukārt Rīgas un Liepājas centros ir paplašinātas iespējas pusaudžiem saņemt palīdzību, informēja Bērnu slimnīcas fonda valdes priekšsēdētāja Liene Dambiņa.

Ceturtdien, 8. jūlijā, piedaloties Veselības ministram Danielam Pavļutam ("Attīstībai/Par!") un Ventspils pašvaldības un Sociālā dienesta pārstāvjiem, notika Ventspils filiāles atklāšana un informatīvs pasākums, kurā PRC Rīgas un Ventspils centru pārstāvji informēja par pakalpojumiem, kādus tagad var saņemt pusaudži un viņu vecāki reģionos.

2021. gada pirmajā pusgadā pēc palīdzības PRC vērsušies jau 1026 pusaudži vai viņu tuvinieki. Turpmāk ikviens pusaudzis ar mentālās veselības grūtībām un viņa ģimene var pieteikties kādā no PKC filiālēm un saņemt profesionālu, multidisciplināru un draudzīgu palīdzību bez maksas.

"Jau kopš pirmās dienas, kad izveidojām Pusaudžu resursu centru, mērķis bija šādā veida palīdzību nodrošināt arī jauniešiem reģionos. Lūgumus pēc atbalsta esam saņēmuši no vairāk nekā 60 Latvijas pilsētām visos novados, tāpēc jaunie reģionālie centri ir vērtīga iespēja ikvienam pusaudzim ar mentālās veselības problēmām iegūt savlaicīgu palīdzību. Liels ieguvums ir mūsu komanda, kurā strādā 40 pieredzējuši speciālisti, tostarp bērnu psihiatri un pusaudžu narkologi, jo viņu zināšanas un palīdzība tagad ir pieejama arī pusaudžiem reģionu centros," komentēja Dambiņa.

"Pandēmijas laikā ļoti strauji pieauga pieprasījums pēc palīdzības, un Rīgā šobrīd jau 168 jaunieši gaida rindā. Tāpēc arī Rīgas pusaudžiem Veselības ministrijas piešķirtais finansējums palīdzēs saņemt nepieciešamo atbalstu."

Ir pieaudzis arī to pusaudžu skaits, kuri paši sazinās ar PRC un piesakās pēc palīdzības. 2021. gadā katru mēnesi tie ir vidēji  25 jaunieši. Izplatītākās problēmas, kuras viņi min, ir:

  • depresijas simptomātika – 56% (nomāktība, motivācijas zudums, noslēgtība, vientulības, bezpalīdzības izjūta);
  • pašnāvības domas un/vai paškaitējums – 45% (agresivitāte, aizkaitināmība, dusmas un naidīgums), paštēla traucējumi – 40% (zems pašvērtējums, paškritika, sevis nepieņemšana);
  • kā arī socializēšanās grūtības un ģimenes konflikti – 40% (vecāku kritiskums, nepieņemšana, sociālā atstumšana, grūti izveidot draudzības).

"Reģionos šāda veida palīdzība pusaudžiem ir bijusi, var teikt, nepieejama, tāpēc priecājamies, ka ir iespēja veidot Pusaudžu resursu centra filiāles un piesaistīt labus speciālistus reģionos, ar kuriem turpmāk strādāsim vienā komandā. Komandas darba princips ir ļoti svarīgs, jo pusaudžu problēmas bieži ir sarežģītas, kur jāiesaistās ne tikai psihologam vai psihiatram, bet arī fizioterapeitam, uztura speciālistam un citiem kolēģiem. Tāpat profesionāls atbalsts nepieciešams arī pusaudžu vecākiem, jo īpaši, ja pusaudzim ir suicīda riski, kas ir smaga situācija visai ģimenei," norādīja PRC vadītāja, bērnu psihiatre dr. Anete Masaļska.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti