Ārpus Rīgas

Obelisks "Krusta nesējs" – apsūbējušais kultūras piemineklis

Ārpus Rīgas

Triju lauksaimniecības institūtu apvienošanas ieguvumi gaidāmi ilgtermiņā

Valmierā un Cēsīs lauza galvas, kā iedzīvotājus dabūt uz sabiedriskajām apspriešanām

Valmierā un Cēsīs lauza galvas, kā iedzīvotājus dabūt uz sabiedriskajām apspriešanām

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Valmierā apturēta paredzētā 96 koku izciršana Vecpuišu parkā un panākta parka labiekārtošanas projekta pārskatīšana – tāds ir rezultāts valmieriešu aktivitātei, piedaloties sabiedriskajā apspriešanā par pilsētas parka nākotni. Taču lielākoties sabiedriskās apspriešanas tik aktīvi nenorit un iedzīvotāju interese par dažādiem savas pašvaldības jautājumiem ir samērā niecīga. Jautājumu par to, kā panākt lielāku vietējās sabiedrības iesaisti tai svarīgu jautājumu risināšana, šomēnes aktualizējusi arī Cēsu pašvaldība.

Kā savaldīt Gauju, lai tā negrauztu Stāvos krastus un vai to nevajadzētu pat iztaisnot – pat tāds jautājums izskan ikgadējā Valmieras pašvaldības tikšanās reizē ar iedzīvotājiem. Protams, ir arī jautājumi par pilsētas saimniecisko dzīvi. Uz tikšanos gan ieradušies vien pārdesmit cilvēku, lielākoties jau cienījamos gados. Valmieras pašvaldības sabiedrisko attiecību speciāliste Kristīne Melece to skaidro ar cilvēku aizņemtību.

"Šobrīd mēs jau esam sapratuši, ka ir jāmeklē citi veidi, kā uzrunāt cilvēkus, jo ne visiem ir laiks būt [uz apspriešanu] klātienē, un to līdzdalību var panākt daudz dažādākos citos veidos. Tad mēs izmantojam iedzīvotāju aptaujas, tas ir ļoti labs līdzeklis, lai mēs uzzinātu, ko cilvēki domā par pilsētu," stāsta Melece.

Šī gada iedzīvotāju aptauja, kas notiek, aizpildot anketas gan rakstiski, gan elektroniski, pierādīja, ka aktivitāte ir un ir arī priekšlikumi. Un ir arī iespēja pašvaldības mājaslapā vai sociālajos tīklos izteikt savu viedokli. Taču domes priekšsēdētājs Jānis Baiks uzskata, ka tikšanos ar iedzīvotājiem, kur ir tiešais kontakts, internets nevar aizstāt.

"Var uzzināt iedzīvotāju viedokli dažādās aptaujās, bet rakstiski tu neredzi tās izjūtas, sajūtas un bieži vien gribas paprasīt, kāpēc tas cilvēks tā ir rakstījis. Šādas tikšanās ir vajadzīgas, jo bieži vien tādās pārrunās rodas interesantas lietas vai interesantas problēmas, kuras varbūt pat var vienkārši atrisināt, bet, ja tas nav pateikts, nav pateikts līdz galam, tad paliek tāda neapmierinājuma sajūta, un tas nav vajadzīgs ne pašvaldībai, ne iedzīvotājiem," norāda Baiks.

Klātienē iesaistīties dažādu jautājumu apspriešanā – tas iedzīvotājiem ir būtiski, uzsver Cēsu iedzīvotāja Kristīne, kura atzīst, ka šo iespēju izmanto.

"Nākt arī ar savām idejām, nevis virtuvē pie zupas katliem mēs vienmēr visu apspriežam visādas problēmas un zinām, kā tās ir jārisina, bet tiešām arī nākt un darīt. Jo ja tu esi mērķtiecīgs un zini, ko tu gribi panākt, tad šīs iespējas ir ļoti plašas," norāda cēsiniece.

Runājot par sabiedriskajām apspriešanām, ir reizes, kad tā arī neatnāk neviens. Lai diskutētu, kā uzlabot komunikāciju starp pašvaldību un iedzīvotājiem, uz kopēju tikšanos bija aicināti cēsnieki. Viņu vērtējums – nereti sabiedrisko apspriešanu temats ir noformulēts pārāk smagnēji.

Arī Cēsu novada pašvaldības Attīstības nodaļas vadītāja Laine Madelāne atzīst, ka nereti ir vainojama apspriežamo dokumentu sarežģītība. Uzklausot cēsnieku priekšlikumus, šajā ziņā, kā sola pašvaldībā, risinājums būs.

Lai arī interneta laikmetā ir dažādas iespējas, kā iedzīvotājiem paust savu viedokli, gan Valmierā, gan Cēsīs uzskata, ka ir jābūt arī tiešajai saiknei. Šajā ziņā kā labs veids tiek vērtēti iedzīvotāju forumi. Valmierā tas jau bija rudens pusē, bet Cēsīs būs vasarā, kad pilsēta svinēs savu 810. jubileju.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti