Valmierā turpinās īres namu būvniecība

Lai risinātu dzīvojamā fonda problēmas un iekustinātu īres tirgu pilsētā, gada sākumā Valmierā sākta divu īres namu būvniecība. Tā kā ar nekustamo īpašumu biznesu pašvaldība nodarboties nevar, īres namu būvē pašvaldības kapitālsabiedrība. Šāds projekts Latvijā pagaidām ir vienīgais, lai gan dzīvojamā fonda problēmas ir vairākās pilsētās un novados. 

Pirms aptuveni mēneša Valmieras pirmo divu daudzdzīvokļu īres namu pamatos tika iemūrēta kapsula ar vēstījumu nākamajām paaudzēm. Šobrīd turpinās abu ēku celtniecība, un būvnieki atzīst, ka viss norit pēc plāna. Pirmdien, 6.martā, viņi saņēma pirmās kravas ar Latvijā ražotām un Skandināvijas klimatiskajos apstākļos pārbaudītām saliekamajām dzelzsbetona konstrukcijām, un pašlaik notiek darbs pie to montāžas.

“Tie ir trīsslāņu paneļi, kuri sastāv no nesošā dzelzsbetona slāņa, siltumizolācijas slāņa un ārējā apdares slāņa, un tiek piegādāti jau gatavi siena paneļi un pārseguma paneļi. Kā tāds liels lego viņš tiek būvēts uz augšu,” sacīja SIA „Monum” projektu vadītājs Kaspars Brencis.

Valmieras daudzdzīvokļu īres namu būvniecība ir vēl nebijis projekts Latvijā. Tā kā likums liedz pašvaldībām iesaistīties komercdarbībā,  bet privātie investori interesi par māju būvniecību reģionos neizrāda, visus ar ēkas celtniecību un uzturēšanu saistītos pienākumus veic pašvaldības kapitālsabiedrība “Valmieras namsaimnieks”.

Pašvaldībā uzsver, ka šobrīd tas ir vienīgais veids, kā risināt dzīvojamā fonda problēmas, kas pilsētā aktuālas jau vairākus gadus. Ik mēnesi no vairāk nekā 7 tūkstošiem dzīvokļu īres tirgū vai pārdošanā nonāk vien vidēji 10, kamēr aptuveni 5 tūkstoši apkārtējo novadu iedzīvotāji ik dienu mēro ceļu uz Valmieru, lai dotos uz darbu. Lai gan daudzi no viņiem pilsētā labprāt arī dzīvotu, pašlaik tas nav iespējams, jo brīvu dzīvokļu praktiski nav.

Pašvaldībā cer, ka topošie īres nami būs kā atspēriena punkts dzīvojamā fonda problēmas risināšanai un uzlabos nodarbinātības situāciju pilsētā.

“Uz gada beigām jābūt divām piecstāvu mājām, 150 dzīvokļi - 15 vienistabas dzīvokļi, 90 divistabu dzīvokļi un 45 trīsistabu dzīvokļi ar 150 stāvlaukumiem,” klāsta SIA “Valmieras namsaimnieks” valdes priekšsēdētājs Valdis Jēgers.

Problēmas ar dzīvojamo fondu ir arī citos novados un pilsētās. Piemēram, Cēsīs pieprasījums pēc īres dzīvokļiem septiņas reizes pārsniedz piedāvājumu. Lai situāciju risinātu, pašvaldība pērn iegādājās nepabeigtu jaunbūvi. Tur sadarbībā ar Aizsardzības ministriju izbūvēs īres dzīvokļus, kas nepieciešami arī Cēsu Instruktoru skolas audzēkņiem.

Latvijas Pašvaldību savienībā norāda, ka šobrīd par mājokļu būvniecību domā aptuveni 20 pašvaldības, taču, lai to paveiktu, ir nepieciešams valsts atbalsts.

“Tā nelaime jau ir tajā apstāklī, ka virkne politiķu ir iedomājušies, ka Latvijā pastāv īres tirgus vai mājokļu tirgus. Reāli šāda mājokļa tirgus nav, vai tas vienkārši ir deformēts. Tas veidojies ne tik daudz kā no tirgus īpatnībām, bet arī valdības īpatnības,” kritisks ir Latvijas Pašvaldību savienības padomnieks Aino Salmiņš.

Valmieras daudzdzīvokļu īres namu celtniecību plānots pabeigt šī gada beigās. Tad arī tiks uzsākts darbs pie līgumu sagatavošanas, ko slēgs ar jaunajiem īrniekiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti