Darba vidē balstītās izglītības modelis paredz, ka audzēkņi tikai trešo daļu no mācību laika pavada skolā, pārējās ir apmācības uzņēmumā. Valmieras tehnikumā stāsta, lai mācību programmai izvēlētos motivētākos audzēkņus, ieviesta atlases sistēma, kad jaunietis mācībām piesakās tieši uzņēmumā.
„Bija vairākas kārtas šīm atlasēm, un jauniešus atlasīja, lai viņi atnāktu pie mums uz skolu mācīties. Mēs izvēlējāmies, protams, tos motivētākos, kas bija ieinteresēti, kas jau zināja, ko viņi vēlas nākotnē,” saka Valmieras tehnikuma izglītības metodiķis Vasilijs Kasjaņenko.
Uzņēmumā “Valmieras piens” vērtē, ka šis ir daudzsološs apmācību modelis, jo potenciālais darbinieks nekur nevar apgūt nepieciešamās prasmes labāk kā darba vietā. Turklāt, katru gadu attīstot ražošanu, jauni speciālisti ir nepieciešami. „Tehnoloģijas attīstās, iekārtas kļūst arvien sarežģītākas, un pats par sevi piena produktu ražošanas process ir ļoti prasīgs. Tāpēc zināšanas ir nepieciešamas, lai saražotu kvalitatīvus piena produktus,” norāda AS „Valmieras piens” valdes priekšsēdētājs Māris Cers.
“Valmieras piens” gan ar tehnikumu sadarbojas jau ilgus gadus, jo viena no izglītības iestādes mācību programmām ir saistīta ar piena pārstrādi un, audzēkņiem dodoties praksēs, meistari jau guvuši zināmu pieredzi, strādājot ar viņiem. „Ir mācību prakses, noslēgumā ir kvalifikācijas prakses. Mūsu meistari ar šiem audzēkņiem strādā. Apgūst viņi un ļoti bieži arī turpina darbu pēc skolas beigšanas,” skaidro AS „Valmieras piens” personāla daļas vadītāja Sannija Novika.
Drīzumā piena ražošanas meistara palīga apmācības programmas izstrāde būs pabeigta un potenciālie audzēkņi varēs pieteikties. Tā kā Valmieras piens ietilpst „Food Union” grupā kopā ar Rīgas piena kombinātu, daļa mācību plānotas arī tur.
Savukārt Valmieras tehnikums jau plāno nākamo darba vidē balstītu mācību programmu, šoreiz kopā ar metāla apstrādes uzņēmumu "Valpro".