Valmierā kūtri izmanto iespēju iegūt personas kodu bez dzimšanas datiem

Lai izvairītos no personas datu nokļūšanas citu cilvēku rīcībā, jau mēnesi iespējams bez maksas iegūt jaunu personas kodu bez dzimšanas datu informācijas. Lai izslēgtu jebkādu iespējamību tam atkārtoties arī jaunajā personas kodā, tā sākumā izvēlēts skaitlis 32. Pārējie deviņi cipari ir sistēmas nejauši izvēlēti. Šāda personas koda ģenerēšana lielākoties attiecas uz jaundzimušajiem, bet cilvēki, kuriem personas kods piešķirts vecajā kārtībā, to var nomainīt. Valmierā šādu iespēju mēneša laikā gan izmantojuši tikai trīs cilvēki.

Dzimtsarakstu nodaļā, saņemot mazuļa dzimšanas apliecību, vecāki saskaras ar personas kodu, ko iegaumēt grūtāk, bet kas bērna personas datus nu jau aizsargā labāk. Šādu, sistēmas ģenerētu personas kodu, saņemt izlēmusi arī valmieriete Diāna.

Jauno personas kodu viņa turpmāk mainīt vairs nevarēs, tāpat arī no tā atteikties, lai turpinātu lietot iepriekšējo, nav iespējams. Personas kods tiek piesaistīts jau esošajiem datiem, un tā nav jaunas identitātes iegūšana. “Es mainīju tāpēc, ka es esmu tas cilvēks, kurš ir reģistrēts citā gadā un cita datumā, bet tādu cilvēku nav daudz, bet viņi tomēr ir. Krievijā pēc kara tādu cilvēku ir miljoniem. Bet tolaik tas nebija svarīgi, tagad gan visi skatās uz horoskopiem,” stāsta valmieriete Diāna.

Dace teic, ka personas koda maiņa notikusi ātri, bet pēc tās jānomaina visi dokumenti, kas ietver personas kodu, un par jauno dokumentu saņemšanu jāmaksā.

“Galvenais iemesls ir tas, ka tāda tieša vai netieša personas diskriminācija uz vecuma pamata tiek novērota,” stāsta Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes pārstāve Undīne Priekule.

Tieši mediķi bija tie, kas pirms 10 gadiem vērsās Tiesībsarga birojā, norādot uz šo faktu, ka zīmogi nozīmē vecuma norādīšanu, kam tur pēc būtība nebūtu jābūt un, ka tas var izsaukt diskrimināciju.

Nepieciešamību pēc jaunajiem personas kodiem gan neizjūt visi jaunie vecāki.

Daudzi, kuriem bijusi iespēja reģistrēt jaundzimušo jūnija pēdējās dienās vai jūlijā, izvēlējās to darīt ātrāk, lai saņemtu personas kodu, kas ietver dzimšanas datumu, jo to iegaumēt ir vieglāk. “Ja būs vēlme kādam kaut ko uzlauzt un atrast kādu cilvēku, tāpat tas notiks. Internetā tiku lasījusi, ka daudziem jau ir tie jaunie kodi un tie cipari tur 2266 vai vēl kaut kas. Man šķiet, ka nav tur tā cilvēka piederība tik liela kā tagadējais vecais, labais personas kods. Es ļoti priecājos, ka mums ir vecais, un es negribētu to mainīt,” nosaka Gulbenes novada iedzīvotāja Lāsma Lancmane.

Viņai piekrīt valmieriete Kristīne Eglīte. “Man liekas, ka šo var labāk atcerēties,” viņa norāda.

Dzimtsarakstu nodaļā, kur vecāki saņem bērna pirmo dokumentu un saskaras ar jauno personas kodu, nereti izskanējis jautājums, vai tomēr nav iespējams saņemt personas kodu, kas satur dzimšanas datus. Tas iespējams nav, un pakāpeniska pāreja nav paredzēta.

“Tā ir sistēma, kas tiek ģenerēta jauna, un tad būtu jāuztur divas sistēmas, kas apgrūtinātu aktuālas informācijas ievietošanu un maiņu,” norāda Priekule.

Pārliecināties par savu datu drošību var Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldē. Ikvienam ir tiesības reizi gadā bez maksas saņemt informāciju par to, kur katra paša personas kods ticis izmantots.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt