Dienas ziņas

Preiļu amatnieki izdod papildināmu grāmatu

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Piedāvā jaunu apmācību audžuvecākiem

Valmierā īpašās apmācībās sagatavo un atbalsta audžuģimenes

Lai pilnveidotu ārpusģimenes aprūpes sistēmu, Latvijas SOS bērnu ciematu asociācija vairākās pilsētās īsteno pilotprojektu – starptautiski atzītu apmācības programmu. Tajā iesaistījušies arī Valmieras nākamie un esošie audžuvecāki, adoptētāji un aizbildņi.

Latvijā ir negatīva tendence, ka bez vecāku gādības palikušie bērni tiek nodoti no vienas audžu vai adoptētāju ģimenes otrā, jo tā nav spējusi tikt galā ar problēmsituācijām. Tas skaidrojams ar izpratnes trūkumu par bērniem, kuriem bijis daudz emocionālu pārdzīvojumu.

Jaunā apmācības programma “AIRI vecākiem”, kas izstrādāta ASV un šobrīd jau tiek praktizēta daudzās pasaules valstīs, pamatā balstās uz pieredzes apmaiņu. Ar apmācību dalībniekiem gan individuāli, gan sanākot visiem kopā, strādā īpaši sagatavoti treneri – savas jomas profesionālis, psihologs vai sociālais darbinieks un  jau pieredzējis audžuvecāks, adoptētājs vai aizbildnis.

Valmierā tās ir SOS bērnu ciemata speciālistes. Pēc pirmā nodarbību cikla ilggadēja audžumamma Linda Pelše atzīst, ka tagad viņa jūtas vēl pārliecinātāka. “Jaunā laivā tiekam ielikti visi, un mums ir jāiemācās tā bērna īpašības, jāizprot viņa raksturs. Citreiz viņi ir tā kā no džungļiem atnākuši, viņi neprot neko,” atklāj audžumamma.

Nodarbību trenere, audžumamma Iveta Kupča vērtē, ka šī programma ir būtisks pienesums jau esošajai obligātajai apmācībai. Tātad tā ir iespēja caur citu pieredzi ieskatīties aizkulisēs - ar kādām grūtībām var nākties saskarties, pieņemot svešu, daudz ko pārdzīvojušu bērnu, nereti ar dažādām uzvedības problēmām. Būtībā pieredzes apmaiņa ir kā atbalsts, kā pietrūcis līdz šim.

“Man ir sajūta, ka audžuģimenes ir tā kā mazliet pamestas – viņām ir vienām jācīnās ar to visu,” atzīst Kupča.

Programmas mērķis tātad arī ļaut potenciālajiem vecākiem pašiem vairāk izprast sevi un savas iespējas, vai tiešām ir nobrieduši lielajām dzīves pārmaiņām. Šobrīd nav mazums gadījumu, kad audžuģimenes, adoptētāji vai aizbildņi pēc laika nonāk fakta priekšā, ka tomēr nespēj vairs tikt galā.

“Mēs iedodam skatījumu par tām problēmām un grūtībām, arī par resursiem, kas nepieciešami, lai strādātu ar bērniņu ģimenē, jau pirms viņš tajā ienācis,” skaidro Valmieras SOS Ģimeņu atbalsta centra vadītāja Agita Dreiblate.

Ar jauno programmu plānots arī stiprināt ciešākas saites ar bērnu bioloģiskajiem vecākiem, iespēju robežās panākot iespēju viņam tajā atgriezties. Kopumā apmācībās piedalās deviņas Latvijas pilsētas, iesaistot arī ārpusģimenes aprūpes institūcijas. Un šobrīd jau tiek izvērtēti pirmie rezultāti, lai strādātu pie apmācības ieviešanas visā Latvijā. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt