Valkas un Valgas iedzīvotājiem nebūs jāievēro pašizolācija, ja Igaunijā pieaugs saslimstība ar Covid-19

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Ja Igaunijā pieaugs saslimstība ar Covid-19, Valkas un Valgas pašvaldību iedzīvotājiem nebūs jāievēro 14 dienu pašizolācija. Šādu lēmumu otrdien, 8. septembrī, valdība pieņēma, lai ikdienā šo pilsētu iedzīvotāji varētu brīvi šķērsot valsts robežotu un netiktu ietekmētas pakalpojumu saņemšana iespējas, ģimenes un darba apstākļi, informēja Veselības ministrijā (VM).

Valkas un Valgas iedzīvotāji varēs neievērot pašizolāciju, ja neizbrauks ārpus abu pilsētu teritorijas
00:00 / 03:22
Lejuplādēt
Latvijas un Igaunijas pierobežas pilsētas Valka un Valga atšķirībā no pārējās Latvijas teritorijas ir viena funkcionālā teritorija, ko nav iespējams pilnībā nodalīt, jo atsevišķi pakalpojumi un infrastruktūra, kas ir paredzēti gan Valkas, gan Valgas iedzīvotājiem, atrodas tikai vienā robežas pusē, skaidroja ministrijā.

 

Lai netiktu ievērojami traucēta Valkas un Valgas iedzīvotāju ikdienas dzīve, saņemot ikdienas pakalpojumus, kā arī netiktu ierobežota uzņēmējdarbība šo pilsētu teritorijā, valdība lēma, ka Valkas un Valgas pašvaldību iedzīvotāji varēs neievērot 14 dienu pašizolāciju, ja tie ikdienā šķērsos Latvijas robežu ar Igaunijas. Tāpat šiem cilvēkiem ir jābūt deklarētiem šajā teritorijā.

Savukārt, ja personas Valkā ieradīsies no cita Igaunijas reģiona, piemēram, Tallinas, 14 dienu pašizolācija būs jāievēro.

"Darba grupa ir izstrādājusi ļoti konkrētus, koncentrētus nosacījumus, kas pasaka, ka Valkas un Valgas pašvaldībās deklarētie iedzīvotāji abu pašvaldību administratīvās teritorijas robežās principā turpina ierasto dzīvi un jebkādi pārvietošanās ierobežojumi vai citu nosacījumu maiņa, vai pašizolācija tiek attiecināta tad, ja viņi atradīsies ārpus šo divu pilsētu administratīvajām teritorijām," skaidroja veselības ministre Ilze Viņķele ("Attīstībai/Par!").

Savukārt attiecībā uz pārējo Latvijas pierobežu valdība pieņēma lēmumu pagājušajā nedēļā, piemērojot īpašu regulējumu pierobežā, lai cilvēki, kuri, piemēram, ikdienā strādā vai mācās Lietuvā vai Igaunijā, varētu to turpināt darīt, ja kaimiņvalstīs saslimstība pieaugtu.

Ja kaimiņvalstīs pieaugs saslimstība, valdības lēmums paredz, ka personas, kuras dzīvo Latvijas pierobežā (izņemot Valku) un ikdienā dodas uz darbu vai izglītības iestādi Lietuvā vai Igaunijā, varēs turpināt to darīt. Vienlaikus šīm personām esot Latvijā, piemēram, atgriežoties pēc darba, būtu jāievēro pašizolācijas principi. Tas nozīmē, ka ikdienā šīs personas varēs brīvi doties uz Igauniju un Lietuvu, kā arī atpakaļ uz Latviju šādos gadījumos:

  • lai pildītu darba pienākumus Lietuvā vai Igaunijā (ja var uzrādīt nodarbinātības faktu apliecinošu dokumentu);
  • lai saņemtu bērnu uzraudzības pakalpojumus vai apmeklētu pirmsskolas izglītības iestādi (ja var uzrādīt pakalpojuma sniedzēja vai izglītības iestādes izsniegtu izziņu);
  • lai apmeklētu izglītības iestādes, kā arī interešu izglītības pulciņus (ja var uzrādīt izglītības iestādes izsniegtu izziņu);
  • lai pavadītu personas ar speciālām vajadzībām uz izglītības iestādi, piemēram, skolām un bērnudārziem, kā arī interešu izglītību (ja var uzrādīt iestādes izsniegtu izziņu personai);
  • lai saņemtu ārsta nozīmētus veselības aprūpes pakalpojumu, kas nav pieejami Latvijas teritorijā.

Personas varēs šķērsot arī valsts robežu, ja nepieciešams organizēt vai apmeklēt bēres. Tāpat nebūs jāievēro pašizolācija personām, kuras Latviju šķērsos tranzītā.

Tas nozīmē, ka tranzītā ceļojošām personām Latvijas teritorija būs jāšķērso ilgākais 12 stundu laikā, neparedzot nakšņošanu Latvijas teritorijā.

Savukārt, atgriežoties Latvijā, piemēram, vakarā pēc darba pienākumu veikšanas Lietuvā vai Igaunijā, šīm personām būtu jāievēro sekojoši papildu drošības principi:

  • jāizvairās pakļaut citas personas inficēšanās riskam, kas nozīmē neuzņemt viesus, neorganizēt un neapmeklēt privātas tikšanās, neapmeklēt sabiedriskas un publiskas vietas un telpas, kur uzturas daudz cilvēku. Izņēmums ir, piemēram, darba vieta vai situācijas, kas saistītas iepriekš minētajiem gadījumiem robežas šķērsošanai;
  • veicot darba pienākumus vai sniedzot pakalpojumu, ir jāievēro noteiktos piesardzības pasākumus;
  • uzturoties sabiedriskās vietās jālieto mutes un deguna aizsegs;
  • parādoties kādām elpceļu infekcijas slimības pazīmēm, uzreiz jānodrošina pašizolāciju un jāsazinās ar ārstu.

VM uzsvēra, ka šīs prasības vēl nav jāpiemēro, bet šāda būs kārtība gadījumā, ja saslimšana kaimiņvalstīs pieaugs.

Veselības ministre preses konferencē pēc valdības sēdes atzīmēja, ka pašlaik Valgā un Valkā nav konstatēti Covid-19 saslimšanas gadījumi, bet vajadzības gadījumā tur paplašinās Covid-19 testēšanas iespējas.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

KONTEKSTS: 

Saskaņā ar Slimību profilakses un kontroles centra jaunāko informāciju 30 Eiropas valstīs Covid-19 izplatība tiek uzskatīta par tik augstu, ka, atgriežoties Latvijā pēc šo valstu apmeklējuma, jāievēro divu nedēļu pašizolācija. Turpmāko nedēļu pašizolācija nav jāievēro, atgriežoties vien no piecām valstīm. 

Covid-19 saslimstības rādītāji kaimiņvalstīs vēl nebija tik lieli, lai Igauniju un Lietuvu ierindotu tā sauktajā "dzeltenajā sarakstā".  Veselības ministre gan iepriekš norādīja, ka, lūkojoties uz to, cik strauji kāpj saslimstības rādītāji Igaunijā, nedēļas beigās Igauniju nevarēs izslēgt no to valstu saraksta, uz kuru atteicas pašizolācijas prasības. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti