Dienas ziņas

Uguņošana ar prātu

Dienas ziņas

Cīravas muižas pils – vidi degradējošs objekts

Valkas iedzīvotāji turpina deklarēties Igaunijas pusē

Valkas iedzīvotāji turpina deklarēties Igaunijas pusē

Pēdējos gados strauji pieaug to valcēniešu skaits, kuri deklarējas Valgā, Igaunijā. Šobrīd tie ir jau vairāk nekā 10% no visiem Valkas novada iedzīvotājiem. Jau vairākus gadus pašvaldība mēģina rast risinājumu, tomēr nesekmīgi. Nu pašvaldība saka – tai vajag papildu dotāciju.

“Vēsturiski un ģeogrāfiski Valka un Valga ir viena pilsēta, kas 1920. gadā tika sadalīta. Daudzi valcēnieši strādā Valgā, un pēdējos gados arvien vairāk cilvēku tur arī deklarējas, lai gan faktiski turpina dzīvot Valkā. Ja pirms diviem gadiem Valgā bija piedeklarēti 1019 valcēnieši, tad šogad tie ir jau 1384 iedzīvotāji,” teica Vidzemes TV žurnāliste Santa Baumane.

Valkas iedzīvotāja Laila Ozoliņa skaidro, ka minimālā alga Valgā ir gandrīz divreiz lielāka, cenas apmēram vienādas un Igaunijā strādājošajiem ir veselības apdrošināšana. "Tāpēc es arī saprotu tās ģimenes, kas deklarējas Valgā, jo kaut vai elementārs piemērs ir bērnu pabalsts. Latvijā par vienu bērnu maksā 11 eiro, Igaunijā tie jau ir simti,” teica Ozoliņa.

Tādējādi Valkas novada budžets ik gadu zaudē vairākus simtus tūkstošus eiro, jo samazinās ne tikai ieņēmumi no iedzīvotāju ienākumu nodokļa, bet mazākas ir arī dotācijas no pašvaldību finanšu izlīdzināšanas fonda.

Meklējot problēmas risinājumus, Valkas un Valgas pašvaldības kopīgi strādā jau vairākus gadus. Šobrīd kā vienu no iespējām pašvaldību vadītāji saredz īpašas valsts mērķdotācijas piešķiršanu Valkai. Tādas savulaik saņēma arī vairākas lielās pilsētas.

Valkas novada domes priekšsēdētājs Vents Armands Krauklis norāda, ka pilsētā gadiem ekonomika bija vāja un nu sākusi attīstīties. "Beidzot mums ir pilna pilsēta, beidzot mums ir dzīvokļu deficīts, līdz ar to spiediens uz infrastruktūru arī daudz lielāks. Mēs nedabūjām pilsētas vides naudu. Tādas naudas uz priekšu arī nebūs, līdz ar to šis ir vienīgais risinājums kaut lai nedaudz mēs būtu līdzīgās situācijās kā citas tāda izmēra pilsētas,” teica Armands Krauklis.

Savukārt Valgas mērs Margus Lepiks atzīst, ka šādām situācijām, kad iedzīvotāji divu valstu robežās var brīvi pārvietoties un deklarēties, vajag speciālu regulējumu. "Šī ir unikāla un vienlaikus sarežģīta situācija, jo tādu pilsētu kā Valka un Valga nekur citur nav. Latvijas valdību jau vairākkārt esam uzrunājuši un turpināsim to darīt,” teica Lepiks.

Lai mazinātu valcēniešu vēlmi deklarēties Valgā un radītu papildu darbavietas, par Eiropas Savienības fondu līdzekļiem Valkā uzsākta vairāku ražošanas ēku būvniecību, un līdztekus tam tiek strādāts arī pie veselības aprūpes pieejamības uzlabošanas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt