Dienas ziņas

Rīgas pils remontu sola pabeigt oktobra sākumā

Dienas ziņas

Atsāk restaurēt Brāļu kapu Noslēdzošo sienu

Viena pilsēta divās valstīs

Valkā un Valgā atzīmē desmitgadi kopš robežas nojaukšanas starp pilsētām

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Piecas reizes dvīņu pilsētas Valka un Valga ir piedzīvojušas gan šķiršanu, gan atkalapvienošanu. Atzīmējot desmit gadus, kopš robeža vairs nešķir ģimenes, abās pilsētās notika svinības ar labadrības pasākumiem un desu festivālu.

Tik daudz cilvēku uz  abu pilsētu vienkopus vēl nekad nebija bijis. Bet bija laiks, kad vietā, kur tagad norit tirgošanās, arī kūpinājumu un desu festivāls, slējās žogs. Pirmā robeža, kas sadala Valku te tapusi 1920.gadā, tā ir Latvijas maksa par igauņu palīdzību brīvības cīņās.

"Igauņi gribēja sev visu pilsētu, tas pamatojās uz to, ka igauņi uzskatīja, ka ir palīdzējuši mums brīvības cīņās, kā rezultātā igauņiem paliek praktiski visa vecā Valka.

Vēsturiskais centrs palika igauņiem, Latvijas pusē paliek smilšainais Lugažu laukums," par pilsētas sadalīšanu stāsta Valkas muzeja speciāliste Ligita Drubiņa.

Padomju gados atkal robeža zūd, bet atjaunojoties Igaunijas un Latvijas valstīm robeža ienes savas korekcijas.

"Te bija arī daudz traģisku notikumu, kur ģimenēm neļāva tēvam ar ģimenēm tikties. Igaunijas pilsonis klusītēm līda pie sievas un ticis arestēts un vests uz Tartu.

Bijis tik drausmīgi, ka cilvēki netikuši uz kapiem. Tikai trīsreiz gadā varēts kapus apkopt,"

zina stāstīt Valkas novada domes priekšsēdētājs Vents Armands Krauklis.

Valcēniete Ginta Freimane atceras 10 gadus senus notikumus pilsētā: "2004.gadā, kad robeža zuda, mēs ar vīru un bērniem arī bijām klāt. Pacēeļoties barjerām, sajutām vienotību. Toreiz lielas ļaužu masas bija, visi gāja pāri un tas bija fantastiski!"

Šobrīd starp abām pilsētām ir gan īstenoti, gan vēl iecerēti sadarbības projekti.

"Es redzu ļoti labu nākotni, tagad kad nav robežas daudzi investori interesējas par abām pilsētām un ir pozitīvi, ka tagad jums ir eiro, vieglāk īstenot kopīgus Igaunijas un Latvijas biznesa projektus," tā Valgas mērs Kalevs Hērks.

Simbolizējot sadarbību, abu pilsētu mēri izmēģināja spēkus arī senā igauņu sacensībā, velkoties ar bikšu siksnu. Lai arī spēku samērs vairāk bija Latvijas pusē, uzvarētāju nebija. Draudzība spēcīgāka.

Abās pilsētās atzīst, turpmāk kopīgs robežtirgus un desu festivāls būs tradīcija, bet par šajā labdarības tirgū iegūtajiem līdzekļiem uz robežupītes taps šūpoles, kurās varēs iešūpoties no vienas valsts otrā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti