Dienas ziņas

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Nav lēmuma par olu ražotnes būvniecību Valkā

Valkā pikti par Saeimas attieksmi pret ideju būvēt olu rūpnīcu; deputāti kritiku neatzīst

Valkas novada pašvaldība nav saņēmusi Saeimas deputātu pirms diviem mēnešiem solīto atbildi par Ukrainas investora iecerēto olu ražotnes būvniecību Valkā. Tagad vietvara uzskata, ka lēmums tiek novilcināts ar nolūku.

Viena no modernākajām olu ražotnēm Eiropā, kas nodrošinātu aptuveni 200 jaunas darbavietas, valsts budžetu ik gadu papildinātu par vairāk nekā diviem miljoniem eiro, bet pašvaldības budžetu - par vidēji 200 000 eiro. Tie ir ieguvumi, kas, kā saredz Valkas pašvaldībā, novadam un Latvijai visdrīzāk varētu iet secen.

Ukrainas uzņēmuma “OvoStar” iecerei valstij piederošā meža zemes gabalā Valkas novadā būvēt olu ražošanas cehu nav dota zaļā gaisma.

Tiesa, nav pieņemts arī noraidošs lēmums, iestādes klusē un jautājuma izskatīšanu atliek uz nenoteiktu laiku, apzinoties, ka investors nav gatavs gaidīt.

“Viņi skatās arī uz Rumāniju,” norāda Valkas novada domes priekšsēdētājs Vents Armands Krauklis. “Viņi vēl meklē arvien zemes arī Latvijā citur. Zinu, ka viņiem ir nodoma protokols Tukumā, bet arī tur jau tiek pīti dažādi “nē, nē, nē, tur jau būs smaka utt.” Ar mums sazinājās Igaunijas Investīciju aģentūra, uzreiz jau piedāvāja investoriem Igaunijā dažādus variantus, tostarp Igaunijas valstij piederošu meža zemi. Un tika pateikts, ka maksimums divi mēneši lēmumam,” norāda Krauklis.

Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijā skaidro, ka pats Ukrainas investors ar lūgumu izvērtēt iecerēto olu ražotnes projektu komisijā nav vērsies. Iesniegums esot saņemts no kāda Nīderlandē reģistrēta starpniekuzņēmuma, kas rada neuzticību, vai investors vispār būtu spējīgs projektu realizēt.

“Patiesībā uz tādiem iesniegumiem mēs pat varam nereaģēt. Tam ukraiņu uzņēmumam ir pašam jāvēršas Latvijas Investīciju un attīstības aģentūrā,”

saka Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas priekšsēdētājs Romāns Naudiņš (VL-TB/LNNK).

Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra rakstiski apliecina, ka investors aģentūrā ir vērsies, taču plašākus komentārus par to pagaidām nesniedz. Pret olu ražotnes būvniecību joprojām iestājas arī Zemkopības ministrija, skaidrojot, ka nav pamata izcirst valsts mežus un ir jāaizstāv vietējo ražotāju intereses. Tai pašā laikā ministrijā pieļauj domu, ka investors ražotni varētu būvēt citviet Latvijā, piemēram, Valmierā, kur pērn pašvaldībai ar speciālu likumu izdevās atsavināt valsts meža zemi industriālā parka izveidei.

“Valmierā šī ir vieta, kur ir apkārt Valmieras stikla šķiedra, kur ir bijušais gaļas kombināts,” pauž ministrijas parlamentārais sekretārs Ringolds Arnītis. “Tā vispār ir jau pēc būtības izveidojusies rūpnieciska zona, šis investors tikpat labi varētu iet uz Valmieru, kāda atšķirība investoram. Mēs neredzam šeit tik milzīgus ieguvumus mūsu tautsaimniecībai ar šāda investora ienākšanu, lai tam upurētu mežus,” stāsta Arnītis.

Ministrijas pārstāvis arī uzsver - jaunas lieljaudas olu ražotnes Latvijā nav vajadzīgas, jo pašlaik valstī tiek saražots divas reizes vairāk olu, nekā patērēts. Lielāko daļu - 85% - saražo nozares līderis “Balticovo”.

KONTEKSTS:

Ukrainas investoru uzņēmums “OvoStar” iepriekš bija plānojis olu ražošanas cehu būvēt Valkas novadā. Izrādījās, ka sākotnēji piemeklētā vieta uz pašvaldības zemes rūpnīcai tomēr neder, jo līdz ar vēju nepatīkama smaka būtu traucējusi vietējiem iedzīvotajiem. Ņemot vērā prasības pēc attīstītas infrastruktūras, putnu fermai tika piemeklēta cita vieta novadā - uz valsts zemes. Pret to kategoriski iebilst zemkopības ministrs Jānis Dūklavs (Zaļo un Zemnieku savienība (ZZS)).

Pilsēta vērsās Saeimā, lai tā pieņemtu speciālo likumu valsts meža zemes atsavināšanai Valkas novada teritorijā.

Valkas jautājumu apsprieda koalīcija, bet premjers Māris Kučinskis (ZZS) pauda, ka nezina, vai šobrīd parlamentā kāds būtu gatavs strādāt pie likuma izmaiņām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti