Panorāma

Top Nacionālā enciklopēdija

Panorāma

Bērnunama «Līkumi» kriminālprocesā noteikta papildu kvalifikācija

Pārrobežu darbs Valkā un Valgā

Valkā darba meklētāji vairāk lūkojas kaimiņu igauņu virzienā

Valkas un Valgas pašvaldības, kas jau iepriekš sadarbojušās, risinot nodarbinātības problēmas abpus robežai, izveidojušas vienotu izdevumu ar darba sludinājumiem, vienlaikus uzrunājot iedzīvotājus gan Latvijas, gan Igaunijas pusē. Ziemeļu kaimiņos piedāvātais atalgojums gan ir dāsnāks, tādēļ vairumā gadījumu darbaspēks migrē no Valkas uz Valgu, nevis otrādi. 

Piesaistīt Valkā darbojošos uzņēmumu vakancēm netālu dzīvojošos igauņus un otrādi Valkas un Valgas pašvaldības jau mēģinājušas akcijā ar nosaukumu “Livonijas darba tirgus”. Tagad abu novadu iedzīvotāju pastkastēs nonācis arī vienots darba sludinājumu izdevums latviešu, igauņu un arī krievu valodā. Tajā ir vakances robežai gan vienā, gan otrā pusē.

Valkas novada domes priekšsēdētājs Vents Armands Krauklis gan atzīst, ka ieguvums pašvaldībai, no vienas puses, ir ir ļoti nosacīts, jo, ja Latvijas iedzīvotājs strādā Igaunijā, faktiski cieš pašvaldības budžets, bet ieguvums ir tas, ka šie cilvēki nedodas projām. Viņi nedodas uz Īriju, Norvēģiju vai vēl kaut kur tālāk.

Atalgojuma amplitūda darba sludinājumos ir tiešām plaša – no minimālās algas 430 eiro līdz vairākiem tūkstošiem eiro, kas gan ir igauņu pusē,

kur arī kopumā piedāvātais atalgojums ir augstāks un biežāk virs 1000 eiro.  Valkas mērs atzīst, ka igauņiem algas ir lielākas, bet norāda, ka tas piespiež paaugstināt atalgojumu arī uzņēmumos šaipus robežai. Tomēr vairumā gadījumu Valkas iedzīvotāji dodas strādāt uz Valgu, nevis otrādi.

Apmēram pieci simti cilvēku no Latvijas puses strādā Igaunijas pusē – ne tikai Valgā, bet arī tuvākajās pašvaldībās. No Igaunijas puses tie ir desmiti, tātad proporcija šobrīd ir par labu ziemeļu kaimiņiem. Darbaspēks pārvietojas pāri robežai, bet galvenais ieguvumus no pilsētu sadarbības ir tas, ka uzņēmēji var sadarboties un kopā pieteikties lielākiem projektiem.

Bezdarba līmenis Valkā šobrīd ir teju divreiz mazāks nekā Valgā.

Tomēr, lai arī šogad palielināta līdz 430 eiro, Latvijā vēl joprojām mazāka ir arī minimālā alga. Tieši tādu atalgojumu par pārdevēja darbu sludinājumā piedāvājis, piemēram, uzņēmums “Firma Madara89”, kas pieder veikalu tīkls “Top!”. Jautāts par konkurētspēju, tas norāda – līdz ar minimālās algas paaugstināšanu piedāvātais atalgojums tiks pārskatīts.

Bez atalgojuma ir arī citi aspekti, kāpēc cilvēki izvēlās strādāt noteiktu darbu. Lielākā daļa vakanču gan saistītas tieši ar fiziska darba veikšanu – meklē strādniekus mežā, būvobjektos un metālapstrādes jomā, vislielākā alga piedāvāta tālbraucējiem. Arī Valkas mērs Vents Armands Krauklis atzīst, ka tiem, kas fizisku darbu strādāt nevēlas, darba iespējas ir visai ierobežotas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt