Valdības tapšana: stīvējas ap saimniecisko ministriju portfeļiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Pēc pašreizējās zemkopības ministres Laimdotas Straujumas (Vienotība) oficiālās nominēšanas par Ministru prezidenta amata kandidāti partijas aktīvi sākušas diskutēt par ministriju sadali jaunajā valdībā. „Vienotība" un Straujuma uzskata, ka koalīcijas partneriem katrai būtu jāsaņem pa ministrijai no trim nosacītiem „groziem". Tomēr pagaidām nevar prognozēt, vai izdosies sabalansēt partiju vēlmes un intereses, jo uz ekonomikas ministra krēslu ir vairāki gribētāji, kas ietekmē līdzsvaru citās ministrijās.

Straujumas piedāvātais valdības modelis spētu nodrošināt saskaņu starp koalīcijas partneriem, uzskata premjera amata kandidātes pārstāvētās partijas „Vienotība" Saeimas frakcijas vadītājs Dzintars Zaķis. „Vienotība" kā lielākā frakcija uzņēmas premjera un finanšu ministrijas uzraudzību, bet pārējo 12 ministru krēslus sadala proporcionāli visi partneri – katram trīs ministru portfeļi.

Pēc Zaķa teiktā, katram koalīcijas partnerim būtu jāsaņem „resursus turošo ministriju", kādu resursus tērējošo ministriju un kādu no Tieslietu, Iekšlietu, Ārlietu vai Aizsardzības ministrijām, bet tālāk - ja partijās vēlas mainīties, to var darīt.

Finanšu ministra amatam "Vienotība" vērtē gan pašreizējā ministra Andra Vilka, gan Saeimas Budžeta komisijas priekšsēdētāja Jāņa Reira kandidatūras. Tāpat „Vienotība" līdz ar neatkarīgo deputātu grupu gatava arī turpmāk uzņemties līdzatbildību par satiksmes ministru Anriju Matīsu.

Tikmēr Zaļo un Zemnieku savienība jau izvēlējusies vienu resursu un vienu sarežģīto ministriju, ko vēlētos vadīt, un atradusi arī kandidātus. ZZS līderis Augusts Brigmanis pastāstīja, ka Uldis Augulis varētu atgriezties Labklājības ministrijas vadībā, arī Jānis Dūklavs varētu atgriezties Zemkopības ministrijas vadībā. Ir arī citi kandidāti - piemēram, Kārlis Seržants uz iekšlietu ministra amatu, Raimonds Vējonis – uz ārlietu ministra amatu.

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas vadībā Zaļā partija labprāt redzētu pieredzējušo ierēdni un pašvaldību tiesību zinātāju Arti Stucku, kurš pats atzīst - par šādu iespēju būtu pagodināts. Savukārt citi koalīcijas partneri vadīt VARAM neraujas - daudz pieprasītāka no naudīgā „groza" ir Ekonomikas ministrija. Reformu partija labprāt redzētu, ka darbu tajā turpinātu Daniels Pavļuts, atzīst partijas vadītājs Edmunds Demiters.

Tomēr arī Nacionālā apvienība publiski pauž gatavību virzīt savu ekonomikas ministru, šai amatā atgriežoties Kasparam Gerhardam. Frakcijas vadītājs Einārs Cilinskis pagaidām gan ar prognozēm nesteidzas, norādot, ka par šo ministriju vēl var diskutēt.

Vaicāts, vai pats piekristu kļūt par vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministru, Cilinskis, kurš pusotru gadu bija šīs ministrijas parlamentārais sekretārs, norāda - ja koalīcijas sarunās līdz tam nonāks, tāda iespēja nav izslēgta. Nacionālā apvienība arī atzinusi, ka to interesētu Tieslietu ministrija. Konkrētākas valdības aprises varētu kļūt zināmas trešdien pēc koalīcijas partneru pirmās kopsapulces.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti