Panorāma

Pilotprojektā meklē īstās metodes

Panorāma

Lems par LMT un «Lattelecom» apvienošanu un pārdošanu

Partijas sāk sarunas ar Valsts prezidentu

Valdības tapšana: Partijas sāk sarunas, bet nesteidz nosaukt premjera kandidātus

Divas no koalīcijas partijām - "Vienotība" un Zaļo un Zemnieku savienība (ZZS) - pēc tikšanās ar Valsts prezidentu Raimondu Vējoni ir apstiprinājušas, ka atbalsta esošās koalīcijas saglabāšanu, tomēr partijas izvairījās nosaukt konkrētus premjera amata kandidātus. Savukārt vēlmi veidot valdību pēc jauniem principiem paudusi opozīcijas partija "Saskaņa". 

 

"Vienotība" nerunās tikai ar "Saskaņu"

Līdzšinējās valdības koalīcijas līderes, partijas "Vienotība" vadītāja Solvita Āboltiņa norādīja, ka sarunas ar Valsts prezidentu bija veiksmīgas. Piemēram, partija un prezidents vienojušies, ka viens no jaunās valdības uzdevumiem būtu prognozējamas un stabilas nodokļu politikas ieviešana. Tāpat paredzams, ka tuvākajā laikā "Vienotība" sāks sarunas ar citām Saeimā pārstāvētajām partijām, izņemot "Saskaņu", par jaunās valdības veidošanu.

Viņa arī uzsvēra, ka premjera amata kandidāts vēl netiek saukts. Vispirms potenciālo valdības vadītāju "Vienotība" apstiprinās partijas valdē, pēc tam Saeimas frakcijā un visbeidzot - domē.

Āboltiņa atzina, ka viņas reputācija ir pretrunīga, taču norādīja, ka perfekta tā nav nevienam. "Valdība jāvada cilvēkam, kas var pieņemt lēmumus jebkurā gadījumā un skaidrot šos lēmumus sabiedrībai.

Tādēļ, ja jūs vēlreiz [jautājat] par manu reputāciju vai par premjera un ministru reputāciju, tad vēlos teikt, ka labākā reputācija ir Ziemassvētku vecītim vai pasaku fejai, kura var izpildīt visas vēlēšanās un neko nelūgt pretī. Savukārt Ziemassvētku vecītis lūdz solījumu labi uzvesties," viņa atteica.

ZZS: Premjers būs jāvirza "Vienotībai"

Arī Zaļo un Zemnieku savienības pārstāvis Augusts Brigmanis pauda atbalstu esošās koalīcijas saglabāšanai. Vienlaikus viņš gan piebilda, ka neizslēdz iespēju sadarboties arī ar šobrīd opozīcijā esošajām mazākajām partijām: “Koalīcija, kas ir pašreiz, ir optimālais variants, kas, mūsu izpratnē, arī uz priekšu varētu vadīt valsti. Protams, ja ir nepieciešamība un sarunu gaita parādīs, esam atvērti sarunām arī ar citiem politiskajiem spēkiem – “No sirds Latvijai” un Latvijas Reģionu apvienību. Bet pamatkodolam jābūt [esošās koalīcijas] trim politiskajiem spēkiem.”

Brigmaņa partijas biedrs Armands Krauze uzsvēra, ka, pēc ZZS domām, šobrīd premjera amatu būtu jāuzņemas “Vienotībai”. ZZS gan pauda, ka nepieciešamības gadījumā "zaļzemniekiem" esot četri premjera amata kandidāti. 

ZZS pirms vēlēšanām izvirzītais kandidāts uz premjera amatu Aivars Lembergs apstiprināja, ka šobrīd savu kandidatūru premjera amatam tomēr piedāvāt netaisās, jo nesaredz tai pietiekami lielu atbalstu Saeimā. “Manai kandidatūrai stabils atbalsta varētu būt 35-40 balsis, un es nerunāju par “Saskaņas” balsīm. Kas ir neapšaubāmi stipri par maz, lai būtu vairāk par 50, līdz ar to pie šīs Saeimas vēlēšanu rezultātiem no ZZS puses mana kandidatūra premjera amatam nav,” skaidroja Lembergs.

"Saskaņa" gatava veidot valdību

Savukārt partija "Saskaņa" Vējonim piedāvāja izveidot valdību 10 dienu laikā, nevarot gan nosaukt konkrētu premjera amata kandidātu.

"Saskaņa" Vējonim norādīja, ka tā, būdama parlamenta lielākā frakcija, vēlas uzņemties valdības veidošanu.

Tās pārstāvji - Valērijs Agešins, Andrejs Elksniņš un Ivars Zariņš - pēc tikšanās ar Vējoni žurnālistiem gan atzina, ka partijai nav sava premjera amata kandidāta. Taču tas var būt nevis apvienības pārstāvis, bet gan kāds eksperts.

"Saskaņas" pārstāvji netaupīja asus vārdus aizejošās valdības koalīcijai, jo sevišķi tās vadītājai - partijai "Vienotība". Opozīcijas parstāvji pauda pārliecību, ka ir jāmaina pašreizējās politiskās tradīcijas, pieņemot, ka lielākā partija parlamentā veido dienas kārtību un valdību. Jau Laimdotas Straujumas valdības laikā koalīcija atsevišķus lēmums Saeimā pieņēma ar opozīcijas atbalstu, atgādināja "Saskaņa". Tāpēc ir apsverama tā saucamās "varavīksnes" valdības veidošana, kurā ietilpst visi Saeimā pārstāvētie politiskie spēki.

Saeimas pārstāvētās partijas ceturtdien sāka vizīšu sēriju pie Vējoņa, lai izklāstītu savu redzējumu par jaunās valdības veidošanas procesu. Ceturtdien prezidents tiekas ar Saeimā lielākajām frakcijām: "Saskaņu", "Vienotību", kā arī Zaļo un Zemnieku savienību. Savukārt piektdien būs tikšanās ar Nacionālo apvienību, Latvijas Reģionu apvienību un partiju "No sirds Latvijai".

Jau vēstīts, ka pirmdienas rītā no amata atkāpusies premjere Laimdota Straujuma ("Vienotība"). Par savu demisiju Straujuma oficiāli paziņoja pirmdienas rītā pēc iepriekš neplānotas tikšanās ar Valsts prezidentu Raimondu Vējoni.

Valsts prezidents par jaunas valdības izveidi konsultācijas ar Saeimā pārstāvētajiem politiskajiem spēkiem ceturtdien, 10.decembrī, un  turpinās uzklausīt piektdien, kad viņš arī solījis nākt klajā ar savu viedokli. 

Viņš ceturtdienas rītā pauda, ka nākamajam premjeram ir jābūt izlēmīgam un ar labu komandu.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti