Vienlaikus paredzams, ka pašreizējā Rīgas domes sasaukuma atlaišanas gadījumā ārkārtas vēlēšanas varētu notikt aprīļa nogalē. Tā pirmdien, 6. janvārī, atzina vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce (“Attīstībai/Par”).
"Saeima ir pieņēmusi lēmumu par pašvaldību vēlēšanu termiņiem, un šobrīd šis likumprojekts atbilstoši Satversmē noteiktajai kārtībai ir nodots iedzīvotājiem lemšanai. Iedzīvotāji ir augstākais likumdevējs valstī. Šādā situācijā ir diezgan loģiski, ka Saeima sagaidītu, vai iedzīvotāji vēlas tautas nobalsošanu par šo jautājumu vai kādā citā kārtībā, un tikai tad lemtu, kā tālāk rīkoties. Ir skaidrs, ka “KPV LV” frakcijas vairākumam ir atšķirīgs viedoklis šajā jautājumā, bet pārējās frakcijas vienojāmies, ka tā būtu laba stratēģija šajā brīdī,” norādīja Pūce.
KONTEKSTS:
Pēc vairāk nekā trešdaļas Saeimas deputātu pieprasījuma likumprojekts, kas ārkārtas vēlēšanu gadījumā paredz Rīgas domi ievēlēt uz vairāk nekā pieciem gadiem, atbilstoši Satversmei ir nodots tautas nobalsošanai. Centrālā vēlēšanu komisija aizvadītā gada nogalē lēma, ka parakstu vākšana par apturētajām likuma izmaiņām notiks no 16. janvāra līdz 14. februārim.
Ja šajā laikā likuma izsludināšanu pieprasīs ne mazāk kā viena desmitā daļa vēlētāju jeb 154 868 cilvēki, notiks referendums par šī likuma ieviešanu.
Tikmēr Saeimas vairākums pēc garām diskusijām 19. decembrī pirmajā lasījumā apstiprināja likumprojektu, ar kuru tiek atlaista Rīgas dome un galvaspilsētā sarīkojamas ārkārtas vēlēšanas.
Par iemeslu valdības lēmumam rosināt Rīgas domes atlaišanu kļuva atkritumu sāga, kura sākās, kad Rīgas dome nolēma uz nākamajiem 20 gadiem visu atkritumu apsaimniekošanu uzticēt vienam operatoram – vairāku uzņēmumu izveidotajai akciju sabiedrībai "Tīrīga". Taču Konkurences padome liedza "Tīrīgai" pagaidām sākt darbus Rīgā. Padome lika pagaidām turpināt līgumu ar līdzšinējiem atkritumu izvedējiem, bet valdība akceptēja par ārkārtējās situācijas izsludināšanu Rīgā, kuru decembrī pagarināja vēlreiz – līdz marta vidum. Decembrī VARAM secināja, ka dome ilgstoši netiek galā ar saviem pienākumiem atkritumu apsaimniekošanas jomā, tāpēc ir pamats pašvaldības atlaišanai.