Valdībai būs jāvērtē iespēja slimniekiem kompensēt hepatīta C zāles

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Apspriežot bez atbildes palikušo 13 600 Latvijas pilsoņu iesniegto kolektīvo iesniegumu „Par dzīvi bez C hepatīta”, Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas deputāti trešdien vienojās - tautas iniciatīvu nedrīkst ignorēt. Saeimas bija uzdevusi valdībai izvērtēt valsts iespējas nākamgad palielināt valsts kompensācijas daļu hepatīta C zālēm, taču nauda tam nav iezīmēta. Mandātu komisija trešdien lēma sūtīt vēstuli Finanšu ministrijai un premjeram ar lūgumu pildīt parlamenta doto uzdevumu.

13 600 cilvēku bija parakstījušies par to, ka valstij jāapmaksā vīrushepatīta C ārstēšana. Šāgada maijā Saeima uzdeva valdībai vērtēt iespēju nākamgad to darīt. Saeimas vēstule Finanšu ministrijai (FM) un Ministru prezidentam Valdim Dombrovskim ("Vienotība") ar lūgumu pildīt parlamenta doto uzdevumu saistībā ar kolektīvo iesniegumu C hepatīta pacientu atbalstam.

Saeima maijā uzdeva valdībai vērtēt iespēju nākamgad palielināt C vīrushepatīta ārstēšanai nepieciešamo medikamentu valsts kompensāciju.

„Kolēģi, es jums gribu jums uzdot jautājumu, kas pārstāv savu frakciju, ko mums darīt, kā mums rīkoties, ko mums jāizdara, lai būtu izpildīts dotais uzdevums?” Ar šādu jautājumu pie kolēģiem - Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas deputātiem - vēršas komisijas vadītājs Vitālijs Orlovs no „Saskaņas centra”. Viņš atgādina 13 600 Latvijas pilsoņu iesniegto kolektīvo iesniegumu „Par dzīvi bez C hepatīta”. Parakstītāji lūdza no valsts budžeta līdzekļiem kompensēt zāles C hepatīta ārstēšanai. Viņu lūgums palicis neuzklausīts.

„Saeima 9.maijā vienbalsīgi nobalsoja, lai lūgtu Ministru Kabinetu izvērtēt iespēju palielināt kompensāciju C hepatīta slimības ārstēšanai līdz 90%,” Orlovs atgādina, ka iestādēm arī tika dots laiks, lai atrisinātu problemātisko situāciju, taču arī tas neko nav devis. Nākamā gada budžeta projektā nauda nav paredzēta.

Veselības ministrijas pārstāve Daina Mūrmane-Umbraško skaidro, ka ministrija papildu naudu - trīs miljonu latu - C hepatīta zālēm ir prasījusi. Šī summa minēta gan informatīvajā ziņojumā valdībai, gan arī prasot jaunās politikas iniciatīvas. Taču nākamā gada veselības aprūpes budžetā visai kompensējamo zāļu sistēmai paredzēti vien papildu trīs miljoni latu, kas pat nesedzot deficītu. Tāpēc arī neizdosies palielināt C hepatīta zāļu kompensācijas apmēru.

„Līdz ar to mēs kā Veselības ministrija apzināmies, ka mēs- lai arī kā gribētu - nevaram izmainīt šo kompensācijas apjomu, jo tādā ziņā mēs vēl vairāk palielinām deficītu. Mēs reāli īstenībā paliekam parādā aptiekām. Aptiekas zāles izsniedz un valsts tām par to nesamaksā. Pēc tam mums vienmēr raksta vēstules, ka viņas dotē valsti,” saka Mūrmane – Umbraško.

Pašlaik tikai trūcīgajām personām pienākas pilnīga kompensācija hepatīta C zālēm, pārējiem - valsts kompensē zāles 75% apmērā. Daudzi nevar atļauties ārstēšanos, jo mēnesī jāmaksā vidēji no simt līdz 210 latiem.

Iniciatīvas rosinātāji un parakstu vācēji „Hepatīta biedrība” jūtas pievilta. „Savācām 13 600 parakstu par to, lai c hepatītam būtu simtprocentīga kompensācija,” saka biedrības vadītāja Olita Mengote. Viņa arī atzīst, ka tika prasīta 100% kompensācija C hepatīta zālēm līdzšinējo 75% vietā, tad nācis piedāvājums par 90%, bet pēc tam vispār iestājies klusums.
„Mēs izgājām visas komisijas, ar visu deputātu frakcijām konsultējāmies, stāstījām, kas tas ir, kamēr ar cilvēku tas nenotiek, viņam pat prātā neienāk. Cilvēki brauc projām, ārstējas Londonā, ārstējas Norvēģijā,” saka Mengote.

Komisijas sēdē vairāki deputāti norādīja, ka tautas iniciatīvu ignorēt nedrīkst un ir jāmeklē risinājums. Arī deputāte Janīna Kursīte-Pakule uzsvēra: „Ja mēs devām iespēju tautas iniciatīvai izpausties un neviens ne no dakteriem, ne komisijās, ne frakcijās neapstrīdēja, ka iniciatīva nebūtu pamatota, tad ir pamatota. Labas gribas žests būtu kaut vai nākamgad no 75 uz 80. Aiznākamgad - vēl. Status quo paturot, patiešām spriedze sabiedrībā pieaug.”

Komisijas sēdes beigās deputāti vienojas par risinājumu, kuram piekrita visi sanākušie. Mandātu komisija šodien lēma sūtīt vēstuli Finanšu ministrijai un Ministru prezidentam Valdim Dombrovskim ar lūgumu pildīt parlamenta doto uzdevumu. Deputāti uzskata, ka nauda C hepatīta ārstēšanai 90% valsts kompensācijas apmēram ir jāatrod.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti