Dienas ziņas

Saeimas komisija vienbalsīgi atbalsta M. Bondara izdošanu

Dienas ziņas

Dienas ziņas

I. Znotiņu virza uz otro termiņu FID priekšnieces amatā

Valdība virza Znotiņu uz otro termiņu Finanšu izlūkošanas dienesta priekšnieka amatā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Valdība otrdien lēma virzīt Ilzi Znotiņu apstiprināšanai Finanšu izlūkošanas dienesta priekšnieka amatā, tādējādi iesakot Saeimai šo pretendenti iecelt.

Znotiņa uzvarēja atlases konkursā, un viņai šis būs otrais termiņš.

Iepriekšējais konkurss uz Finanšu izlūkošanas dienesta (tolaik Kontroles dienesta) vadītāja amatu notika 2018. gadā. Arī toreiz, pārspējot pārējos astoņu pretendentus, uzvaru guva Ilze Znotiņa.

Naudas atmazgāšanas un korupcijas skandāli. ASV un ES institūciju spiediens, lai Latvija reformētu savu finanšu sektoru. Tie ir apstākļi, kuros darbu 2018. gada jūnijā sāka Finanšu izlūkošanas dienesta priekšniece Ilze Znotiņa. Viņa norādīja, ka kopš tā laika panākts daudz. Dienests investējis gandrīz 2 miljonus eiro informācijas tehnoloģijās, dubultojis darbinieku skaitu. Pateicoties dienesta darbam, Latvija netika iekļauta Finanšu darījumu darba grupas tā sauktajā pelēkajā sarakstā, kur parasti nonāk valstis ar stratēģiskiem trūkumiem naudas atmazgāšanas novēršanā. 

"Protams, ka es jūtos ļoti priecīga par to, ka man nav izdevies pievilt. Un šo programmu, kuru es biju pirms četriem gadiem uzstādījusi, domāju, ka mēs esam izpildījusi ļoti sekmīgi," komentēja Znotiņa.

Znotiņu Finanšu izlūkošanas dienesta priekšnieces amatā valdības locekļi vērtēja dažādi. Pirms balsojuma par viņas virzīšanu otrajam termiņam aizsardzības ministrs Artis Pabriks ("Attīstībai/Par") slavēja Znotiņas labo sadarbību ar aizsardzības nozari. Daži ministri bija kritiskāki.

"Tā problēma mazliet ir bijusi, ka, labu gribot, attīrot mūsu banku sistēmu no šīm nevēlamām austrumu plūsmām, ir šauts pa zvirbuļiem ar lielgabalu. Diemžēl daudziem par to ir jāmaksā – uzņēmējiem, kredītņēmējiem," savu viedokli pauda labklājības ministrs Gatis Eglītis ("Konservatīvie").

"Šīs birokrātijas prasības būtu jāvērš mazumā. Vēlējums to darbu turpināt pēc iespējas elastīgāk, jo investīciju piesaiste un nodrošināšana šobrīd ir ļoti svarīga," sacīja jaunā ekonomikas ministre Ilze Indriksone (Nacionālā apvienība).

Taču Znotiņa ir pārliecināta, ka finanšu noziegumu apkarošanas jomā nav iespējams izdarīt par daudz. 

"Mēs runājam par mūsu valsts drošību, kas bija ļoti nopietni apdraudēta. Ļoti nopietni. Un šīs finanšu plūsmas no šīm agresīvajām un mums nedraudzīgajām valstīm būtu pakļāvušas mūs ļoti nopietnam riskam arī šodien. Un to mēs negribējām pieļaut," uzsēra Znotiņa.

Tā kā finanšu noziegumi kļūst arvien sarežģītāki, viens no dienesta nākotnes mērķiem ir audzēt kiberspējas.  

Pirms darba Finanšu izlūkošanas dienestā Znotiņa bijusi zvērinātu advokātu biroja "Deloitte Legal" partnere un kā zvērināta advokāte specializējusies strīdu izšķiršanā. Tur Znotiņa veikusi krāpšanas apkarošanas pārbaudes starptautiskos un vietējos uzņēmumos, un viņas pārziņā bijuši regulatīvie un maksātnespējas jautājumi, kukuļdošanas apkarošana, noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršana un "balto apkaklīšu" noziegumu izmeklēšana.

Vienlaikus neilgi pirms iecelšanas Finanšu izlūkošanas dienesta priekšnieces amatā 2018. gadā Ilze Znotiņa vadīja Latvijas nacionālā noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas risku izvērtējuma sagatavošanu, kā arī vairāku atsevišķu nozaru izvērtējumus.

Znotiņa ir iesniegusi promocijas darbu Latvijas Universitātes Juridiskajā fakultātē. Viņa Rīgas Juridiskajā augstskolā ieguvusi maģistra grādu starptautiskajās un Eiropas tiesībās, savukārt Latvijas Universitātē – bakalaura grādu tiesību zinātnē.

Par Znotiņas iecelšanu amatā vēl jālemj Saeimai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti