Valdība rod papildu finansējumu 1.–4. klašu skolēnu brīvpusdienām

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Valdība sēdē otrdien, 30. augustā, atbalstīja Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) priekšlikumu par finansējuma palielināšanu 1.–4. klašu skolēnu brīvpusdienām. Tādējādi no 1. septembra finansējums viena  bērna ēdināšanai dienā sasniegs 2,15 eiro līdzšinējo 1,42 eiro vietā. Pusi no šīs summas sedz valsts, pusi – pašvaldība, informēja IZM.

Tam no valsts budžeta 2022. gadam papildus nepieciešams 2,1 miljons eiro. Daļa finansējuma – 486 477 eiro – tiks rasta no dotācijām pašvaldībām paredzētā finanšu līdzekļu atlikuma. Atlikušo papildu nepieciešamo finansējumu 1,6 miljonu eiro apmērā IZM pieprasīs no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem.

Savukārt jautājums par papildu finansējumu 2023. gadam un turpmāk skatāms valdībā valsts budžeta izstrādes procesā kopā ar visu ministriju iesniegtajiem prioritāro pasākumu pieteikumiem, ņemot vērā valsts budžeta finansiālās iespējas, norādīja nozares ministrijā.

IZM norādīja, ka noteikumu grozījumos netiek vērtēta citu klašu grupu ēdināšanas pakalpojuma nodrošināšana no valsts budžeta līdzekļiem. 

Katra pašvaldība, izvērtējot savas budžeta iespējas, var lemt par iespējām nodrošināt brīvpusdienas arī vecāko klašu skolēniem  vai atsevišķām iedzīvotāju grupām.

"Tā kā ģeopolitisko apstākļu dēļ ir pieaugušas izmaksas par pārtikas produktiem un energoresursiem, pašvaldības un ēdinātāji jau aizvadītā mācību gada beigās cēla trauksmi, ka ar esošo brīvpusdienām atvēlēto finansējumu nav iespējams nodrošināt bērniem kvalitatīvu un uzturvielām bagātu ēdienu. Tāpēc jautājums par viena izglītojamā ēdināšanas izmaksu paaugstināšanu 1.–4. klašu bērniem tika skatīts gan Veselības ministrijas organizētajā starpinstitūciju sanāksmē, gan Sadarbības sanāksmē, panākot vienošanos par finansējuma palielinājumu no 2022. gada 1. septembra. Tāpat panākta vienošanās, ka nākamajos gados nepieciešams turpināt darbu pie pakāpeniskas finansējuma palielināšanas atbilstoši faktiskajai tirgus situācijai," skaidroja IZM.

IZM ir dots uzdevums sagatavot un iesniegt izskatīšanai Ministru kabinetā arī grozījumus Ukrainas civiliedzīvotāju atbalsta likumā, paredzot finansējuma pieaugumu arī nepilngadīgajiem Ukrainas civiliedzīvotājiem. Plānots noteikt, ka to bērnu ēdināšanai, kuri izglītības iestādēs klātienē apgūst pamatizglītības programmas 1., 2., 3. un 4. klasē, valsts budžeta finansējums brīvpusdienām ir 2,15 eiro dienā, norādīja IZM.

KONTEKSTS:

Par to, ka patlaban noteiktie 1,42 eiro dienā viena skolēna paēdināšanai ir nepietiekami, IZM, Veselības ministrija, Zemkopības ministrija, pašvaldības un vecāku organizācijas vienojās pavasarī. Tāpēc iesaistītās puses izstrādāja jaunu ēdināšanas maksas aprēķinu.

Valdību veidojošo partiju koalīcija vienojās par papildu finansējumu 1. līdz 4. klases skolēnu brīvpusdienām rudenī. Vienošanās paredzēja no septembra viena skolēna paēdināšanai atvēlēt 2,15 eiro dienā līdzšinējo 1,42 eiro vietā. Iepriekš pieļauts, ka šī summa rudenī varētu arī pieaugt. Savukārt jaunajā gadā summa viena skolēnu paēdināšanai varētu pārsniegt 3 eiro dienā. 

Rīgā izmaksu pieaugumu ir iecerēts segt daļēji no pašvaldības budžeta un daļēji ar 5.–12. klašu audzēkņu vecāku līdzmaksājumu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti