Valdība plāno – mācības klātienē uzsākt varēs tikai skolēni ar Covid-19 sertifikātu vai negatīvu testu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Septembrī mācības klātienē pamatizglītības un vidējās izglītības iestādēs varēs uzsākt tikai tie skolēni, kuri būs ieguvuši sadarbspējīgu Covid-19 vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu, vai tie, kuri varēs uzrādīt negatīvu Covid-19 testu. To otrdien, 10. augustā, lēma valdība, tomēr šī iecere vēl jāapstiprina Saeimai.

ĪSUMĀ:

  • Lai varētu mācīties klātienē, skolēniem vajadzēs uzrādīt Covid-19 vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu vai negatīvu testa rezultātu. 
  • Covid-19 siekalu testus skolēniem apmaksās valsts. Testu nodrošināšana vienam mācību gadam varētu izmaksāt 20 miljonus eiro. 
  • Izglītojamajiem ar sadarbspējīgu Covid-19 vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu nebūs jāuzrāda negatīvs tests. 
  • Bez Covid-19 sertifikāta testu vajadzēs visiem skolēniem no 1. līdz 12. klasei vai profesionālās izglītības iestādes pēdējam kursam. 
  • Paredzēts, ka skolēnu testēšana norisināsies reizi nedēļā. 
  • Veselības ministrija un Izglītības un zinātnes ministrija noteikumus vēl precizēs nākamajā valdības sēdē 17. augustā. 
  • Par likuma grozījumu izsludināšanu vēl būs jābalso Saeimai.

Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) valdībā atbalstītie likuma grozījumi nosaka, ka skolēniem, lai piedalītos mācību procesā klātienē, izglītības iestādes atbildīgajai personai būs jāuzrāda vai nu Covid-19 negatīvs testa rezultāts, vai sadarbspējīgs Covid-19 vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāts. 

Grozījumi paredz, ka pirms 2021./2022. mācību gada sākuma izglītojamie pamatizglītības un vidējās izglītības pakāpē no 23. augusta līdz 30. augustam ierodas izglītības iestādē un veic Covid-19 testu, kuru turpmāk atkārtoti veic atbilstoši Veselības ministrijas (VM) algoritmam. VM un IZM vēl noteikumus precizēs nākamnedēļ.

Covid-19 siekalu testus skolēniem apmaksās valsts.

To valdības sēdē atklāja finanšu ministrs Jānis Reirs (“Jaunā Vienotība”), norādot, ka provizoriskās izmaksas, lai sagādātu testus visam mācību gadam, varētu būt 20 miljoni eiro. Savukārt izglītības un zinātnes ministre Anita Muižniece (Jaunā konservatīvā partija) atklāja, ka līdz 2021. gada beigām testu nodrošināšana varētu izmaksāt līdz 12 miljoniem eiro.

Covid-19 tests nebūs jāuzrāda skolēniem ar sadarbspējīgu Covid-19 vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu. 

 

 

"Par vecumposmu – testēšana būs visiem skolēniem, kas mācās, sākot ar 1. klasi un beidzot ar vidējās izglītības posmu – 12. klase vai profesionālās izglītības iestādes pēdējais kurss," sacīja Muižniece.

Preses konferencē pēc valdības sēdes veselības ministrs Daniels Pavļuts (“Attīstībai/Par!”) un Muižniece atklāja, ka testi skolēniem būs jāveic reizi nedēļā. Pavļuts stāstīja, ka pēc konsultēšanās ar epidemiologiem secināts – nedēļu liels intervāls ir pietiekams, lai nojaustu kopējo epidemioloģisko situāciju un analizētu saslimstības līmeni izglītības sistēmā. 

Izglītības iestādēs, izņemot pirmsskolas un augstākās izglītības iestādes, Covid-19 testa veikšana notiks sadarbībā ar laboratoriju, kurai izglītības iestādes būs tiesīgas nodot izglītojamo personu datus.

IZM atzīmēja, ka, lai gan pirms mācību gada uzsākšanas izglītības iestādēm palielināsies darba apjoms, sagatavojot skolēnu datus, kas nododami laboratorijām, tas ir svarīgi, lai jauno mācību gadu sāktu un turpmāk izglītības procesu nodrošinātu epidemioloģiski drošā mācību vidē. 

Izglītības un zinātnes ministre šo prasību skolēniem nodēvēja par “ieejas biļeti skolās”.

“Ja skolēniem netiks veikta minētā testēšana, attiecīgais skolēns nevarēs nedz uzsākt, nedz arī turpināt izglītības ieguvi klātienē. Ņemot vērā izglītības ieguves obligātumu un vecāku atbildību par tās ieguvi,  šādā gadījumā pamatizglītības ieguve būs jāturpina ģimenē,” minēts likuma grozījumos.

KONTEKSTS:

Viens no valdības mērķiem kopš aizvadītā mācību gada, kad skolas darbojās pēc "reģionu principa", ir iespēja jaunajā mācību gadā atsākt skološanos klātienē, ko iespējams īstenot ar iespējami plašas vakcinācijas palīdzību.

Latvijā pieaugot Covid-19 lipīgākā delta varianta izplatībai, valdība atbalstīja obligātu vakcinācijas pret Covid-19 prasību ārstniecības, sociālās aprūpes un izglītības iestādēs no 1. oktobra. Savukārt citās nozarēs, ja darbinieks strādā saskarsmē ar klientiem vai ir nozīmīgs uzņēmuma darbībai, darba devējiem būs tiesības pēc 1. oktobra atlaist nepotētos darbiniekus. Par izmaiņām vēl jālemj Saeimai.

Tikmēr Rīgas dome cer motivēt skolu darbiniekus vakcinēties, solot papildu pašvaldības finansējumu skolās ar vismaz 80% vakcinētu vai pārslimojušu darbinieku. Šim mērķim atvēlēti 1,7 miljoni eiro.

Valstī kopumā pārsniegt 80% atzīmi līdz šim izdevies vien augstskolu personālam. Pašlaik vakcinēt1 81% augstskolu darbinieku. Vidēji skolās visā Latvijā vakcinēti 67% darbinieku, bet bērnudārzos vismazāk – 53% jeb nedaudz vairāk nekā puse.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti