Valdība par ANO migrācijas pakta apstiprināšanu lems pēc Saeimas balsojuma

Valdība Latvijas nostāju par pievienošanos ANO migrācijas paktam paudīs tad, kad par to būs vienojusies Saeima. Proti, ja Saeima to neakceptēs, tāds būs arī valdības lēmums, pirmdien žurnālistiem paziņoja ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs ("Jaunā Vienotība").

Ministrs gan pauda cerību, ka deputāti dokumentā iedziļināsies un spēs vienoties par tā apstiprināšanu. Viņš vairākkārt uzsvēra, ka pašlaik ap paktu ir radušies vairāki mīti, kuri nav taisnība. Rinkēvičs uzsvēra, ka paktam nav juridiska spēka un katrai valstij arī pēc tā apstiprināšanas paliks pilnīga brīvība lemt par valsts migrācijas politiku.

Ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs par ANO migrācijas paktu
00:00 / 00:27
Lejuplādēt

"Mēs šodien vienojāmies, ka valdība sagaidīs Saeimas balsojumu. Taču līdz Saeimas balsojumam vēl notiks politiskās konsultācijas, ko mēs arī vienojāmies, ka Ārlietu ministrija sagatavos tā saucamo balsojuma skaidrojumu, kurā vēlreiz stingri apstiprinās tās lietas, kuras, jau teicu, ka šī deklarācija Latvijai nekādā veidā kaut kādas juridiskas saistības nerada, lai gan pašas deklarācijas tekstā ir diezgan skaidri tas arī pateikts. Es no savas puses varu pateikt, ka neuzskatu, ka būtu pareizi krist ārā no Ziemeļu un Baltijas valstu kopējās nostājas. Pie tam, ļoti iespējams, ka šo balsojuma skaidrojumu pieņems vēl vairākas Ziemeļu un Baltijas valstis, tostarp Dānija, Zviedrija un vēl vairākas.

Premjers Māris Kučinskis pēc valdības sēdes norādīja, ka respektēs Saeimas viedokli. Vienlaikus tiekot gatavota Latvijas īpašā nacionālā pozīcija par paktu.

"Šajā deklarācijā pozitīvs ir tas, par ko mēs vienmēr Eiropadomē runājam – pievēršanās tām valstīm, kur migrācija rodas, strādāt ar cilvēku kontrabandas lietām. Tajā pašā laikā viņu var interpretēt kā likuma normas. Bažas ir par to, ka dalībvalstīm tiek ierobežotas kādas lemšanas spējas. Tieši tāpēc skaidrs ieraksts un deklarācijai pievienota Latvijas nostāja, man šķiet, būtu ļoti pragmātiska valsts nostāja," teica Kučinskis.

Pakta mērķis ir uzlabot migrantu cilvēktiesību ievērošanu, un, to apstiprinot, dalībvalstis apņemas uzlabot migrācijas procedūras.

Jau pēc nepilnas nedēļas 10. un 11. decembrī par šo paktu ir paredzēta galīgā vienošanās ANO konferencē Marokas pilsētā Marakešā.

Šo paktu iepriekš nav atbalstījušas un Marokas konferenci neapmeklēs ASV, Austrija, Austrālija, Bulgārija, Čehija, Ungārija, Izraēla un vēl citas valstis. Vācijas valdība paktu ir atbalstījusi, tāpat arī mūsu kaimiņvalsts Igaunija, bet Lietuvā vēl notiek debates.

"Providus" pētniece Agnese Lāce iepriekš norādījusi, ka pakta neparakstīšana varētu atstāt negatīvu iespaidu uz Latvijas reputāciju. Tāpat viņa kopā ar Nacionālās aizsardzības akadēmijas pētnieku Mārtiņu Hiršu "Melu detektorā" palīdzējusi skaidrot, vai politiskās partijas un Saeimas deputāti saka taisnību par paktu. Savukārt sabiedrība izvērsusi parakstu vākšanu "Manabalss.lv" gan par, gan pret pakta apstiprināšanu Saeimā.
 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt