Valdība nolemj pensijas šogad indeksēt 1. septembrī

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Lai mazinātu straujās inflācijas negatīvo ietekmi, valsts pensijas 2022. gadā indeksēs 1. septembrī. To paredz valdībā atbalstītais likumprojekts "Grozījumi likumā "Par valsts pensijām"". Likumprojekts vēl būs jāskata Saeimai. 

Likumprojekta izstrādes mērķis ir sakarā ar straujo inflācijas kāpumu valsts pensijas šogad indeksēt no agrāka datuma – 1. septembrī, nekā tas ir vispārējā kārtībā – 1. oktobrī.

Vidējais patēriņa cenu līmenis 2022. gada aprīlī, salīdzinot ar 2021. gada aprīli, palielinājās par 13%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) dati. Savukārt 2022. gada martā, salīdzinot ar 2021. gada martu, vidējais patēriņa cenu līmenis palielinājās par 11,5%. Lielākā ietekme uz vidējā patēriņa cenu līmeņa izmaiņām 2022. gada martā, salīdzinot ar 2021. gada martu, bija cenu kāpumam pārtikai jeb 14.7%, ar transportu saistītām precēm un pakalpojumiem – 22,9%, ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem – 14,5%, dažādu preču un pakalpojumu – 8,5%, veselības aprūpei – 5,5%, ar atpūtu un kultūru saistītām precēm un pakalpojumiem – 4,2%.

Tāpat CSP dati arī liecina, ka 2022. gada martā, salīdzinot ar februāri, vidējais patēriņa cenu līmenis pieauga par 3,3%. Būtiskākā ietekme uz cenu izmaiņām bija cenu kāpumam par 9,4% ar transportu saistītām precēm un pakalpojumiem, par 2,6% pārtikai, par 2,8% ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem, par 7% apģērbam un apaviem, par 4,7% dažādu preču un pakalpojumu grupai, par 1% ar atpūtu un kultūru saistītām precēm un pakalpojumiem.

Tikmēr vidējie valsts pensiju apmēri Latvijā ir salīdzinoši zemi, teikts likumprojekta anotācijā. Piemēram, pēc Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras datiem (VSAA) datiem 2022. gada martā vidējais valsts pensijas apmērs ar piemaksu pie pensijas bija 404,61 eiro, vidējais vecuma pensijas apmērs ar piemaksu pie pensijas bija 433,44 eiro, invaliditātes pensijas apmērs ar piemaksu pie pensijas – 236,94 eiro, bet apgādnieka zaudējuma pensijas apmērs – 246,24 eiro. 

Ņemot vērā, ka strauji pieaug pārtikas, preču un pakalpojumu cenas, pie esošo pensiju apmēriem pensijas saņēmēji saskaras ar problēmām veikt visus obligātos maksājumus un ar grūtībām nodrošināt savas pamatvajadzības. Savukārt valsts pienākums šādā situācijā ir  finansiālo iespēju robežās sniegt atbalstu valsts pensiju saņēmējiem, norādīts likumprojekta anotācijā.

Lai varētu atbalstīt valsts pensiju saņēmējus pirms 1. oktobra, likumprojekts paredz 2022. gadā valsts pensiju vai tās daļas apmēru, kas nepārsniedz 50% no iepriekšējā kalendāra gada vidējās apdrošināšanas iemaksu algas valstī, un piemaksas pie pensijas par vienu apdrošināšanas stāža gadu, kas uzkrāts līdz 1995. gada 31. decembrim, apmēru pārskatīt 1. septembrī.

Iecerēts, ka indeksācijai izmantos indeksu, ko veidos inflācija par laikposmu no 2021. gada 1. augusta līdz 2022. gada 31. jūlijam un daļa no apdrošināšanas iemaksu algu summas reālā pieauguma procentiem.

Vecuma pensijām ar lielu apdrošināšanas stāžu, par kuru ir piešķirta (pārrēķināta) pensija, piemēros indeksu, ko veidos inflācija un lielāka daļa no apdrošināšanas iemaksu algu summas reālā pieauguma procentiem:

  • 60% – ja stāžs ir no 30 līdz 39 gadiem vai ja vecuma pensija piešķirta par darbu kaitīgos, smagos vai sevišķi kaitīgos, sevišķi smagos darba apstākļos;
  • 70% – ja stāžs ir no 40 līdz 44 gadiem;
  • 80% - ja stāžs ir 45 gadi un vairāk.

Ja vecuma pensijas apmēra pārskatīšanai ir iespējams piemērot vairākus nosacījumus, pensijas pārskatīšanai piemēro lielākos procentus no apdrošināšanas iemaksu algas summas reālā pieauguma procentiem. 

Politiski represētajām personām, personām ar pirmās grupas invaliditāti un Černobiļas atomelektrostacijas avārijas seku likvidēšanas dalībniekiem pensiju pārskata neatkarīgi no tās apmēra.

Saeimu lūgs atzīt šo likumprojektu par steidzamu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti