Valdība nepiekrīt, ka daudzdzīvokļu māju zemi vispirms vajadzētu atpirkt valstij

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Daudzdzīvokļu mājas pieder dzīvokļu īpašniekiem, bet zeme zem tām – citiem saimniekiem. Šis nu jau gadu desmitiem neatrisinātais jautājums skar ap simt tūkstoš dzīvokļu īpašnieku, un nākamajā nedēļā tas atkal būs valdības darbakārtībā. Saeimas namā iestrēdzis likums, kas zemi ļautu izdevīgāk nopirkt māju iedzīvotājiem. Savukārt valdība noraida sabiedrības ideju, ka zemi vispirms atpirktu valsts.

Valdība nepiekrīt, ka daudzdzīvokļu māju zemi vispirms vajadzētu atpirkt valstij
00:00 / 02:47
Lejuplādēt
Saeima 19. aprīlī sāka skatīt un pirmajā lasījumā atbalstīja Piespiedu dalītā īpašuma privatizētajās daudzdzīvokļu mājās izbeigšanas likumu, paredzot, ka dzīvokļu īpašnieki piespiedu kārtā nomāto zemi no 2021. gada varēs iegādāties par kadastrālo vērtību.

Līdz ar likumu iecerēts noteikt kārtību, kā izbeigt situāciju, kurā dzīvokļu īpašniekiem piespiedu kārtā jāmaksā noma par zemi, uz kuras atrodas daudzdzīvokļu māja.

Kā iepriekš Latvijas Radio likumu skaidroja Saeimas deputāts un Lielo pilsētu asociācijas vadītājs Viktors Valainis no Zaļo un Zemnieku savienības, iedzīvotājiem vispirms būtu jāsasauc kopsapulce: 

"Tālāk virzāmies pie pašvaldības, kas iedod atzinumu par to, kāds ir funkcionāli nepieciešamais zemes lielums, lai nebūtu jāpērk nesamērīgi lielas platības, bet tieši tik, cik konkrētajai mājai būtu nepieciešams. Nākamais solis - Valsts zemes dienests nosaka kadastrālo vērtību, kāda būtu izpērkamā summa. Visas administrācijas izmaksas tiktu segtas no valsts budžeta. Attiecībā uz izpērkamo summu - arī tur paredzēta iespēja, ka valsts var piedalīties ar atbalsta mehānismu."

Tomēr tālāk par pirmo lasījumu Saeima ar likumu nav tikusi. Dienu pēc Saeimas sēdes tajā tika nogādāts sabiedrības iniciatīvu portālā kolektīvi parakstīts iesniegums, kurā pausta ideja, ka visa svešā zeme vispirms jānopērk valstij. Pēc tam to pakāpeniski atsavinātu māju īpašniekiem. Izpildot Saeimas Valsts pārvaldes komisijas uzdevumu, šo iniciatīvu ir izvērtējusi Tieslietu ministrija. Tās ziņojumu tuvākajā sēdē skatīs valdība.

Saskaņā ar trīs gadus veciem Valsts zemes dienesta datiem uz svešas zemes atrodas vairāk nekā 3600 namu. Zemes kopējā tirgus vērtība pirms trim gadiem bija līdz 240 miljoniem eiro.

Dokumentā lasāms: «Ņemot vērā, ka zemes vērtība ilgtermiņā vienmēr pieaug, uz jebkāda dalītā īpašuma izbeigšanas brīdi vērtības, visticamāk, būs lielākas. Var droši apgalvot, ka dalītā īpašuma izbeigšana, kad valsts iegūst īpašumā zemi zem daudzdzīvokļu mājām, izmaksātu vismaz 300 miljonus eiro. Turklāt izmaksas ar laiku kļūs aizvien lielākas inflācijas un zemes vērtības pieauguma dēļ. Tas jebkurā gadījumā būtu ilgtermiņa process, jo, piemēram, gada laikā to nebūtu iespējams izdarīt.»

Ministru kabinets gatavojas noraidīt ideju, ka visa zeme zem mājām vispirms būtu jānopērk valstij. Valdība rosinās Saeimu turpināt darbu pie pirmajā lasījumā apstiprinātā likumprojekta, kas zemi ļaus pirkt pašiem dzīvokļu īpašniekiem par zemes kadastrālo vērtību. Jau zināms, ka no nākamā gada pavasara gaidāms zemes nomas cenu būtisks kāpums, jo Satversmes tiesa atcēla likumu, ar kuru nomas maksas tiek ierobežotas.

KONTEKSTS:

Satversmes tiesa aprīlī atzina par neatbilstošiem Satversmei grozījumus likumos, kas no šā gada sākuma samazināja piespiedu nomas maksu dalītajos īpašumos. Tiesa noteikusi, ka grozījumi zaudēs spēku 2019.gada 1.maijā, tādā veidā dodot Saeimai laiku likumu labot. Līdzīgu strīdu Satversmes tiesa jau vētīja pirms teju desmit gadiem.

Pašlaik aptuveni simttūkstoš dzīvokļu īpašnieku ik mēnesi spiesti maksāt zemes nomas maksu par citām personām piederošu zemi zem daudzdzīvokļu mājas. Saskaņā ar Valsts zemes dienesta datiem aptuveni 10% zemes pieder to vēsturiskajiem īpašniekiem, bet vairākums zemes pašreizējo īpašnieku to ieguvuši darījumu ceļā.

Jautājums par zemes piespiedu nomu jau vairākkārt nonācis parlamentāriešu darba kārtībā. Saeima 2017.gada jūnijā atbalstīja likuma grozījumus Valsts un pašvaldību dzīvojamo māju privatizācijas likumā par pakāpenisku piespiedu zemes nomas maksas samazināšanu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti