Spriedums tostarp paredz, ka Latvijai būs jāmaksā 5000 eiro par nemateriālo kaitējumu. ECT konstatēja, ka Čalovska izdošana ASV nav pārkāpums, vienlaikus tiesa konstatēja pārkāpumus saistībā ar Čalovskim piemēroto drošības līdzekli.
"Ministru kabinets nolēma [Eiropas] Cilvēktiesību tiesas spriedumu nepārsūdzēt," teica Līce.
Ņemot vērā, ka ECT spriedums tika skatīts valdības sēdes slēgtajā daļā, iemesli sprieduma nepārsūdzēšanai netiek atklāti, uzsvēra Līce.
Viņa paskaidroja, ka šobrīd iespējami trīs turpmākie scenāriji. Ja arī advokāti līdz 24.oktobrim nelūgs lietas pārskatīšanu ECT Lielajā palātā, spriedums stāsies spēkā esošajā redakcijā 24.oktobrī. Respektīvi, Čalovski būs iespējams izdot ASV pēc sprieduma stāšanās spēkā.
Gadījumā, ja advokāti spriedumu pārsūdzēs, Lielās palātas tiesnešu kolēģijai būs jāizvērtē, vai sūdzība virzāma tālākai izskatīšanai, norādīja Līce. Līdz ar pārsūdzības iesniegšanu tiek apturēta sprieduma stāšanās spēkā. "Tur diemžēl nav nekādu termiņu, tā ir tikai tiesas iekšējā darba organizācija. Tradicionāli divu trīs mēnešu laikā izlemj, kas notiek tālāk ar šo pārsūdzību," viņa sacīja.
Ja pārsūdzība tiek noraidīta, ECT par to paziņo abām pusēm un nosaka datumu, kad spriedums stājas spēkā esošajā redakcijā. Bet, ja Lielās palātas tiesnešu kolēģija izlemj, ka pārsūdzība ir virzāma tālāk, tā tiek nodota izskatīšanai ECT Lielajā palātā 17 tiesnešiem.
"Arī tur nav termiņu. [Eiropas] Cilvēktiesību tiesa informēs, kad būs noklausīšanās, līdz kuram brīdim var iesniegt komentāru un tad tiesa faktiski skata lietu pēc būtības. Kāds tad būs iznākums, to mēs šobrīd nevaram pateikt," atzina valdības pārstāve starptautiskajās cilvēktiesību institūcijās.
Savukārt Čalovska advokāti apstiprināja, ka ECT spriedumu pārsūdzēs.
No ECT nolēmuma izriet, ka nav pārkāpts Eiropas Cilvēktiesību konvencijas pants par necilvēcīgu vai kaitējošu izturēšanos izdošanas gadījumā, bet ir pārkāpts pants saistībā ar Čalovska turēšanu metāla būrī sēdes laikā un tiesībām uz ātru tiesas lēmumu par likumīgu aizturēšanas līdzekli saistībā ar tiesiska pamatojuma trūkumu lēmumam paturēt Čalovski apcietinājumā, pirms tiek izlemts par izdošanu.
ECT noraidīja Čalovska argumentu, ka izdošanas ASV gadījumā viņš būtu pakļauts spīdzināšanas un nesamērīga cietumsoda riskam.
ASV Čalovski apsūdz kibernoziegumos, skarot vairāk nekā miljons datoru visā pasaulē, tostarp apmēram 40 tūkstošus datoru ASV. Ar Čalovska līdzdalību izstrādātais datorvīruss "Gozi" inficējis arī apmēram 190 ASV Nacionālās aviācijas un kosmosa pārvaldes NASA datorus. Ar vīrusa palīdzību tikusi iegūta informācija, tostarp paroles, kas ļāvis ielauzties banku kontos un nozagt naudu miljoniem latu vērtībā, liecina apsūdzība. Čalovskis savu vainu neatzīst.
Pērn sabiedrībā notika aktīva diskusija par to, vai Čalovski vajadzētu izdot tiesāšanai ASV. Latvijas valdība ASV lūgumu atbalstīja, taču advokāti vērsās tiesā un ECT noteica pagaidu noregulējumu. Pagājušā gada oktobrī prokuratūra pieņēma lēmumu par Čalovska atbrīvošanu no apcietinājuma.