Panorāma

Bibliotēkas darbinieki - uz čemodāniem

Panorāma

Rēķini samaksāti, bet siltumu atslēdz

Jauno vilcienu miljoni vēl rezervē

Valdība ļauj «Pasažieru vilcienam» sarunas ar CAF pabeigt līdz martam (papildināts)

Ministru kabinets otrdien ļāva AS "Pasažieru vilciens" (PV) un Spānijas uzņēmuma "Construcciones y Auxiliar de Ferrocarriles" (CAF) mediācijas sarunas saistībā ar vērienīgo vilcienu iepirkumu pabeigt līdz marta sākumam.

Valdība otrdien atkal atlika jautājumu par šī finansējuma likteni un nolēma pie tā atgriezties pēc nepilna mēneša. Līdz tam „Pasažieru vilcienam” ar Spānijas CAF ir jāpabeidz mediācijas sarunas. Pretējā gadījumā ieplānotais Eiropas finansējums vilcienu iegādei var iet secen uz visiem laikiem.

PV valdes priekšsēdētājs Artis Birkmanis pēc jautājuma skatīšanas slēgtajā sēdē žurnālistiem atzina, ka PV šodien ir izdevies pārliecināt valdību vēl nesteigties ar vilcienu iegādei paredzētās Eiropas Savienības kohēzijas finansējuma 100 miljonu latu pārdali par labu citiem mērķiem.

"Mēs turpinām mediācijas procesu, un 12.martā mēs esam valdībā par šī procesa rezultātiem. Un mūsu uzdevums ir pabeigt šīs sarunas vai pabeigt sarunas par mediācijas dokumentu līdz 8.martam," teica Birkmanis, paužot viedokli, ka līdz noteiktajam termiņam ir iespējams paspēt noslēgt šīs sarunas.

Birkmanis atzina, - lai arī CAF norādītais mediācijas sarunu termiņš ir marta beigas, ar spāņu kompāniju plānots vienoties, lai sarunas un mediācijas procesu noslēgtu ātrāk.

Jau ziņots, ka valdība pagājušajā nedēļā par nedēļu atlika lēmumu par vilcieniem paredzētās Eiropas naudas sadali, un šodien jautājums atlikts vēl par trim nedēļām - līdz 12.marta valdības sēdei. Tad „Pasažieru vilcienam” valdībā jāziņo par mediācijas procesu, ko uzdots noslēgt ātrāk nekā paredzēts - līdz 8.martam.

Satiksmes ministrs Aivis Ronis norāda, ka tagad noteiktais termiņš ir galīgais, kad valdība izšķirsies par vilcienu naudas likteni. „Vai nu tad ir pabeigtas sarunas ar PV un CAF atbilstoši valdības iepriekšējiem uzstādījumiem un mums ir šie vilcieni vai arī nauda tiek pārdalīta citiem projektiem, saskaņotiem ar Eiropas Komisiju. Viņi paši minēja šo datumu un es saprotu, viņiem citas iespējas nav, kā paspēt," norādīja Ronis.

Savukārt premjers Valdis Dombrovski (V) norādīja, ka vilcienu iegādes process ir bezgalīgi ievilcies un šobrīd, ņemot vērā līdzšinējo pieredzi, nav pārliecības, ka valdība nākamajā sēdē pieņems gala lēmumu šajā jautājumā. Premjers gan atzina, ka nozīmētajā datumā valdībai būs jāizšķiras par Eiropas finansējuma sadali neatkarīgi no tā, vai mediācijas sarunas būs noslēgušās vai nē. „Problēma ir tā, ka ar katru nedēļu, nepieņemot lēmumu, mums būtiski pieaug Eiropas Savienības fondu apguves risks gan šajā projektā, gan tajos projektos, uz kuriem šos līdzekļus varētu potenciāli pārdalīt. Tāpēc arī ir šis Satiksmes ministrijas piedāvājums - otru pusi informēt līdz 8.martam, un ir jāpieņem lēmums un šis process ir jānoslēdz, jo pretējā gadījumā mums būtiski pieaug iespējamība neapgūt Eiropas savienības fondu līdzekļus, un to mēs nekādā gadījumā nevaram pieļaut," skaidroja Dombrovskis.

Gadījumā, ja mediācijas sarunās „Pasažieru vilcienam” un spāņu kompānijai CAF neizdosies vienoties, tad vilcienu iegādei paredzētie Eiropas fondu 100 miljonu latu lielais līdzfinansējums tiks novirzīts citiem mērķiem. Valdība šodien uzdeva Satiksmes ministrijai sadarbībā ar Finanšu ministriju sagatavot informāciju naudas pārdalei citiem mērķiem. Iepriekš izskanēja, ka šo Eiropas kohēzijas fonda nauda varētu novirzīt dzelzceļa infrastruktūrai.

Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras vadītājs Jānis Endziņš piekrīt, ka vilcienu iegādes stāsts ir bijis garš, tomēr, - ja termiņi „nespiež”, tagad steigties ar gala lēmumu nevajadzētu. „Skaidrs, ka pirmais un galvenais, kas ir jāskatās, ir jautājums, lai vispār šo Eiropas līdzfinansējuma naudu, kas ir pietiekami liela - 100 miljoni latu, vispār nepazaudētu," atzīmēja Endziņš.

Kā iepriekš vēstīts, pērn aprīlī PV un CAF parakstīja līgumu par jaunu vilcienu piegādi Latvijai. Vēlāk konstatēts, ka parakstītais līgums neatbilst sākotnējam iepirkuma nolikumam, kā dēļ var tikt apdraudēta ES fondu finansējuma saņemšana šim darījumam. CAF aicināts uz sarunām par līguma grozīšanu, taču līdz noteiktajam termiņam - pagājušā gada 2.oktobrim - vienošanās par līguma grozījumiem netika panākta. CAF vērsās Stokholmas Tirdzniecības palātas Mediācijas institūtā, lūdzot sākt mediācijas procesu.Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti