Dienas ziņas

Baltinavas novadā cer ierobežot atkritumu izmešanu

Dienas ziņas

Cēsīs analizē kosmosa satelītu datus

Ļauj būvēt kapsētu aizsargājamā biotopā

Valdība ļauj būvēt kapsētu Ķemeru Nacionālajā parkā pie Ragaciema

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Valdībā otrdien, 6.septembrī, pieņemti grozījumi noteikumos, kas ļaus samazināt administratīvo slogu dažādu atļauju izsniegšanai Ķemeru Nacionālā parka teritorijā.

Engures novada pašvaldībai tas ļaus mainīt zemes lietošanas kategoriju un aizsargājamā biotopā izveidot kapsētu. Nacionālās apvienības ministra Kaspara Gerharda vadītajā Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijā (VARAM) to uzskata par kompromisa risinājumu, kā samērot dabas aizsardzības un sabiedrībai nozīmīgas intereses.

Pret šādu ieceri iebilst dabas aizstāvji un daļēji arī Ragaciema iedzīvotāji. Ķemeru Nacionālajā parkā pirms 15 gadiem izveidota valsts nozīmes īpaši aizsargājama dabas teritorija.

Pašreiz piejūras meža kāpās Engures novada Ragaciemā vēl aug sēnes un ogas, bet, ja viss notiks, kā iecerējusi pašvaldība Ķemeru Nacionālā parka lieguma teritorijā 5,1 hektāru lielā platībā tiks ierīkota kapsēta.

„Visā tajā teritorijā atrodas mežainas jūrmalas kāpas, kas ir gan Latvijas īpaši aizsargājams biotops, gan Eiropas aizsargājams biotops,” stāsta biotopu eksperte Egija Biseniece.

„Plus vēl daļa teritorijas pārklājās ar boreāliem mežiem, kam ir palielināta bioloģiskā vērtība.  Kapu ierīkošana nozīmē kāpu nolīdzināšanu un biotopa sabojāšanu vai pat pilnīgu iznīcināšanu,” stāsta Biseniece.

Iecere biotopu pārvērst par pēdējo atdusas vietu pašvaldībai radusies, jo pašreizējā kapsētā vietas drīz vien nepietikšot. „Ja pēc statistikas Lapmežciema pagastā gadā mirst 11-15 cilvēki, tad kapos apglabā vairāk, jo ir cilvēki, kuri atgriežas savos dzimtas kapos. Mēs jau tagad pārkāpjam sanitārās normas, un tas ir tikai laika jautājums, kad vajadzēs jaunus kapus,” uzsver Engures novada domes priekšsēdētājs Gundars Važa (VL-TB/LNNK).

Biedrības „Par neskartu vidi nākamajām paaudzēm” pārstāvis gan to sauc par maldinošu informāciju, jo kapsētā vēl pietiekot vietas vairāk nekā 1000 apbedījumiem.

Turklāt, pieļaujot izņēmumus, valdība dos zaļo gaismu arī turpmākajām darbībām, kas vērstas uz dabas vērtību iznīcināšanu.

„Precedents radīts it kā sabiedrības vajadzībām, bet sabiedrības vajadzībās ietilpst arī šo teritoriju saglabāšana rekreācijai,” stāsta biedrības valdes loceklis Gints Kauniste. „Bet pats galvenais, tad arī nākamajā teritorijas plānošanā varēs pateikt: „Nu, te jau ir kapsēta, iekļausim vēl kaut ko..” un turpināsies šī ekspansija,” norādīja Kauniste.

Iedzīvotāji gan sadalījušies divās frontēs. Saglabāt dabas vērtības un kapsētu izveidot  Kaunistes ieteiktajā Apšuciemā vai Klapkalnciemā lielākoties piekrīt tie, kuri Ragaciemā dzīvo nesen, bet tie, kuri jau šeit mīt vairākās paaudzēs uzskata, ka kapsēta ir vajadzīga un tā jāveido tuvumā, kā tas vienmēr bijis.

„Bez šaubām, ka esmu par. Tas ir vajadzīgs, nevis kaut kāds te norādīs, kur mums ko glabāt. Jāuzklausa ir ciema viedoklis, nevis viņš te pa kluso staigā pa mājām un aģitē pret kapiem,” saka Ragaciema iedzīvotāja Ineta Ņukša.

Otrdien Ministru kabineta sēdē tika pieņemti grozījumi Ķemeru Nacionālā parka apsaimniekošanas noteikumos, kas paredz iespēju veikt zemes lietošanas kategorijas maiņu dabas lieguma zonā kapsētas ierīkošanai.

Biedrība „Par neskartu vidi nākamajām paaudzēm” gan sola vēl pacīnīties un pa,r viņuprāt, prettiesiskajām iecerēm informēt arī starptautisko sabiedrību.

Ziņots, ka diskusijas ap iespējamo jauno kapsētu ilgst labu laiku. VARAM, pašvaldības un daļas iedzīvotāju atbalstītajai kapsētas būvniecība, pretojas tiesībsargs un dabas aizstāvji.

 

 

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti