Valdība iedod naudu Alojas skolas remontam, taču vērtēs iespējamās nelikumības pašvaldībā

Alojas Ausekļa vidusskolas ēkas šobrīd ir avārijas stāvoklī, tāpēc finansējuma piešķiršana tās remontam ir skolēnu drošības jautājums. Tā otrdien, 2. jūlijā, valdības sēdē minēja izglītības un zinātnes ministre Ilga Šuplinska (Jaunā konservatīvā partija). Aizdevumu 1,3 miljona eiro apmērā valdība piešķīra. Taču vienlaikus aicināja izvērtēt informāciju par iespējamām nelikumībām Alojas novada domes priekšsēdētaja rīcībā.  ĪSUMĀ:

  • Valdība piešķīra 17 miljonus vairāku Latvijas skolu remontiem.
  • 1,3 miljons eiro piešķirts Alojas Ausekļa vidusskolas remontam, kas jau bija uzsākts.
  • Alojai iepriekš liedza papildu aizņemties skolas remontam Valsts kasē, jo bija bažas par nelikumībām.
  • Izglītības ministre: Skolas remonts – bērnu drošības jautājums, bet “pašvaldības rīcība nav attaisnojama”.
  • Arī finanšu ministrs norāda uz pašvaldības neizdarību, ilgstoši neremontējot skolu.
  • Alojas domes priekšsēdētājs pārmetumus noraida.
  • VARAM pieprasīja pašvaldības vadītājam paskaidrojumus par situāciju.
  • Alojas un vairāku citu novadu darbību revidē Valsts kontrole; rezultāti būs rudenī.

Finanšu ministrijas ziņojums ir priecīga vēsts vairākām Latvijas skolām, kas jauno mācību gadu varētu iesākt izremontētajās telpās. Šim mērķim atrasti kopumā 17 miljoni eiro.

Valdība iedod naudu Alojas skolas remontam, taču vērtēs iespējamās nelikumības pašvaldībā
00:00 / 03:07
Lejuplādēt

Tostarp 1,3 miljoni – Alojas Ausekļa vidusskolai. Tajā šogad uzsāka remontdarbus, taču vēlāk apturēja, jo izskanēja bažas par iespējamām nelikumībām un pašvaldībai neļāva papildus aizņemties Valsts kasē.

„Runājot ar skolas pārstāvjiem, viņi īstenībā paši ir ļoti nepatīkami pārsteigti. Jāteic, ka, sākot šos būvniecības darbus un atsedzot šo iekšējo konstrukciju, viņi ir konstatējuši, ka skola ir absolūti avārijas stāvoklī un principā tā nav remontēta kapitāli no septiņdesmitajiem gadiem.

Līdz ar to šis solis, ka mēs piešķiram šos līdzekļus skolai, tas ir tikai skolēnu drošības jautājums, bet vēlreiz uzsveru, ka pašvaldības rīcība nav attaisnojama,” pauda izglītības ministre.

Ilgas Šuplinskas teikto papildināja arī finanšu ministrs Jānis Reirs (“Jaunā Vienotība”):  “Alojas pašvaldībai pēdējo piecu gadu laikā ir vairāku miljonu kredītportfelis. Darīts ir viss, tikai ne skolas remonts. Skola vienā dienā sabrukt nevar. Tur vajadzīga zemestrīce vai ugunsgrēks, vai plūdi. Ne viens, ne otrs, ne trešais nav bijis, līdz ar to tā ir pašvaldības atbildība, un visnepatīkamākais, ka tas vienmēr tiek novelts uz valdību.”

Ministrs klāstīja, ka līgums par skolas pārbūvi ir noslēgts pirms domes lēmuma. Lūdza Valsts kontroli pārbaudīt deputātu ziņojumus par to, ka būvniecības izmaksas ir nepamatoti sadārdzinātas.

Visus šos pārmetumus Alojas novada domes priekšsēdētājs Valdis Bārda no Latvijas Zemnieku savienības noraida.

„Es arī gribu teikt, ka novada sākumā šī skola no ārpuses tiek siltināta. Nav jau tā, ka nemaz neieguldām. Tāpat arī pie skolas sporta halle uzcelta, kas mums deva iespēju risināt ārkārtas situāciju. Gan arī mazā skola ir savā laikā remontēta,” norādīja Bārda.

“Mans komentārs ir tāds, ka droši vien nevajadzētu tikai uz dažu cilvēku nekorektām vēstulēm reaģēt, bet tiešām tās lietas pārbaudīt. Man pat īstenībā ir prieks. Jo vairāk pārbaudīs un skatīs līdzi, jo vairāk, ka mums būs kopējā un saprotoša valoda un redzēs patieso situāciju. Un es tādā ziņā neesmu par to uztraucies, jo procesus mēs cenšamies manā vadībā darīt korektus un caurspīdīgus,” sacīja Alojas mērs.

Kā Latvijas Radio uzzināja Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijā (VARAM), pašvaldības vadītājam ir jāsniedz skaidrojumi līdz 5. jūlijam. Pēc informācijas saņemšanas VARAM veiks izvērtējumu, par ko atsevišķi informēs arī Finanšu ministriju. Izglītības ministre uzskata, ka pašvaldības vadītājam būtu jāuzņemas atbildība.

„Ir jābūt arī atbildībai. Tas droši vien ir VARAM kompetencē, bet, ja jautā manu kā Latvijas pilsoņa viedokli, es teiktu, noteikti,” norādīja ministre.

Alojas novads ir viens no kopumā 12 Latvijas pašvaldībām (citu starpā - Valmieras, Daugavpils, Tērvetes, Olaines pašvaldība), kuru rīcību ar dažādām publiskajām būvēm šobrīd revidē Valsts kontrole.

Tās padomes loceklis Edgars Korčagins informēja, ka rezultāti būs rudenī.

„Mēs skatāmies, ko pašvaldības dara attiecībā uz savām mājām, kā viņas kā saimnieks uztur šīs mājas, lai nodrošinātu, ka šīs mājas būs drošas cilvēka dzīvībai, veselībai un nodrošinātu arī šo ēku ilgstošu ekspluatāciju. Tai skaitā revīzijas izlasē ir arī Alojas novads, kur mēs skatāmies Alojas novada rīcību un konkrēti attiecībā arī uz Alojas Ausekļa vidusskolu. Proti, vai tās darbības, ko pašvaldība kā skolas īpašnieks ir darījusi, nodrošinot šīs ēkas ekspluatāciju, ir nodrošinājušas ēkas drošību, skolēnu drošību, skolotāju drošību,” norādīja Korčagins.

Neoficiāli ir zināms, ka rezultāti dažām pašvaldībām varētu nebūt glaimojoši, jo par daudzām ēkām tās nenodrošina pietiekamu uzraudzību un apkopi.

KONTEKSTS:

Alojas vidusskolā mācās 267 skolēni, taču skolas avārijas stāvokļa dēļ mācības nācies pārcelt uz sporta halles foajē, garderobēm un atpūtas telpām.

Lielās skolas ēkas pārbūve sākta janvārī, un līgums ar celtniekiem tobrīd ir noslēgts bez finanšu līdzekļiem, kas ir nelikumīgi. Tika gaidīts aizdevums no Valsts kases, un Finanšu ministrija bija akceptējusi 1,31 miljona eiro aizdevumu skolas sakārtošanai.

Taču jūnijā valdības lēma neļaut Alojas pašvaldība šogad aizņemties naudu Valsts kasē.

Vidusskolas skolotāji, skolēni un vecāki bija neizpratnē par pārbūves apturēšanu un pulcējās piketā pie Ministru kabina, prasot piešķirt aizdevumu skolas ēkas atjaunošanai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt