Valdība iecer pastiprināt sodu par personas nelikumīgu pārvietošanu pāri valsts robežai

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Par personas nelikumīgu pārvietošanu pāri valsts robežai pastiprināta atbildība, un šāds noziegums atzīstams par smagu, paredzot līdz četru gadu cietumsodu, otrdien atbalstīja valdība.

Valdības atbalstītie grozījumi Krimināllikumā paredz, ka personu var sodīt ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz četriem gadiem, tādējādi nosakot, ka šāds noziegums atzīstams par smagu.

Līdz šim maksimālais cietumsods, kas Krimināllikuma 285. panta pirmajā daļā bija paredzēts par šāda veida noziegumu, bija divi gadi.

Iekšlietu ministre Marija Golubeva ("Attīstībai/Par!") nelūdza grozījumus, virzot tos uz Saeimu, atzīt par steidzamiem.

Iekšlietu ministrijas ieskatā, lai atturētu personas no personu nelikumīgas pārvietošanas pāri valsts robežai, tostarp, ja tiek pārvietota viena persona, sodam ir jābūt pietiekami efektīvam, lai atturētu no šādu noziedzīgu nodarījumu izdarīšanas.

Grozījumi pamatoti ar straujo Latvijas–Baltkrievijas robežas nelikumīgo šķērsošanas gadījumu skaita pieaugumu. Patlaban spēkā esošais likums šāda veida noziegumu klasificē kā mazāk smagu.

KONTEKSTS:

Valdība no 11. augusta līdz 10. novembrim izsludinājusi ārkārtējo situāciju valsts pierobežā ar Baltkrieviju. Ārkārtējā situācija izsludināta četrās pierobežas administratīvajās teritorijās: Ludzas novadā, Krāslavas novadā, Augšdaugavas novadā un Daugavpils pilsētā. 

Līdz ar to Valsts robežsardzei ir tiesības lietot fizisku spēku un speciālos līdzekļus, lai nekavējoties atgrieztu personu valstī, no kuras tā nelikumīgi šķērsoja valsts robežu. Tāpat ārkārtējās situācijas izsludinātajā teritorijā izvietotajās robežsardzes struktūrvienībās un citās iestādēs nepieņems personu iesniegumus par bēgļa vai alternatīvā statusa piešķiršanu.

Lēmums pieņemts, izvērtējot situāciju Lietuvā, kā arī ņemot vērā pieaugošos riskus uz Latvijas–Baltkrievijas valsts robežas. Jau iepriekš bija ieviesta pastiprināta robežas uzraudzība un mobilizēti Valsts robežsardzes un armijas resursi zaļās robežas uzraudzībai. Tāpat atbalstu sniedz četri Eiropas Robežu un krasta apsardzes aģentūras "Frontex" eksperti.

Ārkārtējo situāciju rosināja izsludināt iekšlietu ministre, lai aizsargātu Latvijas un Eiropas Savienības ārējo robežu pret nelegālās migrācijas ieroča izmantošanu.

Latvija arī plāno pasteidzināt Latvijas–Baltkrievijas robežas infrastruktūras izbūvi. Iekšlietu ministrija aprēķinājusi, ka robežas neizbūvētās infrastruktūras pabeigšana varētu izmaksāt aptuveni 30 miljonus eiro.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti