Panorāma

Plūdu anatomija

Panorāma

Kredītvēsture - cilvēka uzticamības rādītājs

Plūdu kompensācijās aizplūdīs miljoni

Valdība daļēji kompensēs plūdu radītos zaudējumus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Valdība otrdien vienojusies daļēji kompensēt plūdu nodarītos zaudējumus iedzīvotājiem. Valsts līdzfinansējums būs 50% apjomā no pašvaldību izmaksātajām kompensācijām. Pašvaldības norāda, ka patlaban ir gan izskaloti ceļi, gan sabojāta pārējā pilsētu un ciemu infrastruktūra, kā arī cilvēku personīgais īpašums.

Datus par plūdu nodarītajiem zaudējumus pašvaldībām jāapkopo un jāiesniedz Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijā (VARAM) līdz 21.jūnijam.

Pagaidām iespējamo naudas summu, kas būs nepieciešama palu radīto zaudējumu novēršanai, nosaukusi Pļaviņu pašvaldība. Tas būs aptuveni pusmiljons latu. Vēl lielāka summa varētu būt nepieciešama Ogrei, norāda Ogres novada vadītājs Edvīns Bartkevičs. „Protams, tie ir ceļi, ielas un dambis. Skatāmies uz komunikāciju tilta balstiem, kas ir nodrupuši un apdrupuši (..) Tās ir tādas pirmās lietiņas, ko noteikti vajadzētu darīt. Un tas, kas visdārgākais - pašreizējais dambis, atrodoties ūdenī četras dienas, protams, ir izmircis. Tas lielais spiediens, kas gāžas pāri tam dambim, gala rezultātā to dambi var izskalot jebkurā gadījumā un ja mēs ņemam šos darbus kopumā, tad tas jau sastāda pāri par pusmiljonu,” norāda Bartkevičs.

Līdzīgas un vēl lielākas summas tiek minētas arī citos novados, kur turklāt plūdi vēl ne tuvu nav beigušies.

Daugavpils novada domes priekšsēdētāja Janīna Jalinska skaidro, ka šobrīd vēl ir pāragri runāt par zaudējumiem. Tiesa, to avoti jau ir zināmi. „Tekošie izdevumi ir, protams, transporta izdevumi, viss, kas saistīts ar dārzkopības sabiedrības aizsargdambja nostiprināšanu, un vislielākie izdevumi, kas būs pēc plūdiem, ir 50 kilometru ceļa mums ir zem ūdens,” norāda Jalinska.

Pašvaldību zaudējumi vien jau varētu būt mērāmi vairākos miljonos. Savukārt valsts budžetā neparedzētiem gadījumiem vairs palikuši tikai nedaudz vairāk kā trīs miljoni latu. Turklāt vēl nāks klāt kompensācijas privātpersonām.

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Edmunds Sprūdžs (RP) par izdevumiem pagaidām nerunā. „Tas, ka tas būs pietiekami dārgi, par to nav šaubu. Tas, ka ir ļoti liela varbūtība, ka būs jāpārskata līdzekļos neparedzētiem gadījumiem pieejamie budžeta līdzekļi un tur valdībai būs jāmeklē kāds īpašs risinājums, tā varētu būt, tas ir pilnīgi reāli, ka tā varētu būt.,” viņš norāda.

Premjers Valdis Dombrovskis (V) pieļauj, ka kompensāciju izmaksai būs vajadzīga līdzekļu pārdale.

Valdības lēmums paredz, ka tā palīdzēs pašvaldībām segt zaudējumus, tomēr par kompensācijas apmēru un kritērijiem lems katra pašvaldība atsevišķi.

Iepriekš vēstīts, ka pēdējās pusotras nedēļas laikā Latviju skāruši pēdējo gadu lielākie plūdi. Patlaban vissmagākā situācijā ir Daugavpils novadā. Tomēr applūšanas draudi un reāla applūšana bijusi arī Ogrē, Pļaviņās, Ilūkstes novadā, Līvānos, Gulbenē, Rēzeknē, Carnikavā un citur.

Vēl pirmdien pašvaldības savus zaudējumus vēl nebija applēsušas. Pļaviņās gan prognozē, ka tā varētu būt aptuveni pusmiljons latu. Iepriekš gan izskanēja ziņas, ka valdība lielāko daļu naudas no budžetā neparedzētiem gadījumiem jau ir atvēlējusi citiem mērķiem, galvenokārt ceļu stāvokļa uzlabošanai, tāpēc patlaban neizmantoti ir palikuši vien trīs miljoni latu.

Pirmdien Krīzes vadības padomes sēdē nolemts izsludināt ārkārtas situāciju Daugavpilī un Daugavpils novadā. Šāds lēmums pieņemts, lai nepieciešamības gadījumā VUGD varētu īstenot iedzīvotāju piespiedu evakuēšanu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti